Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 21.1.2003
Svátek má Běla
  Výběr z vydání
 >KONFLIKT: Zabíjení v Iráku - optimistická varianta
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Pohotová záchrana
 >POLITIKA: Jak to bylo s hlasováním o Iráku a s novou volbou prezidenta
 >POLITIKA: Titáni a Titáni české politiky
 >POOHLÉDNUTÍ: Čínský vzor budování socilalismu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Od srdce ke karetní hře
 >PSÍ PŘÍHODY: Pocity starého bojovníka
 >POLITIKA: Vládní podpora vstupu do EU -proč?
 >ARCHITEKTURA: Nová stavba v centru Prahy a třetí kvíz pro vás
 >HUDBA A ZVUK: A+A neboli architektura & akustika
 >EKONOMIKA: Americké společnosti oznamují čtvrtletní výsledky
 >NÁZOR: Bohatá musí rezignovat!
 >ŠKOLSTVÍ: Prvňáčci
 >LITERÁRNO: Sexuální obtěžování a salto mortale
 >FEJETON: Úterý

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
21.1. ARCHITEKTURA: Nová stavba v centru Prahy a třetí kvíz pro vás
Zdeněk Lukeš

Další novou stavbu přímo v centru Prahy je dům s knihkupectvím v ulici 28. října. Tady byla před časem zbourána úzká stavba, která skutečně neměla velké architektonické hodnoty. Nahradila ji nyní dokončená budova podle projektu Evy Jiřičné (*1939 ve Zlíně). Tato architektka studovala na ČVUT, pak u Jaroslava Fragnera na AVU, ale po roce 1968 odešla do Anglie. Tam se postupně prosadila jako autorka zajímavých interiérů módních butiků. Jejím nejznámějším prvkem se stala točitá schodiště se stupni ze skla, zavěšenými na kovových táhlech. Jiřičná se tak zařadila mezi představitele high-tech stylu. K tomu měla ostatně blízko už z doby, kdy pracovala v ateliéru Richarda Rogerse, autora Centre G. Pompidou v Paříži (viz zde). Za svou tvorbu obdržela Řád Britského impéria (OBE).

Později se Eva Jiřičná proslavila i dalšími stavbami - autobusovým nádražím nebo dostavbou domu slavného konstruktéra Ove Arupa. Po roce 1989 se uplatnila také ve své bývalé vlasti, kde nyní působí i jako profesorka architektury na VŠUP. Navrhla lávku z parku k nové budově banky v centru Brna, interiéry dvou pater tzv. Tančícího domu v Praze nebo půdní byt Karla Schwarzenberga v jeho paláci ve Voršilské ulici. Další návrh je zatím na papíře - je to rekonstrukce kostela sv. Anny na Starém Městě. tady vznikly kolem projektu polemiky mezi památkáři, zda je možno otevřít průhled do krovu stavby, která má být malým kongresovým centrem (dosud bylo v této významné gotické památce skladiště).

Nyní přibyly i domy. Nejdřív Oranžérie na Pražském hradě,o níž jsem už psal. Pak byla v proluce po kdysi zbouraném domě v Rybné ulici postavena budova hotelu Joseph s nenápadným průčelím, který oživují kovové slunolamy. V interiéru vstupní haly najdete i variaci na výše zmíněné spirální schodiště. A konečně náš nový dům v ulici 28. října. Tentokrát jde o jednoduché průčelí kryté kamennými plotnami s mělkým centrálním arkýřem, který připomíná pražské nebo brněnské funkcionalistické domy ze 30. let. V parteru je výkladec knihkupectví se skleněnou markýzou. Po stranách dvojice vstupů, které nesou další typický prvek Evy Jiřičné - "lodní" oválná kovová okénka.

Dům je to jednoduchý, nepříliš nápadný. Trochu mi vadí materiály, které působí trochu lacině a nejsem si jistý, jestli přežijí agresívní pražské prostředí (bílé vstupní dveře, například). Těší mne však, že se začínají zastavovat i úzké parcely, tudíž, že se to v centru vyplatí. Tak by mohly zmizet některé nepěkné díry. Ostatně téma úzkých domů je docela zajímavé - viz minulý díl.

A teď nová hádanka. Památkáři často mluví o tom, že Malá Strana je zakonzervovaná, že tam současná architektura nepatří. Tak naschvál - kolik domů tam bylo postaveno v průběhu XX. století? Zkuste aspoň některé vyjmenovat. Abyste to měli jednodušší, nepočítejme domy v té části MS, která je už v katastru Prahy 5. Počítá se tedy území od Vítězné ulice (v ose mostu Legií) ke Strakově akademii (Předsednictvo vlády).

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: