Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 25.1.2003
Svátek má Miloš
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Pád posledního Blanického rytíře
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Vítěz Klaus
 >POLITIKA: Dost recyklovaným kandidátům
 >POLITIKA: Část Parlamentu pohrdá nejen občany, ale i Parlamentem samotným
 >POLITIKA: Děkujeme, neodejdete?
 >MEDICÍNA: Kokain a objev lokální anestézie
 >GLOSA: Chci být odsouzen!
 >PRAHA: Dvě aktuality
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >NÁVŠTĚVA ZOO: Ptáka Loskutáka jsem neviděl
 >CHTIP: Gulf Wars, Episode II coming soon!
 >CHTIP: 11 důvodů, proč je internet něco jako penis
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (4)
 >ARMÁDA: 24 hodin ve světě masáží i výplachem.
 >ARMÁDA: Jsou to zbabělci?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
25.1. NÁŠ RYBNÍK: Dekapitace?
JITA Splítková

2.2.2003 končí Havlovi volební období.
Parlamentu se dnes ani napodruhé nepodařilo zvolit nového prezidenta. Poslancům a senátorům tři kola znovu nestačila k tomu, aby vybrali nástupce Václava Havla, jehož mandát vyprší již příští neděli.
V posledním kole Václav Klaus z ODS i kandidátka lidovců, unionistů a nezávislých senátorů Jaroslava Moserová nezískali potřebný počet hlasů. Klaus získal dvakrát více hlasů než Moserová.
Co z toho vyplývá? ČR bude bez hlavy státu?
Je zde ještě třetí kolo. Bude v něm Klaus a nějaká figura k němu dodaná lidovci a spol. A Zeman? Špidla možná prosadí svou, rovněž dodá figuru... a dopadne to? Jako už dvakrát? Možná. Pak se stane? Budeme bez hlavy.
Není to tak docela přesné, hlavy se najdou okamžitě náhradní a to hned dvě Špidlova a Zaorálkova. Směřují tito dva pánové k tomuto? Vypadají jako velice opojení mocí a kdo ji jednou okusí, chce víc...
Tito dva pánové jako zastupující prezidenti - to je dost hrůzná představa.:-(

Vyřeší toto přímá volba? Kolik lidí po ní doopravdy touží? Kolik lidí pokud budou přímé prezidentské volby k nim půjde? Například senátoři sedí na svých židlích z vůle jen malého procenta voličů - ostatní dávají svojí neúčastí ve volbách jasně najevo, že senát je zbytečnost. Co když, rovněž tímto způsobem, dají voliči najevo své mínění o kandidátech na prezidenta i v přímých volbách? Co pak? Jediná možnost je, vybrat do třetího kola a zvolit toho pravého. Jenže má to háček - pro každého je tím pravým někdo jiný.:-)
Pro třetí kolo se začíná hovořit například o ombudsmanovi Otakaru Motejlovi (ten je pro dost lidí nepřípustný viz primárky ČSSD), bývalých ministrech zahraničí Jaroslavu Šedivém a Jiřím Dienstbierovi (mohl by být průchozí), šéfovi Senátu Petru Pithartovi (rovněž pro většinu nepřípustný), astrofyziku Jiřím Grygarovi, velvyslanci ve Vídni Jiřím Grušovi (dost odtržený od našich problémů) či senátoru Josefu Jařabovi. Padla dokonce rovněž jména premiéra Vladimíra Špidly či ministra spravedlnosti Pavla Rychetského (rovněž nepřípustní pro většinu).
Z těchto jmen je jedno jméno (mimochodem které napadlo už dávno i mě) jehož nositel by byl opravdu vhodným kandidátem na prezidenta - snad mu neuškodím, když napíšu, že pan Jiří Grygar je oním člověkem.


Ještě maličkost k tématu prezidentský kandidát:
ČTK Vydala následující zprávu: Ze tří kandidátů na prezidenta, mezi kterými budou dnes vybírat čeští zákonodárci, by nejvíce občanů chtělo na Pražském hradě Václava Klause. Vyplynulo to z průzkumu veřejného mínění, který včera pro Českou televizi uskutečnila agentura STEM. Klause by jako prezidenta chtělo 48 procent dotázaných. Kandidát ČSSD Miloš Zeman by se líbil 36 procentům respondentů a senátorka Jaroslava Moserová 16 procentům. STEM se dotázala 651 občana. Naopak za nejhoršího kandidáta Zemana označilo 36 procent dotázaných, Moserovou 34 procent a Klause 29 procent respondentů.

Jen pro ilustraci: Já jsem se během týdne ptala osobně nebo prostřednictvím dalších lidí maličkého vzorku - 115 respondentů na otázku: Chcete na Hrad Zemana nebo Klause? (Svůj dotaz jsem směřovala spíše na lidi nežijící v Praze).
25 se vyjádřilo, že za žádnou cenu ani jednoho
26 chtělo Klause
60 Zemana
4 lidi to vůbec nezajímá
- zde vidíte, že rychlokvašné sociologické průzkumy nejsou v takovýchto "politických" případech nikterak exaktní a skutečné mínění lidí se nedá extrapolovat z desítek nebo stovek - takovéto výzkumy jsou jen odhady, často zatížené systematickou chybou nebo vědomým zkresleným výsledkem (ze strany respondentů, ale i zadavatelů)- třeba "módou" v odpovědích - být na té či oné straně, orientaci média... Pravdivý sociologický výzkum nějakého jevu ve společnosti nebo smýšlení, který by měl už nějakou vypovídací hodnotu, je mnohem náročnější a dlouhodobější záležitost, rychlokvašné jsou sice v médiích módní, ale z vědeckého hlediska nic moc a spíš vědě velmi škodí.

EDDA - JITA SplítkováDalší články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: