Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 17.1.2003
Svátek má Drahoslav
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (3)
 >TÉMA: Petr Pithart a jeho vztah k české minulosti
 >TÉMA: Proč Ministr Tvrdík straší občany?
 >SPRAVEDLNOST: Příběhy české justice (3)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vynalézání vynalezeného
 >PSÍ PŘÍHODY: Páni zase dělají legraci
 >NÁZOR: Otevřená budoucnost -levých- liberálů
 >NÁZOR: Po prezidentovi Havlovi už jen absurdní divadlo?
 >FEJETON: To byl mač!
 >TÉMA: Podivuhodný T-mobile
 >GLOSA: Pátek třináctého
 >ZE SVĚTA: Jak jsem mohl být tak hloupý !
 >POSTŘEH: O vlaku
 >ÚVAHA: Čas levice?
 >ZDRAVÍ: Proč nás bolí hlava?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Kanada  
 
17.1. ZE SVĚTA: Jak jsem mohl být tak hloupý !
Miroslav Oborník

Nejkrásnější kanadská provincie - Britská Kolumbie má svůj velký politický skandál. Premiér místní vlády Gordon Campbell byl zadržen 10. ledna během své dovolené na Havaji policejní hlídkou a zatčen pro řízení vozidla pod vlivem alkoholu. Nutno podotknout, že havajské zákony jsou k alkoholu za volantem na naše poměry neobvykle tolerantní, povolují totiž obsah alkoholu v krvi 0,8 promile. Pan Campbell byl zadržen po večeři s přáteli, když se snažil značně ovíněn (přiznaná 2 Martini a 2 - 3 sklenice vína) přesunout do svého nedalekého hotelu a bez ohledu na své postavení strávil noc v místním vězení. Poté byl obviněn z trestného činu a propuštěn na svobodu. Zaplatil na místní poměry ne příliš velkou pokutu (tuším 260 dolarů) a odjel domů. Kromě pokuty ho možná ještě čeká trest veřejně prospěšných prací a nějaká forma nucené protialkoholické léčby. Jistě bychom se s panem Campbellem shodli, že to nebyla příliš vydařená dovolená.
Jak se dalo čekat, zpráva o incidentu pronikla rychlostí blesku na veřejnost. Dá se říci, že dorazila do Kanady podstatně rychleji než pan premiér. Všechna místní i celostátní média zařadila okamžitě informaci o premiérovi-hříšníkovi jako zprávu dne. Premiér sám se k celé záležitosti vyjádřil na mimořádné tiskové konferenci 12. ledna odpoledne. Náhodou jsem celou tiskovku sledoval a musím říci, nebyla to příjemná podívaná. Pan premiér si sypal popel na hlavu způsobem u nás naprosto nevídaným. Celá tisková konference byla pro něj neuvěřitelně ponižující, ba řekl bych až degradující. Některé otázky novinářů a téměř všechny následné diskuze míří totiž jediným směrem: má pan Campbell rezignovat na funkci předsedy vlády ?
Odpověď na tuto otázku není jednoduchá. On sám rezignaci odmítl s tím, že celý incident se stal během jeho čistě soukromé dovolené. Zároveň se přihlásil k osobní odpovědnosti vyjádřené ochotou plně se podvolit rozhodnutí havajského soudu. Současně se hluboce omluvil všem občanům Britské Kolumbie, své rodině, svým spolupracovníkům a kolegům za zklamání, které jim svým činem způsobil. "Jak jsem mohl být tak hloupý" (How could I be so stupid !), zaznělo z jeho úst na zmíněné tiskové konferenci. Jak vidí situaci veřejnost ? Pokud lze brát televizní diskuze za relevantní zdroj informací, převažující názor nahrává rezignaci. Lidé dotazovaní reportéry v ulicích Vancouveru jsou pak poněkud benevolentnější, nejtolerantnější se pak jeví mládež popíjející v místních barech. Nejradikálnější postoj zaujaly členky organizace sdružující matky dětí zabitých pří dopravních nehodách způsobených požitím alkoholu. Pan premiér má smůlu v tom, že právě v současné době probíhá intenzivní mediální kampaň proti řízení pod vlivem alkoholu a zdá se, že značné procento vážných dopravních nehod v Britské Kolumbii má na svědomí právě alkohol za volantem. Navíc televize uveřejnila fotografie z havajského policejního registru, na kterých se pan premiér pobaveně usmívá. (On sám ovšem popírá, že by šlo o úsměv.) Pokud mohu soudit, nejsem zde dlouho a neznám místní poměry, já už bych pana Campbella nevolil. Musím se ale přiznat, že hlavním důvodem by pro mne nebyl havajský incident, i premiér je jen člověk, nýbrž výše zmíněná tisková konference. Nic tak děsivého jsem dlouho neviděl, ponížení, slzy na krajíčku, strašné! Možná šlo o upřímné vyjádření skutečné sebereflexe a lítosti. Přesto se ale nemůžu ubránit otázce: Stojí Vám to, pane Campbell, za to ? Už bych prostě nevolil někoho, kdo raději podstoupí něco takového, než aby se vzdal svého postavení. Samozřejmě tím nechci říci, že alkohol za volantem je pro mne přijatelný. Když jsem se stal v Čechách asi před dvěma roky účastníkem dopravní nehody, nedali policisté "dýchnout do balónku" ani jednomu z nás, ačkoli viník nehody vydechoval oblaka plynného etanolu detekovatelné neomylně i pouhým čichem. Asi nechtěli vyplňovat další hromadu papírů.
Zajímalo by mě, jak by asi podobná situace dopadla u nás. Těžko říct, becherovka už ve Strakově akademii několik měsíců nevoní a i kdyby se předseda naší současné vlády opil, (což si nedovedu představit) na Havaji (to si nedovedu představit ani opilý), žádný skandál by patrně nevznikl. Pochybuji, že by panu Špidlovi věřili, že je předsedou nějaké vlády (zvláště pak, kdyby byl opilý), a i kdyby mu to snad uvěřili, nevěděli by, kde se ta nebohá země nachází...


Další články tohoto autora:
Miroslav Oborník

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: