Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 28.1.2003
Svátek má Otýlie
  Výběr z vydání
 >KONFLIKT: Mají McDonald's a Saddám něco společného?
 >SPOLEČNOST: Opravdu nebezpečná nezaměstnanost
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Rizika války
 >POLITIKA: Co je to federalismus?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Nostalgie bez nostalgiků
 >PSÍ PŘÍHODY: Baskervilský čokl za našimi humny
 >HARAŠENÍ: Vy naše roztomilé dámy, ...
 >HUDBA A ZVUK: Dvořák méně známý…
 >HARAŠENÍ: Odborný posudek na Ferdu mravence z hlediska vztahů mezi pohlavími
 >ZE ŽIVOTA: Jeden nepěkný zážitek se zdejší minoritou...
 >ARCHITEKTURA: Velký mág Jan Kaplický má novou českou monografii
 >EKONOMIKA: Lednový efekt se nekonal
 >DVĚ VOLBY: Taškařice nebo smutek?
 >BRNĚNSKÝ ŽIVOT: Že by v Brně obecní dotace do první fotbalové ligy?
 >NÁZOR: Kdo by měl odejít z ČD ?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Architektura  
 
28.1. ARCHITEKTURA: Velký mág Jan Kaplický má novou českou monografii
Zdeněk Lukeš

Nejdřív se vrátím k minulému testu - kolikže je staveb z XX. století v katastru Malé Strany (jen Praha 1)? V této zdánlivě neporušené starobylé čtvrti jsem jich napočítal neuvěřitelných 55. Zastoupeny jsou snad všechny styly od historismu, secese, kubismu až po funkcionalismus, sorelu a postmodernu. Nejblíže výsledku byli pan Pavel Šoltys, který mi mailoval až z Ameriky, a pak Tadeáš Kopeček a "Jirka". trefovali to kolem 25-40 staveb.

Na portrétní fotografii vidíte JK (zcela vpravo) ve společnosti Lorda Richarda Rogerse (v červeném svetru; Centre G. Pompidou, Lloyd´s Bank…) před funkcionalistickou vilou arch. Linharta na pražské Hanspaulce.
Dnes bych rád čtenáře upozornil na novou monografii významného českého architekta Jana Kaplického (*1937). Ten působí v Londýně, kde si získal značnou prestiž svými avantgardními názory a projekty. V roce 1998 jsme spolu dělali rozhovor do Lidových novin v kavárně Slavii, psal jsem o tom potom do této rubriky, ale stránky z roku 1998 bohužel nejde spustit, jinak bych sem umístil odkaz. Knížka, kterou vydal Zlatý řez, začíná sérií oblíbených Kaplického motivů - od přírodních útvarů s dokonalou stavbou přes nejvyspělejší technologie, nadčasový design (mj. Žákovy vily nebo tatraplán), až po půvabné slečny z 60. let - tedy doby mládí JK. Knihu dostanete např. v knihkupectví Fraktály u Fragnerovy galerie na Betlémském náměstí v Praze.

Architektura JK je velmi kontrastní vůči svému prostředí, jakkoli se paradoxně nechává inspirovat přírodními tvary. Jeho chatka na hydraulickém rameni ostře červené barvy se sklání nad hladinou jezírka trochu jako malý vetřelec, jeho bílá homolovitá budova na Trafalgarském náměstí snad už více kontrastovat s tradiční zástavbou nemůže.

Z nemnoha realizací vynikají ty, kde tento kontrast nepůsobí rušivě - např. skořepina tribuny pro VIP Lord´s Crickett Centra v Londýně. Ale možná je to skutečně věc zvyku a snad pak mají jeho organické tvary a kosmické materiály právo na existenci i v kontextu tradiční zástavby. Ostatně, co si o tom myslíte vy?

JK můžeme občas potkat i v Praze. Jeho přednášky jsou vždy velkým zážitkem, chodí na ně u nás stovky mladých lidí. Provokují každopádně řadu otázek o poslání architektury a jejím dalším směřování. Doufám, že budeme mít možnost se s ním znovu setkat a přál bych mu rovněž konečně nějakou stavbu v Praze (jsou tu jen jeho nejstarší práce z doby před odchodem do Londýna - rampa vily J.Dietla na Ořechovce a drobný domek v Bráníku).

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998
Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: