Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 20.1.2003
Svátek má Ilona
  Výběr z vydání
 >POŽÁR: Černá sobota v hlavním městě Austrálie
 >IRÁK: Žádám válku do padesáti dnů!
 >TÉMA: Česká představa práva.
 >OHLAS: Den posvátnosti
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dvakrát do kina
 >PSÍ PŘÍHODY: Jako na potvoru
 >LIDŠTINY: Na posteli ke hvězdám.
 >ZE ŽIVOTA: Osudné poznamenání jménem
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >SOFTWARE: Microsoft otvírá vládám zdrojové texty
 >MEJLEM: Klausův marš na Hrad za komunistických fanfár
 >GLOSA: Několik postřehů z televizních debat.
 >FEJETON: Pondělí
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >Telecom ohlásil svojí novou strategii – konečně bude naslouchat svým

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
20.1. LIDŠTINY: Na posteli ke hvězdám.
JITA Splítková

Ne, nejedná se o žádný erotický zážitek, ale vědecký výzkum, který se sexem nemá vůbec nic společného, ale s cestou na Mars.
Let k této planetě nebude pro jeho účastníky krátkou životní epizodou a netřeba připomínat, že bude velice drahý. Z těchto důvodů, je nutné tuto cestu dopředu opravdu pořádně připravit a jelikož na palubě budou živí lidé, tak je nutné i tento faktor, který může být nejporuchovější, připravit tak, aby neselhal.

V těchto dnech začíná příprava jednoho takového pokusu s lidmi - simulace letu na Mars. Berlínská svobodná universita (Berlin's Free University ) již dělá nábor těchto pokusných vesmírných "letců" - dobrovolníků.
Vhodní dobrovolníci, kteří jsou ve výborném zdravotním stavu, budou muset prakticky bez pohnutí ležet na lůžku celých osm neděl. Pokus se bude odehrávat v univerzitním medicínském centru a bude zahájen už v únoru.. Účelem je, podle vědeckých poznatků získaných z tohoto experimentu, vypracovat metody výcviku budoucí posádky hvězdné lodi mířící k Marsu.

Samotný pokus bude následující - dvacet dobrovolníků bude osm týdnů nehybně ležet na nemocničních lůžkách. Není to hloupost? Není to šance pro lenochy? V žádném případě se nebude jednat jen o ležení. Na dobrovolnících se budou simulovat efekty se kterými se setkají astronauti cestou na Mars. Vědci obzvlášť chtějí, co nejvíce prozkoumat k jakému narušení krevního oběhu, atrofování svalů a křehnutí kostí by mohlo za tak dlouhou cestu dojít.

Dobrovolníci přímo na svém organismu pocítí to, co posádka vesmírné lodi. Tím pádem potom skuteční účastníci letu budou na mnoho eventualit, které by mohly nastat v jejich organismu, a které by ohrozily i úspěšnost letu, zdravotně, technicky i psychicky připraveni.
Program sledování zdravotního stavu dobrovolníků se uskuteční ve spolupráci s dalšími výzkumnými ústavy a Evropskou kosmickou agenturou (European Space Agency - ESA).
Za tato všemožná příkoří, která budou v rámci pokusu dobrovolníci nuceni snášet, dostanou mzdu rovnající se 5000 euro. Budou to, ale zaslouženě vydělané peníze. A bude to jeden z užitečných výdajů.

Němečtí dobrovolníci na nemocničních lůžkách tedy udělají první krok v cestě k Marsu. Skutečná posádka se bude vytvářet v letech 2014-2015.
Ovšem dříve, než poletí lidé, budou na Marsu vytvořeny automatické stanice. Vědci z ESA jsou přesvědčeni, že do roku 2025 budou už známé technologie s jejichž pomocí skutečně na Mars poletí lidská posádka.

Opravdu už se moc těším na reportáže od živých lidí chodících po Marsu, i když je jasné, že s žádným domorodcem tam nepokecají, ale i přes absenci Marťanů, to bude úžasné!

Podle
AFP a BBC


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: