Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 21.1.2003
Svátek má Běla
  Výběr z vydání
 >KONFLIKT: Zabíjení v Iráku - optimistická varianta
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Pohotová záchrana
 >POLITIKA: Jak to bylo s hlasováním o Iráku a s novou volbou prezidenta
 >POLITIKA: Titáni a Titáni české politiky
 >POOHLÉDNUTÍ: Čínský vzor budování socilalismu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Od srdce ke karetní hře
 >PSÍ PŘÍHODY: Pocity starého bojovníka
 >POLITIKA: Vládní podpora vstupu do EU -proč?
 >ARCHITEKTURA: Nová stavba v centru Prahy a třetí kvíz pro vás
 >HUDBA A ZVUK: A+A neboli architektura & akustika
 >EKONOMIKA: Americké společnosti oznamují čtvrtletní výsledky
 >NÁZOR: Bohatá musí rezignovat!
 >ŠKOLSTVÍ: Prvňáčci
 >LITERÁRNO: Sexuální obtěžování a salto mortale
 >FEJETON: Úterý

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
21.1. POLITIKA: Jak to bylo s hlasováním o Iráku a s novou volbou prezidenta
Jan Zahradil

Proč se ODS dopustila obstrukce při hlasování o vyslání české protichemické jednotky do Iráku ? Minulý čtvrtek odpoledne, před hlasováním, nám neoficiálně sdělil nejmenovaný člen vlády toto : Špidla má pro toto hlasování zajištěno pouze 39 hlasů z klubu ČSSD (tedy o něco více, než půlku), ostatní jsou proti. Ani u lidovců nepanovala žádná zvláštní jednota.

To bylo na demisi vlády a v zavedené demokracii by k ní také došlo. Jen si to představte - německý kancléř či francouzský premiér přichází do parlamentu s žádostí o vyslání vojáků do války a zároveň s tím, že má za sebou jen polovinu poslanců vlastní strany. Špidla nejenže přišel, ale ještě v naprostém klidu s tím, že se nic neděje, protože chybějící hlasy automaticky dostane od opoziční ODS. Když už si vůbec dovolil přijít, předpokládal bych, že v tak vážné situaci nás především oficiálně informuje o tom, že vláda nemá dost hlasů k prosazení svého záměru. A dále, že svolá jednání předsedů parlamentních politických stran a oficiálně požádá demokratickou opozici o podporu v této klíčové strategické chvíli národního zájmu. Špidla nejenže to neudělal, ale naši nabídku pro jednání odmítl. Představil se takový, jakým opravdu je : zvláštní směsice arogance, komunikačního neumětelství a politické neschopnosti. Nelze se tedy divit, že ODS mu žádost jeho vlády hodila na hlavu s tím, že má přijít, až bude mít podporu celé vládní koalice. Špidla se lekl a v podvečerních hodinách domasíroval svůj vlastní klub k podpoře vlády, až na sedm poslanců ČSSD, kteří se buď hlasování zdrželi, nebo se jej nezúčastnili (a dva lidovce, kteří byli proti). V ČSSD pochopili, že druhý vládní debakl (po středeční nevolbě prezidenta) během jednoho týdne by už byl skutečně neúnosný. Teprve pak, když vládní koalice garantovala alespoň tento stupeň jednolitosti a odvahy stát si za rozhodnutím své vlastní vlády, mohla ODS její žádost v pátečním hlasování podpořit. A že ji nepodpořil Václav Klaus ? Prezidentský kandidát ODS již není nikterak vázán svou stranickou linií a může prezentovat svůj vlastní názor, třeba i odlišný od názoru strany, jíž byl předsedou. Je to koneckonců další argument, že obavy z Klausova "stranictví" v roli prezidenta jsou liché.

Minulý pátek se také rozhodovalo o tom, kdy bude další volba prezidenta. Ve hře byla i varianta, že Parlament k ní už nepřistoupí a bude se rovnou zabývat změnou Ústavy směrem na přímou volbu. Tuto možnost ovšem zablokovali předsedové ČSSD, KDU-ČSL a KSČM, kteří trvali na tom, aby druhá volba proběhla. Zdá se tedy, že je něco pravdy na kuloárových zvěstech o této rodící se trojkoalici, která mezi sebou hodlá vyobchodovat podporu Miloše Zemana do prezidentské funkce. Počet poslanců a senátorů tohoto potenciálního spojenectví totiž převyšuje číslo 141, což je počet nezbytný pro zvolení kohokoliv ve třetím kole. Předpokladem je, aby pro Zemana hlasovala drtivá většina zákonodárců jeho vlastní strany. To se ovšem velmi pravděpodobně stane, vždyť "větší bere" a Špidlovo "antizemanovské" křídlo už dávno leží na zádech. V pátek uvidíme.
Další články tohoto autora:
Jan Zahradil

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: