Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 23.1.2003
Svátek má Zdeněk
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Hoří, má panenko
 >FEJETON: Syndrom stárnoucí krávy
 >POLITIKA: Nástupce Václava Havla by měli volit občané
 >GLOSA: Díky Špidlo!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Praplatoví lidé
 >PSÍ PŘÍHODY: Zlověstný šumot
 >TÉMA: Pravda o Karlu Des Fours - Walderode.
 >POLITIKA: Válka v Iráku a urychlování dějin
 >TÉMA: Diskusní zamyšlení nad budoucím procesem integrace ČR do Evropské unie
 >NÁZOR: Co s přistěhovalci
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Minuta ticha za Vendulu Růžičkovou
 >PRAHA: Letiště chce do Evropy
 >FEJETON: Čtvrtek
 >POSTŘEH: O Palečkovi
 >NAZOR: Selský rozum mi stačí

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
23.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Hoří, má panenko
Jan Kovanic

Zítra opětně zasednou poslanci a senátoři ku slavnostní volbě prezidenta (či prezidentky). Těžko však někoho zvolí. Aspoň někteří přednostové politických stran se chovají tak, aby k tomu nedošlo. Protože však není jasné, jak budou volit sami zástupci politických stran v parlamentu, mohou se dít věci rozličné, třeba i na zvolení prezidenta dojde. Ale spíš ne.

Nejsilnější ČSSD si najmenovala jako prezidentského kandidáta vítěze svých primárek Miloše Zemana. Je to sice navýsost demokratické, co se samotné ČSSD týče, ale není to vůbec demokratické, slušné ani rozumné, co se týče vládní koalice. Sociální demokraté se během čtyř let jednobarevné vlády jaksi nenaučili spolupracovat v koalici. Ani se nesnažili dohodnout se se svými partnery na jednotném kandidátovi, který by měl velké šance skutečně se prezidentem stát. Kdo bude volit Zemana a kdo Zemana volit nebude, to uvidíme až zítra z logiky sečtených hlasů. Nejspíš ho nebudou volit všichni sociální demokraté a nejspíš ho budou volit někteří komunisté.

Velmi nepřípadně zní Škromachova výtka vůči lidovcům, že ti si do první volby najmenovali nejdříve svého kandidáta a pak pro něj požadovali koaliční podporu. Však socialisté udělali nemlich to samý!

KDU-ČSL tentokrát svého kandidáta nepostavila, když jí Pithart udělal v první volbě ostudu. Ostudu udělal ne, že při volbě prohrál, ale že nedovedl svou prohru ustát. Slabošský kandidát, který neumí uchovat klid v zátěžové situaci, by už neměl být více navrhován za prezidenta! Zdá se, že lidovci budou lavírovat tak, aby ani druhá volba nebyla úspěšná a aby se co nejdříve začalo pracovat na volbě přímé, která by "mohla být někdy na podzim," jak pravil lidovecký předseda pan Cyril Svoboda. Koho pak chtějí postavit jako svého kandidáta? S obvyklou otevřeností na to odpověděl pan předseda tak, že "nebude otevírat jména". Svoboda také předvídá, že pokud bude zvolený Klaus, pak hlasy ČSSD, a pokud Zeman, pak hlasy ODS. Koho budou volit lidovci, to se svou proslulou přímočarostí neřekl.

Třetí koaliční strana US-DEU podpoří senátorku Moserovou, pozastavenou členku ODA. Ze všech tří současných prezidentských kandidátů mi připadá nejpřípadnější, ale nejspíš zvolena nebude, protože ji nepodpoří komunisté.

ODS trvá jednotně na svém otci zakladateli a čestném předsedovi Václavu Klausovi. Kdo bude volit Klause a kdo Klause volit nebude, to uvidíme až zítra z logiky sečtených hlasů. Nejspíš ho budou volit všichni občanští demokraté a nejspíš ho budou volit někteří komunisté.

Neobrozená komunistická strana svého kandidáta tentokrát nestaví. Podle mne se přidá na tu stranu, kde bude více hlasů a kde bude šance prezidenta zvolit. Komunisté se chlubí svou ideovou spřízněností s ČSSD, kdežto Klaus dává směrem k nim najevo respekt k "vůli voličů", kteří dali hlasy KSČM. Komunisti na tom asi budou nejlépe, pokud nebude zrovna zvolena Moserová. Již jistě vybírají své zástupce do Fondu národního majetku, Českého Telecomu, ČEZu a jiných polostátních kolosů. Již se těší na velvyslanecká místa. Takový komunistický ambasador třeba na Kubě nebo v Kazachstánu či Číně, joj, to by tam Česká republika budila respekt! A co teprve komunista - soudce Ústavního soudu, kde se často rozhoduje o věcech vážících se k minulosti. Již jeden soudce pravil, že nacismus je mrtvá ideologie, takže nelze stíhat jeho propagaci. Teď zas bude komunistický soudce zvažovat, zda je právně v pořádku psát o komunistických zločinech!

Dnes nehodlám věštit, kdo se stane či nestane příštím českým prezidentem. Ale protože cítím narůstající napnelismus v našem reálnědemokratickém režimu, vyslovuji směrem k našim zákonodárcům tento Šamanův návrh:

Po případném neúspěchu druhé prezidentské volby se vykašlete na přípravu přímé volby prezidenta. Každá strana má o ní svou vlastní představu neslučitelnou s jinými návrhy. Jak se mají domluvit poslanci a senátoři na tak razantní změně ústavního zákona s nutnou ústavní třípětinovou většinou, když se neumějí domluvit na prezidentovi, který je volen ve třetím kole nadpoloviční většinou přítomných volitelů!
Nuže, bylo by vhodné, aby ve třetí volbě prezidenta bylo po třetím kole přidáno ještě čtvrté kolo, ve kterém by zvítězil kandidát, který by pro sebe získal nejvíc hlasů. Tak bude zvolen vždy někdo a my se budeme moci věnovat skutečným problémům.

Protože směřujeme do docela průserových časů - pokud nebude zvolen prezident ani v případné třetí volbě. Více než půl roku ho budou zastupovat dva sociální demokraté - předseda vlády a předseda poslanecké sněmovny. Přičemž se vládní jednota hroutí uvnitř koalice i uvnitř samotné sociální demokracie. Budeme bez prezidenta - a možná i bez vlády, která neumí ani dnes vládnout. Místo daňové reformy chystá pouze soubor opatření ke zničení malých a středních podnikatelů, místo důchodové reformy chce zvednout povinné platby na důchodové "pojištění", neexistuje koncepce reformy školství, protože neviditelná ministryně školství ji nemá, ministerstvo zdravotnictví pokračuje v demontáži českého zdravotnictví. Čeká nás referendum a následný vstup do Evropské unie, který nejspíš znehodnotí úspory; kumulují se problémy v sociální politice, právním řádu, vězeňství, armádě, dopravě (doplň každý sám podle své zkušenosti); tiká demografická hrozba a s tím se blíží problémy související s ekonomickou (a etnickou) imigrací; komunističtí termiti se prožírají vnitřkem demokratického zřízení až k vrcholu moci... Asi budeme brzy ve válce a my si neumíme zvolit prezidenta.

Je to jako v tom Formanově filmu, jehož titulek jsem si vypůjčil pro tento článek: Kandidátky na královnu krásy utekly na záchodky, korunku si nasadila dáma, která zbyla, tombola je rozkradená - a nakonec někdo ukradne i pozlacenou sekyrku pro zasloužilého hasičského vysloužilce.

Možná si nějakého vysloužilce zvolíme už zítra - ale lidi, proboha, vždyť ono vlastně hoří!

Psáno v Praze, 19. a 22. ledna 2003


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: