Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 22.1.2003
Svátek má Slavomír
  Výběr z vydání
 >ZVÍŘATA: Zbytečná krutost
 >NÁŠ RYBNÍK: Každá doba vyžaduje toho správného, který by v jiné situaci tím správným nebyl.
 >KONFLIKT: Armáda není zaopatřovací ústav!!!
 >MROŽOVINY: Civilizační zájmy Západu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Stručně a výstižně
 >PSÍ PŘÍHODY: Pane, vy dobře vypadáte!
 >SPOLEČNOST: Seženu dotaci, zn. -za sto litrů-
 >NÁZOR: Adieu Unie svobody
 >NÁZOR: Dopis senátorce Moserové
 >ZE ŽIVOTA: Je třicet korun a třicet korun
 >EKONOMIKA: Koruna posilovala díky revidovaným údajům
 >NÁZOR ODJINUD: Profesor a -Verbal Rambo- EU se zachvěla
 >POSTŘEH: O linu
 >FEJETON: Středa
 >ZDRAVÍ: Snížení nadváhy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
22.1. NÁZOR: Adieu Unie svobody
Michael Canov

Před pěti lety jsem spoluzakládal Unii svobody. Stranu, která se tehdy definovala jednoznačně jako strana pravicová. Jak plynul čas, začalo se postupně měnit její ideové zaměření. Nepletu--li se, byl to Vladimír Mlynář, kdo jako první začal mluvit o Unii jako o straně středopravé. Velký tlak na další posun směrem od prava do středu politického spektra přišel zákonitě se vznikem čtyřkoalice vlivem nadstandardní spolupráce s KDU-ČSL. Po volebním debaklu podivné dvoukoalice s lidovci se pokusili vedoucí funkcionáři zachránit určitý vliv Unie vstupem do socialistické vlády Vladimíra Špidly. Při současném volebním systému si dovedu představit situaci, kdy není možné sestavit nic jiného než vládu pravolevou, i když by to byl patvar, z kterého bych žádnou radost neměl. Ovšem tato situace nenastala. Unie svobody nedokázala vyjednat podmínky, kdyby se nesměla sociálně-demokratická vláda spoléhat na tichou podporu komunistů a stala se prostřednictvím svých tří ministrů jen stafáží pro experimenty ultralevicového předsedy vlády. Své ponížené postavení pak unionisté dovršili sami podepsáním potupného koaličního dodatku a především neuvěřitelným chováním vůči své vlastní bývalé předsedkyni, když se ji všemi silami snažili vyštvat z parlamentu za její snahu dodržovat předvolební sliby.
Pro mě poslední nadějí, která mohla přinést zvrat ve vývoji ideového zaměření Unie svobody-DEU, bylo právě skončené republikové shromáždění v Brně, jehož jsem byl delegátem. To v případě, že by rozhodl o okamžitém odchodu z vlády, kterou i za účasti Unie, lze nazvat alespoň levostředovou jen s přihmouřením obou očí. Nestalo se, jasná většina delegátů se rozhodla pro setrvání ve vládě. A nejen to. U delegátů včetně stávajících poslanců jasně převážil názor, že pojem pravicový či levicový vlastně není důležitý. Voliči se na to přeci neptají, ty zajímá jen to, co pro ně politici udělají. Jistě, to je zajisté pravda, ale snaha bagatelizovat důležitost ideového a filosofického zaměření politické strany je z principu zcela chybná, neboť z té vychází celá stavba politické strany. Jakkoli uznávám důležitost toho, aby strana, jejímž jsem členem, seděla ve vládním vláčku, je to záležitost sekundární. Primární, alespoň pro mě je, aby se v tom nejzákladnějším shodovala s mým pohledem na svět. A ač jsem levák, mé srdce bije napravo. A Unie pravicové vidění bohužel zřejmě definitivně vyměnila za "zlatou střední cestu".
Proto jsem se rozhodl vystoupit k 31. lednu z US-DEU. Poté se chci vrátit do strany, která snad lépe naplní mé představy, do strany v které jsem byl kdysi jeden rok a kterou jsem v domnění, že mě již politika nezajímá, před 11 lety v roce 1992 opustil. Chci požádat o vstup do Občanské demokratické strany.
Nově zvolenému předsedovi Unie svobody-DEU panu PhDr. Petru Marešovi blahopřeji ke zvolení a jemu i všem členům a Unii samé přeji vše dobré.

Ing. Michael Canov - předseda MO US-DEU Chrastava, místopředseda US-DEU okresu Liberec
starosta města Chrastavy zvolený za předvolební koalici ODS - US-DEU


Další články tohoto autora:
Michael Canov

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: