Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 28.1.2003
Svátek má Otýlie
  Výběr z vydání
 >KONFLIKT: Mají McDonald's a Saddám něco společného?
 >SPOLEČNOST: Opravdu nebezpečná nezaměstnanost
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Rizika války
 >POLITIKA: Co je to federalismus?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Nostalgie bez nostalgiků
 >PSÍ PŘÍHODY: Baskervilský čokl za našimi humny
 >HARAŠENÍ: Vy naše roztomilé dámy, ...
 >HUDBA A ZVUK: Dvořák méně známý…
 >HARAŠENÍ: Odborný posudek na Ferdu mravence z hlediska vztahů mezi pohlavími
 >ZE ŽIVOTA: Jeden nepěkný zážitek se zdejší minoritou...
 >ARCHITEKTURA: Velký mág Jan Kaplický má novou českou monografii
 >EKONOMIKA: Lednový efekt se nekonal
 >DVĚ VOLBY: Taškařice nebo smutek?
 >BRNĚNSKÝ ŽIVOT: Že by v Brně obecní dotace do první fotbalové ligy?
 >NÁZOR: Kdo by měl odejít z ČD ?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
28.1. HARAŠENÍ: Odborný posudek na Ferdu mravence z hlediska vztahů mezi pohlavími
Marek Toman

Jako soudní znalec se specializací na gender studies neboli vztahy mezi pohlavími jsem byl vyzván, abych odborně posoudil následující případ.
Mravenec řečený Ferda, osoba bez stálého povolání a bydliště, zaútočil na louce na slečnu Berušku, všeobecnou známou svým křehkým půvabem.
Ferda po zatčení sdělil, že prý spatřil Berušku zezadu a chtěl ji "překvapit". Proto se k ní nepozorovaně přiblížil a "plácl ji" do zad.
Nevinná klukovina, řeknete si možná. Z pohledu slečny Berušky - a jako odborný znalec jí musím dát za pravdu - šlo o něco zcela jiného. Ono napadení je bohužel příkladem toho nejhoršího, k čemu dnes může mezi pohlavími dojít.
Mravenec se, jak sám říká, přiblížil k Berušce nepozorovaně. On viděl ji, ona jeho nikoliv. Máme tu dokonalý obrázek postavení žen v dnešní společnosti. Na ulici, na pracovišti, při trávení volného času - všude je žena vydána dotěrným pohledům, a nejen jim. Ženy nechtějí nic jiného než vést klidnou existenci - a přitom se k nim neustále někdo nepozorovaně přibližuje. Samozřejmě mám na mysli muže. Žena se k ženě nikdy nepřiblíží nepozorovaně. Každá žena si každé ženy přece všimne! A "plácnutí do zad"? Vydírající šéf, zesměšňující automechanik, kdejaký břichatý chlap v tramvaji (anebo chlápek hubený jak mravenec…) - ti všichni svými pohledy, slovy a gesty ženu zasahují na nejcitlivějším místě. Vlastně jí sdělují: Jsi má a budeš mi po vůli. Ano, žena nemůže cítit podobné útoky jinak než jako sexuální aktivitu, k níž nedala svolení. Takové "plácnutí" do zad je ovšem daleko silnější káva než nějaký ten šprýmek. Ono "plácnutí" nemohlo být pro Berušku ničím jiným než pokusem o znásilnění na veřejnosti.
Co se profilu obou aktérů incidentu týká, mravenec řečený Ferda se vyznačuje odtržeností od sociálního života svého mraveniště. Vykonává nahodilé práce, bydlí v nahodilých přístřešcích - a oslovuje ženy. Může se pochlubit ještě jedním konfliktem se zákonem, kdy omezil osobního svobodu pana Hlemýždě. V útoku se sexuálním podtextem mu v tomto případě zabránila snad jenom hlemýžďova hermafroditnost. Krátce řečeno, Ferda je násilník, oproštěný od veškerých vazeb socializovaného jedince.
Beruška je naopak dobře známa svým půvabem, slušným vystupováním a dokonale spořádaným životem. Její ozdobně uspořádané tečky představují vítané zpestření života naší komunity. Po odborném a nestranném zvážení výše popsaného pokládám mravence Ferdu za pachatele znásilnění, kterému jenom okolnosti zabránily jeho čin dokonat. V podstatě by bylo lepší, kdyby svůj čin dokonal, protože pak by jeho zločinnost byla jednoznačná.
Jednání mravence Ferdy je smutným příkladem přežilé tyranie jednoho pohlaví nad druhým, které jsme dnes stále ještě svědky. Pachatelé podobných činů nemají dostatek sebeovládání, aby si vzali příklad z těch, kteří podobné problémy prostě neznají. Mám na mysli samozřejmě hlemýždě.

Jan Hlemýžď mladší, psycholog


Další články tohoto autora:
Marek Toman

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: