Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 24.1.2003
Svátek má Milena
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (4)
 >ARMÁDA: 24 hodin ve světě masáží i výplachem.
 >ARMÁDA: Jsou to zbabělci?
 >POVÍDKA: Dramatický příběh, byť toliko jepičí
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ztráta jedné rukavice
 >PSÍ PŘÍHODY: Každodenní hra
 >POLITIKA: Prezidentská volba jako test
 >GLOSA: Zvol a zmlkni!
 >OHLAS: Ad Bafuňářova reakce.
 >NÁZOR: Proč je Klaus nejvhodnějším prezidentem také pro všechny klausofoby
 >NÁZOR: Doba zralá pro prezidentku
 >GLOSA: Dva mediálně známí skalní příznivci ODS a kauza ČT.
 >FEJETON: Pátek a víkend
 >HUDBA: Santanův kytarový Shaman
 >KULTURA: Literárno v PEN klubu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
24.1. GLOSA: Zvol a zmlkni!
Miroslav Oborník

Když jsem si postěžoval na stránkách Neviditelného Psa na skutečnost, že jako český občan dočasně pobývající v Kanadě nebudu moci ovlivnit svým hlasem vstup České republiky do EU, vytkl mi v komentářích můj dlouholetý přítel skutečnost, že jsem v parlamentních volbách volil Unii svobody, tedy současnou vládní stranu, a teď nadávám na Špidlu. Pominu skutečnost, že mě moje naivní volba mrzí, a pokorně si posypu hlavu libovolným popelem. Co mě na celé věci zarazilo, je názor, že když volím ČSSD, či jinou vládní stranu, nemám už, dle názoru komentujícího, nárok kritizovat kroky sociálně demokratické vlády. Řekl bych totiž, že je tomu přesně naopak. Kdybych byl, zcela hypoteticky, voličem ČSSD, byl bych to přece já, komu vděčí za svá vládní křesla, byl bych to já, kdo jim věnoval svůj jediný a vzácný volební hlas! Tato skutečnost je něco jako "povolení ke kritice", nikoliv náplast na zalepení úst.
Přijde mi to o to zábavnější, že onen můj přítel zcela demonstrativně k volbám vůbec nešel. On se tedy, dle jeho komentáře, asi domnívá, že právě tato skutečnost ho deleguje k vládní kritice. Nechápu, proč by měl mít občan, který se dobrovolně vzdal svého volebního práva tímto získat jakési "zvýšené" morální právo kritizovat vládu? Volby jsou něco jako kolektivní rozhodování. Lidé se těžko můžou přímo podílet na rozhodování a vládnutí, to by bylo referendum každý týden. Ve volbách tedy vybírám někoho, kdo bude rozhodovat za mě. Politický program strany, kterou budu volit, by tedy měl být kompatibilní s tím, jak bych asi rozhodoval já. Může se stát, že se rozhodnu špatně, není to totiž vůbec snadná záležitost! Znáte snad někoho, kdo má přesně stejné názory, jako Vy? Může se stát, že strana, kterou zvolím, začne po volbách zastávat zcela rozdílné postoje než před volbami. Mám snad mlčet a tlouct hlavou o zeď? Má snad být občan v mezi-volebním období mlčící výkonnou jednotkou?
Vy, kdo jste volili ČSSD nebo US a nejste spokojeni s vládní politikou, křičte !! Vám (nám) vděčí tato vláda za svá křesla, Vám (nám) se musí zodpovídat !!


Další články tohoto autora:
Miroslav Oborník

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: