Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 29.1.2003
Svátek má Zdislava
  Výběr z vydání
 >POOHLÉDNUTÍ: Nepříjemnosti na zápraží a už i v domě
 >EKONOMIKA: Oživení světových ekonomik se nekoná
 >POLITIKA: Odchází prezident - státník, zvolme důstojného nástupce
 >MROŽOVINY: Irák, Osvětim, Munenori aneb etika násilí
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Průvodcem bez námahy
 >PSÍ PŘÍHODY: Máme doma nosála
 >AUTA: Právem dražšího
 >LIDŠTINY: Kalendář starý 32 000 let?
 >FILM: Rozhovor s Benjaminem Tučkem - řežisérem filmu Děvčátko
 >HISTORIE: Když povstali -Boxeři- (část 5.)
 >EVROPSKÁ UNIE: Nebudeme druhořadými členy - budeme až ve třetí řadě
 >HISTORIE: Vše už tady bylo, anebo ne?
 >POLITIKA: Václav Klaus - zázrak a balvan české politiky
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >EKOLOGIE: Lesy krajům?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
29.1. První občan státu bude OPO
(eff)

OPO je nová zkratka, kterou podle všeho vynalezl komentátor Lidových novin Pavel Máša a já před ním za to smekám - pro Obecně Přijatelnou Osobnost ve smyslu, v jakém nasadil kritéria pro vůdce národa pro příštích pět let Vladimír Špidla. Pátrání po této bytosti se věnovali předáci stran vládní koalice. Má to být muž či žena vynikajících mravních a intelektuálních vlastností, přijatelná pro vládní koalici a taktéž pro opozici, čímž je míněna ODS. Myslím, že by se mělo používat středního rodu pro ono OPO, třebaže Osobnost je rodu ženského. Kdyby totiž OPO bylo obdařeno pohlavními znaky, mohlo by narazit u osob pohlaví opačného. Je ve hvězdách, jak dlouho bude pátrání po OPO pokračovat. Možná že tak dlouho, aby se zapomnělo, že je tu osobnost, která v prezidentských volbách šestkrát po sobě dostala nejvíc hlasů a při posledním hlasování jí scházelo 14 hlasů - dosáhla tedy devadesáti procent limitu. Jmenuje se Václav Klaus. Bohužel, on je spíš osobnost, čili O, než obecně přijatelný, čili OP.

Do politické praxe je vnesen nový prvek.
V šerém dávnověku byla jiná kritéria pro ustavení vůdce. Jeho dominantní vlastnost musela být bojovnost ba ukrutnost. Chytrost nebyla na závadu, poté co se ustálily poměry do té míry, že se dalo hovořit o civilizaci, ani moudrost nebyla na škodu. Ta se sunula do popředí spolu se zušlechťováním mravů. Česká politická praxe přichází s historickou inovací.

Leader společnosti budiž OBECNĚ PŘIJATELNÝ!
Měli jsme oposmlouvu, proč bychom neměli mít opoprezidenta? TGM byl obdařen přízviskem "ten, který se zasloužil o vlast". Pokud vzejde z nového úradku těch politických myší nový prezident, dostane se mu přídomek "Ten, který byl obecně přijatelný".

Všeobecné hlasování, to je samozřejmě řešení. Ne proto, že je "více demokratické" než volba skrze parlament. Je to řešení jen proto, že mrňousové nedokáží vybrat nikoho jiného, než OPO, čili "obecně přijatelnou osobnost". A je víc než pochybné, že se na ní dokáží shodnout.
Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: