Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 24.1.2003
Svátek má Milena
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (4)
 >ARMÁDA: 24 hodin ve světě masáží i výplachem.
 >ARMÁDA: Jsou to zbabělci?
 >POVÍDKA: Dramatický příběh, byť toliko jepičí
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ztráta jedné rukavice
 >PSÍ PŘÍHODY: Každodenní hra
 >POLITIKA: Prezidentská volba jako test
 >GLOSA: Zvol a zmlkni!
 >OHLAS: Ad Bafuňářova reakce.
 >NÁZOR: Proč je Klaus nejvhodnějším prezidentem také pro všechny klausofoby
 >NÁZOR: Doba zralá pro prezidentku
 >GLOSA: Dva mediálně známí skalní příznivci ODS a kauza ČT.
 >FEJETON: Pátek a víkend
 >HUDBA: Santanův kytarový Shaman
 >KULTURA: Literárno v PEN klubu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
24.1. NÁZOR: Proč je Klaus nejvhodnějším prezidentem také pro všechny klausofoby
Milena Varadinková

O tom, že není vhodnějšího kandidáta na prezidenta, než Václav Klaus, určitě nepochybují Klausovi stoupenci. Ale i jeho skalní odpůrci "napříč politickým spektrem" by se měli opravdu vážně zamyslet, zda právě on nebude tím nejvhodnějším prezidentem i pro ně. Tím, že Klause odklidí "o patro výš", jim na vnitřní politické scéně ubude velmi silný soupeř. Prezident je totiž zcela jiná kategorie, jeho posláním není vést ideologické souboje na domácí půdě. Naopak, prezident zastupuje všechny občany směrem ven. A po vstupu do EU budeme potřebovat, aby nás navenek zastupovala velmi silná osobnost, která v silné konkurenci obstojí a dokáže se o naše zájmy poprat.

Naopak je od prezidenta nežádoucí, aby zasahoval do vnitřních záležitostí jednotlivých stran , aby si v nich pěstoval svoje "páté kolony", aby se vměšoval do jejich vzájemných půtek a aby jim vnucoval své vlastní představy, kdo, s kým a za jakých okolností má sestavit vládu. O síle politických stran přece rozhodují voliči a není úkolem prezidenta, aby se různými intrikami snažil sílu těch velkých (protože voličem upřednostněných) stran omezovat a naopak těch malých (protože voličem opomíjených) stran zveličovat. Něco takového dělal současný prezident a výsledkem je chronická zablokovanost politické scény a neschopnost kohokoliv vytvořit silnou, kompaktní a akceschopnou vládu. Díky tomu žádná vláda nemá sílu koncepčně (ať už pravicově, nebo levicově) řešit problémy země a jediným výsledkem je posilující vliv komunistů.

Václav Klaus určitě nebude dělat to, co dělal Havel. Ostatně už při volbě nového předsedy ODS jasně prokázal, že respektuje demokratickou volbu a nehodlá zasahovat ani do poměrů ve své vlastní straně tím, že by rozdával posty svým oblíbencům nebo naopak intrikoval proti jejich soupeřům. Stěží si lze představit, že by stejně jako Havel měl nějakou svoji "pátou kolonu" v jiných stranách, které se ostatně vůči němu vždycky velmi ostře vymezovaly, takže by tam asi sotva mohl nalézt nějaké své spojence pro intrikování a rozkládání těchto stran zevnitř.

Bude-li ale zvolen Zeman, pak to bude jiné. Vzhledem k animozitám mezi Špidlou a Zemanem se pravděpodobně dlouho neudrží stávající vláda. Koho by Zeman pověřil sestavením vlády nové, to je ve hvězdách. Jeho vztah k Unii svobody je však dostatečně znám, takže Unie svobody by v takovém případě měla začít "stříhat metr", protože její dny ve vládě (a koneckonců její dny vůbec) by byly sečteny. A lidovci? Možná s něčím takovým kalkuluje Kasalovsko-Kalouskovské křídlo, které by turbulencí vzniklých po pádu vlády mohlo využít ke svržení Cyrila Svobody.

Na vítězství Zemana tedy prodělá jak Špidlovsko-hradní křídlo ČSSD, tak hradní křídlo lidovců, tak celá Unie svobody. A co komunisté? Ti pochopitelně prodělají také. Slabá rozhádaná Špidlova vláda, která se musí doprošovat jejich podpory, je pro ně nejvýhodnější. Pokud by díky Zemanovi byla vytvořena velká koalice nebo menšinová vláda spoléhající se na podporu ODS, pak by komunisté ztratili část svého vlivu.

Takže napsáno, podtrženo, sečteno: všichni zapřísáhlí odpůrci Klause by měli volit právě jeho. Jinak riskují, že bude zvolen Zeman. Komická je zejména situace "pravdy a lásky". Tolik chtějí vyšachovat Klause, až vyšachují sami sebe. Výsledkem jejich mnohaletého úporného boje proti Klausovi pak docela dobře může být: Zeman na Hradě, Klaus předsedou sněmovny a vláda na základě opoziční smlouvy č. 2.
Další články tohoto autora:
Milena Varadinková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: