Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 25.1.2003
Svátek má Miloš
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Pád posledního Blanického rytíře
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Vítěz Klaus
 >POLITIKA: Dost recyklovaným kandidátům
 >POLITIKA: Část Parlamentu pohrdá nejen občany, ale i Parlamentem samotným
 >POLITIKA: Děkujeme, neodejdete?
 >MEDICÍNA: Kokain a objev lokální anestézie
 >GLOSA: Chci být odsouzen!
 >PRAHA: Dvě aktuality
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >NÁVŠTĚVA ZOO: Ptáka Loskutáka jsem neviděl
 >CHTIP: Gulf Wars, Episode II coming soon!
 >CHTIP: 11 důvodů, proč je internet něco jako penis
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (4)
 >ARMÁDA: 24 hodin ve světě masáží i výplachem.
 >ARMÁDA: Jsou to zbabělci?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
25.1. POLITIKA: Děkujeme, neodejdete?
Jiří Pehe

Po druhé prezidentské volbě je téměř jisté, že alespoň jeden ze dvojice politiků, na které apelovali v prosinci 1999 bývalí studentští předáci, aby odešli z politiky, je nyní definitivně v důchodu. Miloš Zeman byl poražen hned v prvním kole a jeho opětovná kandidatura je nepravděpodobná. Druhý z této dvojice, Václav Klaus si sice počínal poměrně dobře, ale ukazuje se, že je v parlamentu nevolitelný.

Ačkoliv Klaus po druhé volbě prohlásil, že v Čechách vzniká jakási nová politická hra zvaná "Nejsilnější má padáka", čestný předseda ODS byl zatím nejsilnější jen proto, že vládní koalice nebyla schopna přijít se společným kandidátem. Mnoho hlasů v jeho prospěch bylo taktickou volbou.

Pokud se vládní koalice před třetí volbou sjednotí na společném kandidátovi, pak volební aritmetika bude vypadat zcela jinak. Protože vládní koalice má v Poslanecké sněmovně 101 křesel a v Senátu má společně s nezávislými senátory též většinu, stačilo by jí k úspěchu, aby našla kandidáta, kterého podpoří většina koaličních zákonodárců, a který nebude zcela proti mysli komunistům. Ti by sice pro kteréhokoliv vládního kandidáta asi přímo nevolili, ale v případě některých kandidátů by se možná zdrželi hlasování a tím by zvolení takového kandidáta mohli umožnit.

Zdaleka nejlepším řešením by ale byla volba přímá, která by komunisty odkázala tam, kam patří. Nebylo by třeba žádných obchodů s touto vyděračskou stranou, prezidenta by si, ať si komunisté myslí, co chtějí, zvolili občané.

Přímá volba je pravděpodobným řešením, protože ČSSD je rozpolcená a zemanovci, ponížení skutečností, že jejich favorit prohrál i díky nezemanovské části ČSSD, mohou pokusy o nalezení společného koaličního kandidáta blokovat. Tím zablokují třetí volbu a nezbude než přijmout ústavní dodatek o volbě přímé. Záleží ovšem trochu na tom, kdo takovým kandidátem bude. Například Otakar Motejl by nejspíše byl zemanovcům trnem v oku. Místopředseda vlády Pavel Rychetský, o kterém se také mluví, by ale mohl být přijatelný pro špidlovce, koaliční partnery ČSSD i pro mnohé stoupence Zemana.

Ať už manévrování ČSSD skončí jakkoliv, jisté je, že situace Václava Klause v třetí volbě nebude lepší, než byla ve volbě druhé. Společný kandidát vládní koalice bude silnějším protivníkem než Petr Pithart nebo Jaroslava Moserová.

Zdá se prostě, že Klaus už parlamentem zvolen nebude.

Podobný problém, jaký má v parlamentu, ale bude mít i v případné přímé volbě. Tam ovšem, na rozdíl od parlamentu, druhé kolo vše rozhodne, neboť není možné nezvolit prezidenta z jednoho ze dvou kandidátů, kteří postoupí do druhého kola. Klaus by sice asi byl vítězem prvního kola, ale ve druhém kole by nejspíše dostal definitivního "padáka". Spojili by se proti němu všichni občané, kteří ho nechtějí. Těch je mnohem více než těch, kteří by ho za prezidenta případně chtěli.

Možná by tedy Klaus udělal lépe, kdyby následoval příkladu Miloše Zemana a také konečně odešel. Jeho touha po prezidentském postu se stává poněkud trapným divadlem. Na rozdíl od Zemana, který se z parlamentu vytratil bez poděkování těm, kdo ho volili, Klaus ještě stále může odejít s poděkováním. Tedy s grácií, která z něho na konec jeho kariéry ještě neučiní tragikomickou postavu.

Kromě opětovného nezvolení prezidenta patří k nejzajímavějším zprávám, které se vynořily z dění okolo prezidentské volby, hrozba Zdeňka Škromacha, že selhání špidlovců/grossovců podpořit Zemana bude mít dohru na sjezdu ČSSD v březnu. Uvidí se jakou, protože nezvolením Zemana jsou jeho pohrobci značně oslabeni.

Druhou zajímavou zprávou bylo ujištění Miloše Zemana, že zákaz bohumínského sjezdu ČSSD nespolupracovat s komunisty na vládní úrovni "vyčpěl". To se vskutku mohlo stát, kdyby byl Zeman zvolen prezidentem. Nyní se spíše zdá, že snad už definitivně z české politiky "vyčpěl" sám Zeman, a že ti v ČSSD, kdo propagují spolupráci s komunisty to budou mít těžší, než to měli před Zemanovou porážkou.


Webová stránka Jiřího Pehe


Další články tohoto autora:
Jiří Pehe

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: