Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 18.1.2003
Svátek má Vladislav
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Šťastný a radostný evropský rok 2003
 >POLITIKA: Václav Mentor
 >OHLAS: Páteční hlasování Sněmovny o Iráku a pan poslanec Klaus.
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Dítě k veterináři ?
 >FEJETON: Kupónový sex
 >VÝSTAVA: O senátorech, klonované bleše, vášni a soptící kavárně
 >INFO: Literární čtvrtky v PENu
 >JAKO ZE ŽIVOTA: Šedesátiny.
 >Když se nikdo nedívá, přejdi hranici!
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (3)
 >TÉMA: Petr Pithart a jeho vztah k české minulosti
 >TÉMA: Proč Ministr Tvrdík straší občany?
 >SPRAVEDLNOST: Příběhy české justice (3)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vynalézání vynalezeného
 >PSÍ PŘÍHODY: Páni zase dělají legraci

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
18.1. NÁŠ RYBNÍK: Statistika věda je...???
JITA Splítková

Co už bylo napsáno vtipných replik na téma statistika, statistici a statistické údaje. Kdo se domníval, že statistici jsou precizní, pravdomluvní a údaje vzešlé z Českého statistického úřadu, jsou něco jako ona hledaná absolutní pravda, ten po čtvrtku prožívá opravdu velké rozčarování, svět se mu právě rozsypal před očima a nemá, proč by žil...
O všelijakých anketách, ale i statistikách a to i od ČSÚ, jsem si nikdy nedělala pražádné iluze, ale ČSÚ překonal i moji fantazii scifistky, co všechno je možné.
Nějakým nedopatřením jsme se i my obyčejní nezasvěcení smrtelníci, kteří nejvýše měli na VŠ dva semestry statistiky, dozvěděli, že ČSÚ udělal obrovskou chybu, která vedla ke zkreslení o stavu naší ekonomiky.
Velectěný ČSÚ oznámil, že v jeho statistice zahraničního obchodu došlo v minulosti k chybě, a zveřejnil její revizi. Zatímco v minulosti ČSÚ tvrdil, že deficit zahraničního obchodu za prvních 11 měsíců loňského roku dosahoval hodnoty 94,2 mld korun, ve skutečnosti tento deficit dosahuje jen 55,5 mld korun. Chybu při odhadu HDP způsobily prý špatné údaje o zahraničním obchodu, které dodali celníci (Špatnému zaúčtování reexportovaného zboží.).
Dramatická změna zahraničního obchodu se promítne automaticky i do dalších makroekonomických statistik, které se tak zcela mění. Zlepšení vykáže i platební bilance a zejména hrubý domácí produkt. Zatímco ještě 16.1.2003 ČSÚ udával, že HDP ve 3.čtvrtletí loňského roku zpomalil a rostl jen tempem 1,5%, nyní jej opravil na růst téměř tříprocentní. (Ta tři procenta jsou zatím odhad, na nový si musíme počkat, až jej ČSÚ spočítá - jestli ovšem bude tento nový údaj pravdivý to jen vítr ví...)
Naše ekonomika tedy roste rychleji, než ČSÚ udával. Vývozci si v průměru vedou podstatně lépe, než nám bylo předkládáno. Co je další věcí, kterou ČSÚ zapříčinil je, že Česká národní banka rozhodovala o své měnové politice na základě chybných předpokladů a nastavovala úrokové sazby pro zcela jiné stádium ekonomiky, než v jakém se v realitě nacházíme. Díky těmto špatným údajům se investoři obávali rychle narůstajícího schodku zahraničního obchodu a zcela logicky náš investiční trh pro ně nebyl až tak zajímavý. ČSÚ svou chybou způsobil, že řada investorů a podniků bude mít za čtvrtek den kurzovou ztrátu... všechny tyto údaje a závěry nejsou nikterak vycucané z prstu, jsou součástí zpráv analytiků různých bank (např: Volksbank - analytička Markéta Šichtařová)

A v pátek jsme se dozvěděli další: Český statistický úřad pracuje i po čtvrteční revizi dat o vývozu a dovozu s nerevidovanými daty. ČTK to řekl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. ČSÚ dnes ráno zveřejnil údaje o cenách v zahraničním obchodě za listopad, která jsou podle Marka vypočteny ze starých dat. Ředitel sekce průřezových statistik ČSÚ Kamil Kudlák na dotaz ČTK potvrdil, že úřad skutečně při výpočtu dovozních a vývozních cen za listopad a jejich dopadu na obchodní bilanci vycházel z nerevidovaných dat. "Dnešní pochybení sice není takového významu jako ve čtvrtek přiznaný omyl, důvěryhodnosti dat z ČSÚ ovšem nepřidá," řekl Marek.

Přemýšlím, že snad není možné, aby tam byli "tak blbý"(jinak to napsat nelze). Ne, to není přeci možné - takže nastupuje druhá varianta - záměrné zkreslování údajů s cílem poškodit naší ekonomiku nebo zvýhodnit některé subjekty? Vše by mělo být opravdu pečlivě prošetřeno a všichni, za tento čin zodpovědní činitelé ČSÚ, by měli být s okamžitou platností odvoláni a podáno na ně trestní oznámení (předsedkyně Marie Bohatá by samozřejmě okamžitě sama měla rezignovat - ona funkce má i odvrácenou tvář - nejen žír i zodpovědnost. Navíc si velice dobře vzpomínám na kauzu, jak paní předsedkyně od svých zaměstnanců, kteří třeba napsali článek týkající se sčítání lidu, vyžadovala přijetí zodpovědnosti za tento "čin" a jejich odchod ze zaměstnání). Zároveň by pachatelé- tohoto zkreslení dat - měli nahradit ztráty, které vznikly jejich chybami. Ale ono to dopadne jako vždy (třeba v případě potrestání za vytopení pražského metra, za vytunelování naší armády...) viník je prostě lidský faktor, ten pan Nikdo a nebo obětní beránek nějaký trouba a nicka.

Špidla se k tomuto vyjádřil, že si nemyslí, že by hned měla být odvolána předsedkyně úřadu Marie Bohatá. Očekává, že důsledky budou z chyb ČSÚ vyvozeny. "Předseda statistického úřadu je nezávislý, je jmenován prezidentem na návrh vlády a nemůže být nějakým snadným způsobem vůči němu vyvozována personální zodpovědnost," řekl ČTK Špidla. (Zajímavý názor - jak to, že není zodpovědná? On tedy, prizmatem této logiky, také nikdy není za nic zodpovědný? Že by si takto nechával otevřená zadní vrátka, kdyby náhodou někdy něco, co by se třeba týkalo i jeho? )
Dále dodal, že se celé pozadí zkreslených údajů musí prošetřit. "Uvědomme si, že se statistická data berou s určitou opatrností, ale vždy jsou základem pro rozhodování. To jsou vážné věci, to se musí prostě prostudovat a vyvodit důsledky." Jaké důsledky a pro koho, když ani Bohatá není zodpovědná, myslí?

EDDA - JITA SplítkováDalší články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: