Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 24.1.2003
Svátek má Milena
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (4)
 >ARMÁDA: 24 hodin ve světě masáží i výplachem.
 >ARMÁDA: Jsou to zbabělci?
 >POVÍDKA: Dramatický příběh, byť toliko jepičí
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ztráta jedné rukavice
 >PSÍ PŘÍHODY: Každodenní hra
 >POLITIKA: Prezidentská volba jako test
 >GLOSA: Zvol a zmlkni!
 >OHLAS: Ad Bafuňářova reakce.
 >NÁZOR: Proč je Klaus nejvhodnějším prezidentem také pro všechny klausofoby
 >NÁZOR: Doba zralá pro prezidentku
 >GLOSA: Dva mediálně známí skalní příznivci ODS a kauza ČT.
 >FEJETON: Pátek a víkend
 >HUDBA: Santanův kytarový Shaman
 >KULTURA: Literárno v PEN klubu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
24.1. Faul týdne
(nov)

Nikoli bulvární plátek, ale solidní české noviny vyšly toto úterý s půlpalcovým titulkem (12,7 mm) "Čeští vojáci se hroutí, míří domů" a podtitulkem (4 mm) "27 vojáků nevydrželo napětí a přijalo Tvrdíkovu nabídku odletět z Kuvajtu". V textu (1,5 mm) se pak uvádělo, že někteří vojáci těžce nesou psychický nápor spojený s chystaným úderem na Irák a plná desetina se z obav před možným vojenským konfliktem rozhodla využít nestandardní nabídku ministra obrany Tvrdíka, že ten, kdo se necítí, může odjet domů. Jaksi mimochodem se připouštěla možnost, že zmínění vojáci požádali o předčasný návrat většinou z rodinných důvodů.

Každý, kdo si ty noviny se sugestivním titulkem přečetl, musel dojít k jedinému závěru - že se ti vojáci podělali strachy a že i zbytek českých vojenských chemiků by nejraději práskl do bot, kdyby je tam čeští političtí jestřábi nedrželi befelem.
Avšak kdo si v úterý večer pustil zprávy televize Prima, získal zcela jiný obraz, a jak se ukázalo později, objektivní. Především se dověděl, že jediným důvodem oněch vojáků byly vážné rodinné důvody - nejčastěji to, že jim jejich partnerky kvůli nečekanému prodloužení mise prostě daly nůž na krk.

Kdo si ale pak přepnul na "Události" veřejnoprávní ČT, dočkal se téže bulvární fikce o psychickém selhání jako v oněch novinách. Teprve ve středu, když se proti zavádějícím informacím domácí mediální scény ohradili přímo příslušníci české chemické jednotky v Kuvajtu, měla veřejnost šanci se z ČT dovědět, že jejich kolegové, kteří požádali o návrat, nejsou žádní zbabělci, jež se psychicky zhroutili, a že důvodem odjezdu 20 žadatelů, kteří si všichni odsloužili povinné 4 měsíce, jsou bezvýhradně závažné osobní záležitosti - třeba i diagnostikovaná rakovina u 14leté dcery.

Pro dlouholetého čtenáře je smutné, když noviny, pyšnící se disidentskou minulostí, se špiní senzačním a zavádějícím titulkem v čistokrevném bulvárním stylu, avšak skutečný mediální faul týdne z toho dělá až souhlasné selhání zpravodajství veřejnoprávní televize.
Vyplývá z toho jeden neradostný závěr. Jestli začne v Iráku válka, bude česká protichemická jednotka bojovat na dvou frontách - proti Saddámu Husajnovi a českým médiím - a to nejen bulvárním.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: