Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 23.1.2003
Svátek má Zdeněk
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Hoří, má panenko
 >FEJETON: Syndrom stárnoucí krávy
 >POLITIKA: Nástupce Václava Havla by měli volit občané
 >GLOSA: Díky Špidlo!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Praplatoví lidé
 >PSÍ PŘÍHODY: Zlověstný šumot
 >TÉMA: Pravda o Karlu Des Fours - Walderode.
 >POLITIKA: Válka v Iráku a urychlování dějin
 >TÉMA: Diskusní zamyšlení nad budoucím procesem integrace ČR do Evropské unie
 >NÁZOR: Co s přistěhovalci
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Minuta ticha za Vendulu Růžičkovou
 >PRAHA: Letiště chce do Evropy
 >FEJETON: Čtvrtek
 >POSTŘEH: O Palečkovi
 >NAZOR: Selský rozum mi stačí

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
23.1. Zítra bude druhá volba prezidenta
(eff)

Poklábosili, pivka popili a k ničemu nedošli - pokud se dá věřit Mirkovi Topolánkovi a jeho výkladu o průběhu schůzky s Milošem Zemanem. Je to výborný společník, referoval šéf ODS o schůzce s bývalým šéfem sociálních demokratů. Popovídali jsme si, ale my stejně budeme volit Václava Klause. Pokračovala tedy zákulisní zákulišní jednání o podpoře kandidátů na prezidenta, kteří jsou definitivně tři - Klaus, Moserová a Zeman. Pokud se nestane něco, co nikdo nečekal, volby skončí tak, jako ty z minulého týdne. Co ovšem je zajímavé je prohlášení Miloše Zemana, že by nešel do přímých voleb, tedy do voleb, ve kterých by prezidenta už nevolili poslanci a senátoři, ale občané. Naopak Václav Klaus slibuje, že se přímých voleb zúčastní. Drama tedy bude pokračovat, jen aby nepokračovalo příliš dlouho.

Ještě jedna zajímavost: celá tato bezvýchodná situace je zaviněna zněním ústavy. Kdyby nebylo paragrafu, podle něhož v třetím kole je třeba většiny přítomných poslanců a senátorů a místo toho by bylo psáno, že vítězí ten, kdo dostane víc hlasů, prezidenta bychom už měli.

Zákonodárci-ústavodárci zřejmě chtěli docílit toho, aby prezident nebyl zvolen nějakou ušudlanou pofidérní většinou. Takže za předpokladu plné účasti je to 141 hlasů. Při současném rozložení sil ve sněmovně, je téměř nemožné, aby někdo tolik hlasů získal - nepřejícníci mohou hodit do urny bílý lístek.

Budiž. Z tohoto patu je východisko - změna ústavy ve smyslu přímé volby. Pokud k tomuto řešení dojde, bude poznamenáno nepěkným podezřením, že se k němu sáhlo z nouze a nikoli jako k optimálnímu řešení: kdyby bylo optimální, proč ho nemáme už dávno?
Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: