Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 20.1.2003
Svátek má Ilona
  Výběr z vydání
 >POŽÁR: Černá sobota v hlavním městě Austrálie
 >IRÁK: Žádám válku do padesáti dnů!
 >TÉMA: Česká představa práva.
 >OHLAS: Den posvátnosti
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dvakrát do kina
 >PSÍ PŘÍHODY: Jako na potvoru
 >LIDŠTINY: Na posteli ke hvězdám.
 >ZE ŽIVOTA: Osudné poznamenání jménem
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >SOFTWARE: Microsoft otvírá vládám zdrojové texty
 >MEJLEM: Klausův marš na Hrad za komunistických fanfár
 >GLOSA: Několik postřehů z televizních debat.
 >FEJETON: Pondělí
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >Telecom ohlásil svojí novou strategii – konečně bude naslouchat svým

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Austrálie  
 
20.1. POŽÁR: Černá sobota v hlavním městě Austrálie
George Švehla

Pravidelní čtenáři ví, že ještě před nedávnem jsem psal o rozumných letních teplotách po nejteplejším a nejsušším australském jaru za posledních 150 let. Poslední horký den zde byl 22. prosince, kdy bylo 42°C, aby od té doby bylo přes den od 18 do 32°C, tedy na zdejší poměry až chladné léto. To vše se radikálně změnilo v sobotu 18. ledna 2003, jak jste již mnozí jistě viděli ve zprávách na televizních obrazovkách.

Kolem půl šesté ráno jsem se vydal s naším psem Ferdou na dvouhodinový výšlap do okolního buše. Bylo skoro jasno a 22°C, tedy příjemně. Východ slunka, který tu teď probíhá pár minut po šesté, se odehrál přímo nádherně. Po půl sedmé však začalo prudce foukat od severozápadu, tedy z vnitrozemí a pouští. Suchý a horký vzduch. Než jsem dorazili s Ferdou o půl osmé domů, tak už bylo 36°C a teplota nezadržitelně stoupala, aby jsme měli odpoledne ve stínu 44°C. V celém státě NSW a Australian Capital Territory byl totální zákaz rozdělávání a používání ohňů a jakýchkoliv obnažených plamenů. Kolem nás, v Modrých horách je už skoro vše vyhořené a tak jsme zrovna velký strach z požáru buše neměli. Jinde však byla situace jiná.

Národní park na jihu NSW, Snowy Mountains, byl v plamenech a hořely i horské porosty nad úrovní stromů, což zde bílý muž ještě nepamatuje. Za sobotu tak vyhořela jedna třetina tohoto unikátního habitatu, sto tisíc hektarů kouzelné horské divočiny. Ovšem to se stalo v prostoru téměř neobydleném a evakuace se dotkla jen obyvatel resortních a rekreačních osad. Jiné to však bylo v Australian Capital Territory, kde leží australské hlavní město Canberra. Toto území je od Snowy Mountains kolem jeden a půl hodiny jízdy autem, tedy také na jihu NSW. Krajina, která je na troud vysušená po katastrofálním suchu co zde stále trvá, poskytla plamenům hnaným silným severozápadním, horkým a suchým větrem tu nejlepší potravu. Požár se proměnil v ohnivou bouři která pohlcovala vše co jí stálo v cestě. A to byly nejen farmy a malé usedlosti, tisíce hektarů borových lesů, ale i hlavní město Austrálie, Canberra.

Na ochranu města byly zmobilizované veškeré dostupné hasičské sbory a technika. Dojeli i hasiči ze Sydney, kde sice také hořelo, ale situace nebyla tak vážná. Příroda však člověku ukázala kdo je pánem. Osmdesátikilometrová vichřice horkého vzduchu hnala hradbu plamenů stejnou rychlostí a ohnivá bouře stravovala svoji suchou potravu. Pro hustý kouř a šero které zavládlo nemohly vzlétnout hasící helikoptéry, které zde tak úspěšně s ohni bojují. V mnoha případech hasičům nezbývalo než před ohněm utéct a nebo přijít o život. V hydrantech, díky vysokým požadavkům na vodu, klesl tlak a hašení bylo neefektivní. V mnoha místech byla přerušena dodávka elektrické energie a telefonní linky. Na kopci Stromolo, kde je Australská Národní astronomická observatoř vše lehlo popelem. Hvězdářské teleskopy a spousty přístrojů byly zničeny. Ohnivá bouře se vrhla na předměstí a vlastní město. V mnoha případech lidé prchali před ohnivým živlem jen s holými životy. Je až zázrakem, že byly jen čtyři ztráty na životech a čtyři pacienti jsou s popáleninami v kritickém stavu v nemocnicích. Zraněných však bylo kolem 350. Dosavadní počet shořelých domů v Canbeře je přes 400 a další stovky jsou poškozeny, mnohé těžce. Tato čísla se stále upřesňují a nejsou konečná. Škody se zatím odhadují na 200 milionů australských dolarů. Čtvrť Duffy, jen 10 minut jízdy autem od středu města, připomíná při pohledu ze vzduchu záběry z horror filmu po atomovém útoku. Vše je spáleno a srovnáno se zemí. Totální devastace.

V neděli byla situace už o něco lepší, i když v národním parku Snowy Mountains stále hoří na velkých rozlohách a kolem Canberry také. Prudký, horký a suchý vítr se však utišil, vane jen vlhká a chladná bríza od východu, tedy od Pacifiku, a hlavně teploty spadly ze 44°C na 26°C. Čtvrtina Canberry je bez elektřiny, v mnoha místech nefungují telefony dodávka vody a kanalizace. Čistící stanice odpadových vod a kanalizace je vyřazena z provozu a jsou obavy, že nevyčištěné splašky budou vypuštěny do řeky Murrumbigee, která dále po toku slouží jako zdroj pitné vody pro řadu osad a měst.

Solidarita převážné většiny obyvatel Canberry s těmi co ztratili vše a nebo byli evakuováni je příkladná, jako ostatně vždy, když zde jde do tuhého. Organizace těchto zařízení klape na jedničku. Lidé zaplavili evakuační centra matracemi, přikrývkami, hygienickými potřebami. Mnozí nabídli svoje domovy těm co se nemají kam vrátit. Stovky dobrovolníků připravují jídlo pro ty co s živlem bojují a nebo jsou evakuovaní. Vrcholní politici přerušili svoje dovolené a jsou na místě s obětmi, poskytují morální podporu a ministerský předseda Howard uvolnil pro každého kdo ztratil domov 10 000 australských dolarů jako první pomoc v nouzi. Hasiči mají stále spoustu práce s udržováním požárů pod kontrolou a nám nezbývá než doufat, že sobotní počasí se nebude opakovat v pondělí, na kdy je předpověď kopie počasí sobotního.

Z různých mediálních zdrojů čerpal

George Švehla 19/1/2003 ve 22hod. místního času.
Další články tohoto autora:
George Švehla

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: