Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 21.1.2003
Svátek má Běla
  Výběr z vydání
 >KONFLIKT: Zabíjení v Iráku - optimistická varianta
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Pohotová záchrana
 >POLITIKA: Jak to bylo s hlasováním o Iráku a s novou volbou prezidenta
 >POLITIKA: Titáni a Titáni české politiky
 >POOHLÉDNUTÍ: Čínský vzor budování socilalismu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Od srdce ke karetní hře
 >PSÍ PŘÍHODY: Pocity starého bojovníka
 >POLITIKA: Vládní podpora vstupu do EU -proč?
 >ARCHITEKTURA: Nová stavba v centru Prahy a třetí kvíz pro vás
 >HUDBA A ZVUK: A+A neboli architektura & akustika
 >EKONOMIKA: Americké společnosti oznamují čtvrtletní výsledky
 >NÁZOR: Bohatá musí rezignovat!
 >ŠKOLSTVÍ: Prvňáčci
 >LITERÁRNO: Sexuální obtěžování a salto mortale
 >FEJETON: Úterý

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
21.1. Carpe diem, US-DEU
(nov)

Jako v kapce vody zrcadlí se úroveň české politické kultury v republikovém jednání US-DEU, během něhož si unionisté v Brně o víkendu zvolili nové vedení s Petrem Marešem v čele. O post předsedy nejmenší parlamentní strany, která je přesto stranou vládní, se ucházeli tři kandidáti: outsider Radoslav Štědroň, který byl pro okamžitý odchod z vlády, senátor Robert Kolář, jenž nabízel kompromis v podobě setrvání ve vládě až do data vstupu do EU, a místopředseda současné koaliční vlády Petr Mareš s programem zůstat ve vládě po celé volební období.

Pokud někdo očekával principiální chování a věrnost devizám, na nichž se jak Unie svobody, tak Demokratická unie ustavily, hořce by zaplakal. Z 350 delegátů jich 314 hlasovalo pro setrvání trojice unionistických ministrů ve vládě a jenom 7 proti. Tato lavina "realistů" tak znechutila Radoslava Štědroně, že ještě před volbou předsedy z postu kandidáta odstoupil.
Po jeho odstoupení pak pragmatický Mareš drtivě porazil kompromisního senátora Koláře, čímž již tak nevolitelná US-DEU vydala vysvědčení o svých prioritách - v prvé řadě udržet si podíl na moci a teprve pak dbát na programové zásady.

Soudím, že je to jenom další torpédo vypálené do již beztak děravého boku vlastního korábu. A nepomohou ani "záplaty", které si v podobě podmínek pro setrvání ve vládě unionisté o víkendu odhlasovali: výrazné snížení rozpočtového schodku od roku 2004, prosazování snížení daní a přímé volby prezidenta a prošetření korupce za minulých vlád.
Jelikož se prakticky jedná o zásady totožné s volebním programem, jehož "pružnost" Marešovo křídlo po vstupu do vlády již nejednou předvedlo, nelze je chápat jako mantinely hřiště, na němž chce US-DEU svádět koaliční mač se socialistickými partnery, ale jako přenosné zábrany, které se dají tak posunout, aby US-DEU těmi třemi prstíky vždy na vládní veslo dosáhla. Že kormidluje někdo jiný, je přece vedlejší.

Ve svých Ódách římský básník Horatius říká: Carpe diem - utrhni den, užívej dne, zítřku nevěř. Totéž lze popřát i US-DEU u příležitosti jejího nového vedení.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: