Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 21.1.2003
Svátek má Běla
  Výběr z vydání
 >KONFLIKT: Zabíjení v Iráku - optimistická varianta
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Pohotová záchrana
 >POLITIKA: Jak to bylo s hlasováním o Iráku a s novou volbou prezidenta
 >POLITIKA: Titáni a Titáni české politiky
 >POOHLÉDNUTÍ: Čínský vzor budování socilalismu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Od srdce ke karetní hře
 >PSÍ PŘÍHODY: Pocity starého bojovníka
 >POLITIKA: Vládní podpora vstupu do EU -proč?
 >ARCHITEKTURA: Nová stavba v centru Prahy a třetí kvíz pro vás
 >HUDBA A ZVUK: A+A neboli architektura & akustika
 >EKONOMIKA: Americké společnosti oznamují čtvrtletní výsledky
 >NÁZOR: Bohatá musí rezignovat!
 >ŠKOLSTVÍ: Prvňáčci
 >LITERÁRNO: Sexuální obtěžování a salto mortale
 >FEJETON: Úterý

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Školství  
 
21.1. ŠKOLSTVÍ: Prvňáčci
Prostě Gentleman

V těchto dnech začal zápis prvňáčků do škol. Novinkou je možnost získat za ně částku až několika tisíc korun za kus. Důmyslný školský systém totiž rozděluje dotace na školy podle počtu přihlášených dětí, což vede k tomu, že nedostatkové děti se staly předmětem trhu.

Potenciální prvňáčkové musí přirozeně projít vstupními testy. To je v pořádku, jen mě poněkud zarazilo, co obsahují. Někdo nahoře určil, co patří k základnímu vzdělání dětí: kdo je kamarádka motýla Emanuela, s kým bydlí Křemílek a podobně. Zajisté tam bude i pokémon a jiné obludy. Znalost pohádek prý naznačí, jak se dětem rodiče věnovali.

Byl jsem nejspíš průměrný rodič, využíval jsem televizi a knížky, rozhlas méně. Pokud v jeho pohádkách byly jiné postavičky, asi by moje děti měly problém. Jsou rodiče, kteří dětem přístup k televizi omezují, nebo ji vůbec nemají. Nemají třeba ani potřebu svým dětem "televizní" pohádky vyprávět. Zkrátka pohádek jsou mraky a nikde není určeno, že se musí všem líbit všechny. Je právo každého vychovávat svoje děti v tomto ohledu po svém. Proto mě trochu mě děsí, když se do úřednicky pojatých testů dostanou některé pohádky a jiné ne.

Děti jsou v tom věku, kdy se chystají do školy, často také nejisté. To se prý taky netoleruje. V televizi jsem viděl zkoušení budoucích prvňáčků z barev - učitelka ukazuje, oni odpovídají. Jen nechápu, proč tabule byla nadepsána "barvy" - asi aby učitelka věděla, co zkouší. Tam bych neobstál, pletu si totiž oranžovou a růžovou. Tedy: poznám je od sebe, když se mi řekne, ukážu správnou. Ale mám-li říct, jak se ukázaná jmenuje, většinu se "spletu". Jsem zřejmě jednosměrný dyschromik.

První den školy musela maminka stát vedle mé lavice a držet mě za ruku. Ještě že už mám přijímačky na základní za sebou. Dnes bych neprošel.

Gentleman


Gentlemanův deníček
Další články tohoto autora:
Prostě Gentleman

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: