Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 20.1.2003
Svátek má Ilona
  Výběr z vydání
 >POŽÁR: Černá sobota v hlavním městě Austrálie
 >IRÁK: Žádám válku do padesáti dnů!
 >TÉMA: Česká představa práva.
 >OHLAS: Den posvátnosti
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dvakrát do kina
 >PSÍ PŘÍHODY: Jako na potvoru
 >LIDŠTINY: Na posteli ke hvězdám.
 >ZE ŽIVOTA: Osudné poznamenání jménem
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >SOFTWARE: Microsoft otvírá vládám zdrojové texty
 >MEJLEM: Klausův marš na Hrad za komunistických fanfár
 >GLOSA: Několik postřehů z televizních debat.
 >FEJETON: Pondělí
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >Telecom ohlásil svojí novou strategii – konečně bude naslouchat svým

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
20.1. Politicky bohatý víkend
(eff)

Nominace Miloše Zemana prezidentským kandidátem se čekala míra rozhašenosti sociální demokracie přece jen nikoli. To už jsou dvě politické strany pod jednou střechou, jak dlouho to ta střecha vydrží? Vladimír Špidla otevřeně odmítl domněnku, že by snad měl lobbovat - tedy pobíhat od poslance k poslanci, od klubu ke klubu, a prosit, aby výměnou za to či ono zvedli hlas ve prospěch chlapa, kterého se naučil upřímně nenávidět. Nebude lobbovat Špidla, lobbovat budou jiní - a jistě to Špidlovi vrátí, pravděpodobně ještě dřív, než se bude konat sjezd ČSSD.

Proti sobě tedy budou stát Václav Klaus a Miloš Zeman. Vyznavač dramaticky pojímané politiky mohl by být spokojen. Proti sobě stojí dvě zajímavé jedna každá je obdivovaná i nenáviděná, s barvitou osobní charakteristikou. Oba to jsou králové kteří předali korunu a žezlo, nástupce jednoho se už stačil znemožnit, a nástupce druhého? Ukáže se, zda se potvrdí předpoklad, že je dutý a prázdný.

Na dramaticky pojímanou politiku ale nejsou rozdané partesy. Zvítězí jen ten, kdo dostane rozhodující většinu a zatím to nevypadá, že by to bylo možné. Unionisté a lidovci prohlásili, že nebudou volit Klause. Bude jim milejší Miloš Zeman - a spolu s ním nezbytná šloufistická zátěž? Hvězdnou hodinu prožívají komunisté. K nim se teď upírají toužebné zraky. Emancipace dokonána. Až do pátku.
Napsal jsem tu, že postoj k Petrovi Pithartovi budou zkouškou inteligence sociální demokracie. Sociální demokracie řekla ve výsledkune a zhrzený Pithart přinejmenším vynechá toto kolo voleb. Pokud nebude nikdo zvolen ani příští pátek, pravděpodobně nás čeká dlouhá cesta k dobrodružství přímé volby s výsledkem krajně nejistým.

Trůny se kácejí, strany se drolí, vášně kypí. Kupodivu, když uvážíme, že prezidentský úřad u nás reprezentuje skutečnou moc prakticky jen při řídkých příležitostech jmenování ústavních soudců a obsazení Národní banky! Mimo tyto okamžiky svého úřadování má moc jen nepřímou, vlivovou - a tu dokáže využít jen osobnost silné autority. Jako byl Václav Havel. Nebo jako by byl Václav Klaus či Miloš Zeman. Bezbarvý úředník zapadne do úřadu jako myš do hoblin. Ani ho nebude vidět.
Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: