Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 21.1.2003
Svátek má Běla
  Výběr z vydání
 >KONFLIKT: Zabíjení v Iráku - optimistická varianta
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Pohotová záchrana
 >POLITIKA: Jak to bylo s hlasováním o Iráku a s novou volbou prezidenta
 >POLITIKA: Titáni a Titáni české politiky
 >POOHLÉDNUTÍ: Čínský vzor budování socilalismu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Od srdce ke karetní hře
 >PSÍ PŘÍHODY: Pocity starého bojovníka
 >POLITIKA: Vládní podpora vstupu do EU -proč?
 >ARCHITEKTURA: Nová stavba v centru Prahy a třetí kvíz pro vás
 >HUDBA A ZVUK: A+A neboli architektura & akustika
 >EKONOMIKA: Americké společnosti oznamují čtvrtletní výsledky
 >NÁZOR: Bohatá musí rezignovat!
 >ŠKOLSTVÍ: Prvňáčci
 >LITERÁRNO: Sexuální obtěžování a salto mortale
 >FEJETON: Úterý

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
21.1. RODINA A PŘÁTELÉ: Od srdce ke karetní hře
Ondřej Neff

Neonové srdce vyvěšené na lešení věže kostela svatého Jiří na Pražském hradě přitahuje pozornost. A taky inspiruje. Nebudu se tu už zmiňovat o komentářích, jaké vyvolává. Inspiruje i tvůrčí duchy.
Den před prezidentskou volbou vyšplhala skupina studentů z výtvarnické skupiny Z toho ven na lešení a levou půlku srdce zakryla a pod špičku umístila reflektor. Nad Pražským hradem svítil obrovský světelný otazník! Strhla se kolem toho mela, zasáhli policajti, ale taky se na místě činu objevil ministr kultury Pavel Dostál a svou přítomností studenty zachránil od maléru.

A v zápětí další kulturní počin: na střechách v podhradí se rozzářily nové tři neony, aby doplnily karetní hru: piky, káry, trefy. Poněvadž je to na střechách soukromých domů, nikdo nemůže bezprostředně zasáhnout - skvělá věc!

Oba počiny si zaslouží velký aplaus.
Vyvěšení toho neonového srdce je ukázka, jak úzká je hranice mezi uměleckým experimentem a oficiózním akademismem. Jakmile se umělec zaplete s mocí, je to smlouva s ďáblem, byť v tomto případě moc prezentuje muž tak umělecky osvícený a citlivý, jako Václav Havel. Ale jakmile na scénu vzejde protest, divočina, humor, střapatý nápad, vzdor, klauniáda, pak má nasazený šaškovský nos akademismus.

Podívaná je nejlepší z Karlova mostu. Nechápající cizinci tam teď procházejí, dívají se a diví se, jak je na Hradě a v podhradí velké kasino. Pořád lepší, než když se divili, že je na Hradě bordel.

Ale zpátky na zem:
Majiteli objektů na Kampě hrozí pokuta až 100 korun za neóny na střeše. Památkáři dělají kvůli této recesi - která se též dá vyložit jako "umělecký akt" - aféru. Bude to věru zajímavé podívání nato, jak bude potrestán někdo hravý, zatímco akt akademické oficiality bude dál zářit nad Pražským hradem. Na místě Jiřího Davida propadal bych se zvolna hanbou - i když právě on za to nemůže. Ale třeba...kdyby se přimluvil... když je tak zadobře s mocnými...


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: