Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 27.1.2003
Svátek má Ingrid
  Výběr z vydání
 >NÁZOR ODJINUD: Zabrání válce v Iráku lidské štíty?
 >POOHLÉDNUTÍ: Ošemetnosti s vývozem modelů
 >NÁŠ RYBNÍK: Je Špidla hrdina nebo sketa?
 >AUSTRÁLIE: Canberra týden po katastrofě.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Chvála startovacích kabelů
 >PSÍ PŘÍHODY: Počasí pod psa - ke psí radosti
 >TÉMA: Nezbývá, než čekat na nové České dráhy
 >MÉDIA: Česká televize vás
 >ZAMYŠLENÍ: Válka nebo mír?
 >OHLAS: Polemika se senátorem Zlatuškou
 >NÁZOR: Proč ne království?
 >NÁZOR: Státnice
 >FEJETON: Hrdí chodci - kandidáti kremace
 >POSTŘEH: O hledání práce
 >CHTIP: Co je to globalizace

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Austrálie  
 
27.1. AUSTRÁLIE: Canberra týden po katastrofě.
George Švehla

Snad každý čtenář ze zpráv ví jak proběhla sobota 18. ledna 2003 v hlavním městě Canberra, v Austrálii. Nejničivější požár v australské historii bílého muže. O následcích jsem informoval čtenáře minulý týden z dostupných informací, které byly v té době k dispozici. Mnohé zprávy a čísla si velice odporovala a tak jsem použil ty zdroje, které obvykle bývají nejobjektivnější. Přesto informace nebyly přesné. Po týdnu bych rád uvedl věci na správnou míru a pokusil se o jakýsi komentář.

Obytných domů shořelo 530. Další stovky jsou požárem poškozeny, mnohé těžce. To však není vše. Popelem lehl celý komplex národní astronomické observatoře na hoře Stromolo. Zde bylo zničeno 5 teleskopů, dílny, laboratoře, osm domů personálu a celý areál je nutno znovu vybudovat. Ohněm byl také byl zničen historický teleskop o průměru 1.3 metru, vyrobený v roku 1868 v Melbourne, který byl před deseti lety zmodernizován. Také byl ztracen hlavní, moderní teleskop o průměru 1.9 metru. Dílny, kde odborníci vyráběli citlivé astronomické přístroje, lehly popelem jak by smet a v nich právě dokončený imaging spektrograf v ceně 5 milionů dolarů, který byl připravený k odvozu a instalaci na 8.1 metrovém teleskopu na Havaji. 20 astronomů, 60 zaměstnanců a 25 studentů pevně věří, že observatoř se podaří znovu vybudovat. Jen na tomto místě je škoda přes 20 milionů dolarů. Celkové škody se odhadují na téměř 400 milionů dolarů. Byla ovšem zničena také infrastruktura města. Rozvod elektřiny, telefonní linky, čistící stanice odpadních vod byla na čas vyřazena z provozu, shořely parky, zvířecí útulek i se zvířátky a četné jiné veřejné budovy. Povrch mnoha ulic je ohněm narušený, asfalt se roztekl. Zraněných bylo přes 350, 3 mají kritické popáleniny. 4 lidé uhořeli. Neradostná bilance.

S odstupem doby, po týdnu a bez emocí, se odborníci snaží analyzovat situaci. Je bezesporu, že hlavní příčinou byly extrémní podmínky. Krajina vysušená dlouhodobým suchem. 44°C vichřice horkého vzduchu a nulová relativní vlhkost, při které tuhne kůže a praskají rty. (Teď už vím, proč lidé z vnitrozemí, co stráví většinou času při práci pod širým nebem mají pokožku připomínající vydělanou volskou kůži). Avšak! Tyto extrémní podmínky byly předpovězeny už ČTYŘI dny předem. Zodpovědní stratégové bojů s ohni v ACT měli čas připravit lidi, techniku i krajinu. Špatné plánování a nezkušenost generálů tak prohrála bitvu. Řadoví hasiči byli báječní a dělali co bylo v jejich silách. Avšak v kritické době, kdy bylo nutno chránit majetky, bojovalo 1000 lidí, 14 letadel a helikoptér a 173 vozidel s okolními požáry buše, který už za tři týdny obroste. V Canbeře zbylo 12 hasících aut s posádkami. Po bitvě je každý generál, ale "naši", tedy NSW odborníci, kteří do ACT vyslali v kritickou dobu vydatné posily, se dali slyšet, že za 4 dny bylo možno preventivně vypálit ochranná pásma a i jinak připravit město na OČEKÁVANOU katastrofu a tak ji minimalizovat. Obyvatelé také nebyli informováni a nebo byli informováni pozdě. Tak trochu obdoba loňských záplav v Čechách. Jsme ale u protinožců, kde je všecko naopak, tak to nebyla voda ale oheň.

My máme výhodu, že snad nejlepší "firechief" v Austrálii bydlí celý život v Blue Mountains a nyní jen 2 ulice od nás. Tento muž svou prozíravostí a dlouholetou zkušeností už třikrát zachránil Blue Mountains od naprostého vyhoření. Phil Koperberg má vděčnost a uznání všech zdejších obyvatel. V posledních deseti letech řídí jak prevenci, tak boj s požáry v celém NSW. Má neobyčejné úspěchy i ve zdánlivě beznadějných situacích. Klíčem k jeho úspěchu je jeho přístup k věci. Je schopen pojmout široký pohled na problém. Klima, charakter krajiny, dostupné prostředky a personál k zamýšlené akci a neustálé bedlivé sledování situace na jejíž změny dovede správně reagovat. Jeho zkušenosti mu pomáhají nasadit správnou techniku a lidi tam kde to je nejefektivnější. Proto v okolí Sydney a Blue Mountains byly ztráty na majetku a životech podstatně nižší, i když zdejší ohně si s těmi v Canbeře nic nezadaly.

Ohně na jihu NSW a severu státu Victoria stále hoří a boj pokračuje. Bojovalo se o historická města Beechworth a Yackandandah, co vznikla v době zlaté horečky v devatenáctém století. Osady ležící na okraji národního parku ve Snowy mountains v NSW a hor ve Victorii byly uchráněny. Pár domů se nepodařilo zachránit, ale boj byl úspěšnější než ten v Canbeře.

Na tento víkend je předpovězeno opět "ohnivé" počasí. Vítr, teploty přes 40°C a sucho. Pro celý NSW opět platí totální zákaz rozdělávání a používání ohňů a nebo obnažených plamenů. A to máme dlouhý víkend, protože máme státní svátek - Australia Day, zdejší obdobu 28. října. Protože spousta lidí stále bojuje s ohni, tak v Melbourne, i v Sydney byly zrušeny plánované ohňostroje, které jsou každoročně součástí oslav. Tuším, že to bylo od politiků moudré rozhodnutí. Teď už jen čekám, zda v ACT začnou na zodpovědných místech padat hlavy co mohou za ten průšvih a nebo, jak se to politikům podaří zamlžit do ztracena.

George Švehla 25/1/2003
Další články tohoto autora:
George Švehla

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: