Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 27.1.2003
Svátek má Ingrid
  Výběr z vydání
 >NÁZOR ODJINUD: Zabrání válce v Iráku lidské štíty?
 >POOHLÉDNUTÍ: Ošemetnosti s vývozem modelů
 >NÁŠ RYBNÍK: Je Špidla hrdina nebo sketa?
 >AUSTRÁLIE: Canberra týden po katastrofě.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Chvála startovacích kabelů
 >PSÍ PŘÍHODY: Počasí pod psa - ke psí radosti
 >TÉMA: Nezbývá, než čekat na nové České dráhy
 >MÉDIA: Česká televize vás baví
 >ZAMYŠLENÍ: Válka nebo mír?
 >OHLAS: Polemika se senátorem Zlatuškou
 >NÁZOR: Proč ne království?
 >NÁZOR: Státnice
 >FEJETON: Hrdí chodci - kandidáti kremace
 >POSTŘEH: O hledání práce
 >CHTIP: Co je to globalizace

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
27.1. NÁŠ RYBNÍK: Je Špidla hrdina nebo sketa?
JITA Splítková

"I ty Brute?!" Zaskomíral prý umírající Caesar a padl mrtev. Tedy, my s jistotou nevíme, jestli skutečně právě dýkami spiklenců proklatý Caesar měl ještě čas cokoliv říci, natož výčitku svému oblíbenci Brutovi, kterého piplal a nedal na něj dopustit. Tato věta ale vešla do obecného povědomí a je používána v případě, když přítel či chráněnec nějakým způsobem potopí svého ochraňovatele, přítele, učitele... stala se prostě memem vyjadřujícím sketizmus.
Staročeši k tomu říkávali - Nevděk světem vládne... O pravdě tohoto rčení jsme se mohli přesvědčit přímo na vysoké politické úrovni. Ano, je jasné, že má slova míří ke dvojici Zeman -Špidla. A Zeman má plné právo zařvat:"I ty Špidlo?!" (protože dá se říci, že jen díky jemu se stal předsedou ČSSD a Zeman po dobu svého premiérování neustále Špidlu předkládal jakožto nejlepšího nového premiéra - např na II. sjezdu ČMKOS , kde se loučil s odboráři prohlásil:"Jako prognostik předpokládám a jako člověk věřím, že Vladimír Špidla bude příštím českým premiérem.")

Již mnoho chytrých lidí mi říkalo, že politika je hnůj a vztahy v ní ... ty raději nekomentovat, ale i zde se prý ctí a dodržují některá pravidla... Zřejmě to Špidlovi nikdo neřekl, a tak se postavil do role velice nedůvěryhodného člověka a to nejen ve vlastních řadách.
Až do doby, než se na vysoké politické scéně objevil tento doposud utajený Špidla (před Zemanem své sklony důvtipně tajil nebo je Zeman ze své výše nechtěl vidět), měli prvenství v úlisné a podrazácké politice Lidovci (hned v závěsu za nimi byli aktéři "Sarajevského atentátu" v ODS - Ruml, Pilip a spol.), dnes jejich štafetu přebírá Špidla a část ČSSD.
Mnozí lidé si v případě našeho ministerského předsedy kladou otázku: Je vůbec možné počítat s jakýmikoliv sliby, které dává tento člověk?... S jeho různými ujištěními apod., když on, bez mrknutí oka, potopí svého kandidáta na prezidenta a v osobě tohoto kandidáta i svého bývalého učitele a člověka, od kterého se před časem ještě rád nechal nazývat "přítelem"? Je možno seriózně jednat s takovým politikem, který vás zítra prodá výhodnější nabídce?
Ne, s takovým člověkem není možno pro politické seriózní jednání a vyjednávání počítat. Takto se chová jen slaboch, který nemá pevnou půdu pod nohama a obává se svého "přítele", že jím bude zastíněn.
Někdo se možná z nynějšího Špidlova chování raduje a oslavuje ho, že to Zemanovi "nandal" a jako hrdina se postavil té "zrůdě", která se drala na Hrad, ale asi si ve své naivní, atavistické radosti neuvědomuje, že Špidla se takto bude chovat vždy a ke všem, ze kterých bude cítit sílu a své kariérní ohrožení, a že v rámci svého klidného několikaletého přebývání v Kramářově vile je schopen udělat veliké nepředloženosti, které se mohou velice dotýkat i našeho státu, jeho ekonomiky...
Pokud sledujete jeho politickou strategii, vypadá to, že je jen jediná - přežít za každou cenu. Ústupky dělá i z programu své strany (je jen s podivem, že její voliči mlčí), ústupkem bylo i sestavení jeho vlády (zde se ovšem vybarvily všechny účastnící se strany), ústupky dělá před stále více nenasytnou hydrou zvanou odbory, ustoupil i třeba od milionářské daně (která by jednotlivce zatížila jen minimální částkou)...
(Malá ukázka odjinud: "... je pedantický úředník, jenž posiluje svou politickou moc skrze skříně plné informací. Zvláště v posledním roce Zemanovy vlády, když získal dohled nad činností Bezpečnostní informační služby,tvrdí jeho nejbližší spolupracovníci, že Špidla dlouhé hodiny věnuje studiu a vyhodnocování důvěrných informací z BIS. Po letech Klausovy a Zemanovy nevšímavosti získaly tajné služby oddaného čtenáře a ochránce, který se rád a dlouze nechává informovat o různých probíhajících kauzách. Když si uvědomíme, že pod něj z titulu premiéra bude spadat ještě Národní bezpečnostní úřad a že se Špidla minulý týden stal i šéfem vládního výboru pro koordinaci všech služeb, bude toto spojení možná politicky rizikovější než jeho tolik propagované ekonomické představy." citace z http://www.reflex.cz/Clanek21397.htm

Špidla není sám, má své věrné, kteří ho v mnohém ještě i zastíní.
Má třeba ministryni Součkovou, netřeba dlouze komentovat, její excesy jsou až moc viditelné (naposledy s likvidací naší pediatrie).
Dále má na své straně všechny ty, co nemohou Zemana ani cítit a otevřeně či skrytě s ním byli v nepřátelských vnitrostranických vztazích - je to prý i Gross, Buzková, Zaorálek (mimochodem tyto politiky ČSSD si narozdíl od Zemana, který byl pro Temelín, pochvalovali dokonce i ekologisti).
Zaorálek dnešních dnů - o jeho lásce k funkcím se vyjádřilo několik jeho kolegů. Jeho trapné se ohánění imunitou, když při výjezdu z Lidového domu naboural do taxíku (pak tvrdil, že nemohl vědět, že by bylo vše rychle vyřízeno peněžní pokutou). Jeho aféra s "jeho" redaktorkou ostravské redakce ČT Šárkou Bednářovou se tak nějak prošuškala médii - on narozdíl od Zemana má média, jak je vidět, rád, i ony jeho. Je jasné, že s návratem "velkého Miloše" by jeho hvězda pohasla a služební Audi odjelo v dál.

ČSSD v čele se Špidlou, který není přirozenou vůdčí osobností, se stala stranou několika rozhašteřených táborů, které nebude lehké ukočírovat, jestli to vůbec bude možné. Špidla po jejich nočním nedělním jednání tvrdí, že už je ČSSD jednotná a vše si mezi sebou vyjasnili. Nezdá se to až tak jasné a Zemanovi příznivci nejsou zrovna spokojeni. Strana, která prodělává takovouto vnitřní krizi, promítá tuto svoji situaci i do vlády a státní politiky (případem, kdy stranická krize se odrazila i na vládní politice, je právě ono "Sarajevo" v ODS). Dále, z tohoto důvodu je absolutně neúnosné, aby tento člověk, ve spojení s dalším svým věrným kolegou Zaorálkem, po dobu, kdy nebude ČR mít řádného prezidenta, zastával jeho pozici (i když se tvrdí, že okleštěnou od některých práv).

Jen pro letmé osvěžení paměti:
Začátkem prosince roku 1997 začal politický podraz, (který vešel do naší historie jako "sarajevský atentát"), když někteří členové ODS (hlavní osoby Ruml, Pilip) zavolali Klausovi do bosenského Sarajeva, ať podá demisi a odvrátili se od něj. Došlo k pádu Klausovy vlády - "atentátníci" vytvořili Unii svobody, nastoupila poloúřednická vláda Josefa Tošovského, poprvé se konaly mimořádné volby. Hlavní paralela mezi "Sarajevem" a Špidlovou zradou je , že ani v jednom případu nejde o běžnou politickou kolizi, ale výhradně o výrazný osobní střet (což by se ve vrcholné politice opravdu stávat nemělo).
Jako Klausovci nikdy neodpustili bývalým spolustraníkům jejich podraz a zradu a Havlovi jeho přímou účast na sarajevských a následných událostech, tak nikdy neodpustí Zemanovci Špidlovcům (lidsky vzato, toto se ani jindy neodpouští).
Sarajevští atentátníci omlouvají své chování tím, že premiér Klaus podle pravdy nikdy nebyl schopen se rázně postavit především finančním skandálům uvnitř ODS, nechtěl o nich vědět a tím je vlastně kryl. Špidlovci se brání tím, že kolem Zemana jsou divní lidé a staré struktury, které by se zas vedraly k moci.

Bude se historie opakovat? Dojde v ČSSD nakonec přeci jen, i přes ubezpečování ze strany předsednictva o velké vzájemné shodě, k takovému rozkolu, že se od sebe oddělí Zemanovi příznivci a Špidlovci? Vzniká tady šance, že z ČSSD by se mohla odštěpit demokratická strana, jak se říká, středu? Takovýto politický subjekt na naší politické scéně prozatím chybí (ani nalevo ani napravo - prostě opravdu střed, ke kterému se navíc hlásí nejvíc občanů). Tato nová strana, společně s ODS, by pak mohla vytvořit pro ČR reálný program a dovést nás do EU hlavním vchodem, ne vstupem pro služky. Kdo by se asi postavil do čela nové strany středu? Byl by to Zeman? Jeho politika vždy více inklinovala místo doleva ke středu (doleva míří Špidla, ale nyní je mu bráněno v excesech koaličními partnery). A média nemají pravdu, když hovoří o Zemanově neoblíbenosti mezi lidmi, on je stále celkem oblíbeným politikem. (Širší veřejnost, narozdíl od masmédií, nežije až tak láskami či neláskami k jednotlivým politikům, jsou jim celkem lhostejní.)
Mezi Klausem a Zemanem nejsou možná takové animosity jako mezi Zemanem a Špidlou, Klausem a atentátníky z roku 1997. Teď je spojuje i stejná bolestná zrada jejich "Brutů". Jenže Zeman udělal velice hloupou a neuvěřitelnou chybu a projevil politickou neprozíravost, tím, že se odešel regenerovat na "Vysočinu" - sejde z očí, sejde z mysli a zdali jeho návrat do vysoké politiky bude někdy reálný, se nedá s jistotou říci (zřejmě se naivně domníval, že bude přijat s náručí otevřenou). On prý už zhodnotil svoji situaci a mejlikem v neděli 26.1. se vzdal další prezidentské kandidatury. Klaus byl předvídavější a ví o nutnosti zůstávat, proto si své společenské postavení hýčká a proto získal podle všeho i hlasy z ČSSD i od KSČM... náš další politický vývoj budeme sledovat možná s ústy otevřenými úžasem, možná s uspokojením, či zlostí... možná dojde i na mimořádné volby... kdo ví... ale jen hlupák si tím nechá zkazit celý den.


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: