Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 27.1.2003
Svátek má Ingrid
  Výběr z vydání
 >NÁZOR ODJINUD: Zabrání válce v Iráku lidské štíty?
 >POOHLÉDNUTÍ: Ošemetnosti s vývozem modelů
 >NÁŠ RYBNÍK: Je Špidla hrdina nebo sketa?
 >AUSTRÁLIE: Canberra týden po katastrofě.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Chvála startovacích kabelů
 >PSÍ PŘÍHODY: Počasí pod psa - ke psí radosti
 >TÉMA: Nezbývá, než čekat na nové České dráhy
 >MÉDIA: Česká televize vás
 >ZAMYŠLENÍ: Válka nebo mír?
 >OHLAS: Polemika se senátorem Zlatuškou
 >NÁZOR: Proč ne království?
 >NÁZOR: Státnice
 >FEJETON: Hrdí chodci - kandidáti kremace
 >POSTŘEH: O hledání práce
 >CHTIP: Co je to globalizace

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
27.1. Vytáhněte lupu a hledejte giganta!
(eff)

Po páteční volbě prezidenta nastala poněkud komická situace.

Prezident zůstal nezvolen. Po celý víkend se ozývají z nepřehledných kulis politické scény hlasy volající po nové osobnosti. Vůdci národa možná nafasují zvětšovací skla a budou teď po čtyřech lozit a koukat pod postel nebo do špajzu nebo pod skříň v naději, že naleznou giganta, skrčeného, leč připraveného uchopit praporec, vyšvihnout se na kůň a vést národ k novým vítězstvím.

Těžko se nesmát, když slyšíme novopečeného unionistického šéfa Petra Mareše, jak zcela vážně vykládá před rozhlasovým mikrofonem, že Václav Klaus je zcela nevhodná figura, protože by rozložil naši politiku. Jestli je něco symbolem rozkladu, pak je to práce Unie svobody, která už má tak nezřetelné kontury, že nevíme, kde začíná a končí, co chce a co nechce - v tom posledním je jasné, že ji nechce volič, protože její preference se propadly někam do suterénu. Takže je k popukání poslouchat kázání o rozkladnosti právě z úst muže, který se chopil kormidelního kola ne Titaniku, ale bárky s dírou v boku. Poctivější by bylo, říci: Nenávidíme Václava Klause, až se zalykáme, nenávidět ho nepřestaneme a raději politicky pomřeme, než bychom mu dali hlas - to by bylo poctivé krédo, a taky asi jediný program této stolní společnosti, která ještě nedávno byla politickou stranou.

Komedie v sociální demokracii není o nic méně komická. Po Vladimírovi Špidlovi chtějí, aby se znal k politické odpovědnosti za to, co se stalo.
Připomíná to motiv k dnes už klasické sci-fi komedie Zpět do budoucnosti. Tam je situace ,e kdy plachý nevýbojný člověk půjčil agresivnímu buranskému sousedovi auto, ten mu ho vrátil nabourané a ještě mu vynadal, že to blbý auto má mrtvý úhel zrcátka. Nuže, vysvětlím podobenství:
Celý ten nesmysl s odchodem do politického důchodu (nikdo soudný mu nevěřil) si vymyslel Miloš Zeman. V důchodu nebyl ani minutu, celou tu dobu prostřednictvím nastrčených lidí, v jejich oficiálním čele je Zdeněk Škromach, podrážel předsedovi své strany nohy. Další nesmysl s referendem a s neúčastí v první volbě si vymyslel - Miloš Zeman. S ohledem na tyto dva nesmysly, referendum a Zemanovu neúčast, došlo k nesmyslu třetímu, nominaci Jaroslava Bureše. Špidlova odpovědnost rovná se nule. Po Burešově fiasku nastoupil na scénu zeman a choval se tam jak mu velí naturel - jako arogantní křupan, ani za to nenese Špidla odpovědnost. Zeman se vrhl do náruče bolševikovi, slíbil závěrů zrušení Bohumínského sjezdu (neměl na to právo, Špidlova odpovědnost žádná), mnohé kteří by ho eventuálně i volili tím proti sobě popudil, korunu tomu nasadil arogantním a přihlouplým kandidátským projevem, načež prohrál na celé čáře v prvním kole a zbaběle utekl z Hradu, čímž definitivně selhal jako politik i jako chlap. A po tom všem má někdo tu drzost žádat po Špidlovi počet z politické odpovědnosti.

Ta je jen jedna - a vraťme se k příkladu z filmu. Ten hodný pán neměl žádné auto hovadovi sousedovi půjčovat. A Špidla měl bouchnout do stolu už na jaře. Jestli to neudělá teď a jestli přistoupí na zemanovsko - šloufovskou hru, místo aby zametl s pátou kolonou, která přivedla sociální demokracii na kraj bažiny, pak je chudinka, která opravdu nemá ve vrcholné politice co dělat a ať jde někam dělat knihovníka. I to je poctivá práce.
Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: