Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 25.1.2003
Svátek má Miloš
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Pád posledního Blanického rytíře
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Vítěz Klaus
 >POLITIKA: Dost recyklovaným kandidátům
 >POLITIKA: Část Parlamentu pohrdá nejen občany, ale i Parlamentem samotným
 >POLITIKA: Děkujeme, neodejdete?
 >MEDICÍNA: Kokain a objev lokální anestézie
 >GLOSA: Chci být odsouzen!
 >PRAHA: Dvě aktuality
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >NÁVŠTĚVA ZOO: Ptáka Loskutáka jsem neviděl
 >CHTIP: Gulf Wars, Episode II coming soon!
 >CHTIP: 11 důvodů, proč je internet něco jako penis
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (4)
 >ARMÁDA: 24 hodin ve světě masáží i výplachem.
 >ARMÁDA: Jsou to zbabělci?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
25.1. POLITIKA: Část Parlamentu pohrdá nejen občany, ale i Parlamentem samotným
David Šeich

Je smutné, že občané ČR stále nemají svého presidenta. Otázkou je, kdo za to může, a jak je možné tento stav změnit. Podle mého názoru Parlament nedokázal národu vybrat presidenta díky ignoraci vůle občanů i Parlamentu samotného částí zákonodárného sborů.
Je zřejmé, že jeden z kandidátů dominoval ostatním, nejen svým vystupováním, ale i empirickými součty čísel odevzdaných hlasů pro navržené presidentské kandidáty. Počet hlasů odevzdaných ve prospěch jednotlivých presidentských kandidátů jasně ukázal, že Václav Klaus byl vítězem všech šesti kol obou presidentských voleb. Je jistě právem každého politického uskupení navrhovat své kandidáty a usilovat o jejich zvolení. V opakovaných kolech volby však šlo o něco jiného.
Část Parlamentu nerespektovala, nejen vůli občanů, která se odrazila ve výrazně největší podpoře Václava Klause na presidentský úřad, ale ani opakovanou vůli většiny obou komor zákonodárného sboru. Přestože tato výrazná podpora, podle českého ústavního pořádku, nestačí ke zvolení hlavy státu, byla jasným signálem, že není možné zvolit jiného kandidáta. A je možné pouze mařit dosavadní volbu a odkládat toto zásadní rozhodnutí. Jediný možný postoj v takové situaci byl podpora Václava Klause i z řad jeho odpůrců či snížení kvóra Parlamentu svou neúčastí. "Nesmiřitelná" část Parlamentu se však rozhodla k jinému postupu, k opakovanému bojkotu presidentské volby, odkládání rozhodnutí, na které občané čekají a vyhrocení situace kolem volby presidenta republiky.
Ti, kdo nebyly ochotni volit z možných kandidátů ani jednoho, zablokovali volbu presidenta ČR, zvolili postoj obstrukcí a nejistoty. Jsou ochotni, část z nich v naději na návrat Zemana, část ze slepé nenávisti ke Klausovi, odkládat presidentskou volbu do nekonečného počtu voleb a kol těchto voleb. Tento postoj nepřispívá důstojnosti Parlament ČR.
Celá historie kolem volby presidenta České republiky ukazuje, v plné nahotě, několik faktů. Za prvé, že sociální demokracie je totálně rozvrácena a je de fakto konglomerátem různorodých zájmových skupin, které pojí spíše snaha uchopit moc. Druhým významným postřehem je, že vládní koalice ani náhodnou nezachovává společný postoj a zastává zcela rozdílné zájmy. A konečně za třetí se ukázalo, že zatímco někteří levicový poslanci, byli ochotni ,ve volbě menšího zla, podpořit Václava Klause, je zcela nemožná diskuse například z dlouholetými bývalými ministry Klausových vlád za ODS. V takové situaci je obtížné hovořit o "integraci pravice" a "zapšklost" některý těchto jedinců je zarážející.
Ale zpět k volbě presidenta. "Bramboračka", kterou se podařilo z volby presidenta uvařit části Parlamentu, bude pokračovat příští týden. Podtrhuji části Parlamentu, nikoli Parlamentu jako celku. Na úrovni jednání politických stran se bude opět licitovat, zda-li bude otevřena přímá volba či nekonečná další kola voleb nepřímých. Jedno je však jisté. Česká republika stále nemá svého presidenta a tento pátek jej již mohla mýt. Mohl jím být Václav Klaus a chybělo k tomu pouze 14 hlasů ze všech 181 poslanců a senátorů.

Mgr. David Šeich, poslanec PSP ČR za ODS


Další články tohoto autora:
David Šeich

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: