Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 29.1.2003
Svátek má Zdislava
  Výběr z vydání
 >POOHLÉDNUTÍ: Nepříjemnosti na zápraží a už i v domě
 >EKONOMIKA: Oživení světových ekonomik se nekoná
 >POLITIKA: Odchází prezident - státník, zvolme důstojného nástupce
 >MROŽOVINY: Irák, Osvětim, Munenori aneb etika násilí
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Průvodcem bez námahy
 >PSÍ PŘÍHODY: Máme doma nosála
 >AUTA: Právem dražšího
 >LIDŠTINY: Kalendář starý 32 000 let?
 >FILM: Rozhovor s Benjaminem Tučkem - řežisérem filmu Děvčátko
 >HISTORIE: Když povstali -Boxeři- (část 5.)
 >EVROPSKÁ UNIE: Nebudeme druhořadými členy - budeme až ve třetí řadě
 >HISTORIE: Vše už tady bylo, anebo ne?
 >POLITIKA: Václav Klaus - zázrak a balvan české politiky
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >EKOLOGIE: Lesy krajům?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
29.1. LIDŠTINY: Kalendář starý 32 000 let?
JITA Splítková

souhvezdi.jpg (20205 bytes)

 

V roce 1979 se v Německu ( v regionu Alb-Danube ) našel pravěký vyřezávaný reliéf –zobrazující mužskou figuru.
Tato řezba byla provedena do  mamutího klu a její velikost je miniaturní 38 ×14 × 4mm, stáří se odhaduje na 32,5 – 38 tisíc let.

 

 

 

 


orionobr.gif (16565 bytes)Nás nezajímá ona figura, jako výtvarné zobrazení člověka, ale jako hvězdná mapa. Podle Dr. Michaela Rappengluecka (z Mnichovské university, který se stal známý svojí prací - odhalováním paleolitických map v jeskyních s kresbami z téže doby např. Lascaux) figura není, jak se doposavad uvádělo tanečník nebo modlící se člověk nebo božská bytost (figura je podle některých napůl člověk a napůl kočka), ale rámuje náčrt tehdejšího postavení souhvězdí Orion, které se také nazývalo a nazývá souhvězdí Lovce. (Je to tedy zrovna takové názorné zobrazení souhvězdí jako na tomto obrázku? )

Postava muže – souhvězdí byla do mamutoviny vyryta paleolitickými lidmi kultury Aurignac (oriňak) o kterých toho víme velice málo, snad jen to, že přišli z východu a vytěsnili zde (jedná se o území současného Německa, Francie, ale i ČR) žijící neandrtálce.

 


Předpokládejme, že se tedy jedná o nákres souhvězdí. Jak si Rappenglueck onu mapu představuje?

Podle něj ruce a nohy vyřezané figury odpovídají položení hvězd v Orionu. Mezi nohami má zobrazený člověk něco jako meč, levá noha je kratší než pravá, má úzký pas – všechno toto koresponduje se souhvězdím Orion.Úzký pas zobrazuje odpovídající tři hvězdy souhvězdí Lovce – Orionu – ten má také “levou nohu” kratší než pravou i meč na reliéfu by odpovídal části souhvězdí známé jako meč.

Rappenglueck nesrovnalosti mezi reliéfem – antropomorfizovanou mapou souhvězdí Orion-Lovec a současnou mapou tohoto souhvězdí, řeší zcela logicky a to pohybem hvězd. Obloha na kterou se díváme my, je přeci jiná než na kterou se díval rytec této diskutované destičky. Aby dokázal, že má pravdu vytvořil počítačový program – modelaci tohoto procesu pohybu hvězd a skutečně mu vyšlo, že konkrétně vytyčená hvězda měla před 32 000lety v souhvězdí postavení asi přibližně takové, jaké je na reliéfu.

destickalic.jpg (22113 bytes)

orion.gif (1362 bytes)

Podívejte se na schéma souhvězdí Orion jak je známe v současnosti a na rytinu. Vypadá to věrohodně? Ani moc ne. Může se jednat i o pouhou náhodu, i přes to když si uvědomíme, že hvězdy tehdy byly v jiném postavení a pravá ruka je tedy u cca 32 000 let staré rytiny výš. Na druhou stranu nemůže to být pravda? Rappenglueck se prehistorickými kalendáři zabývá a má už určitou zkušenost – pokud tuto jeho zkušenost a předchozí objevy paleontologických kalendářů, také nebudeme pokládat spíše za náhodnou shodu a že v bodech nakreslených nebo vyrytých paleolitickým člověkem, kalendářní údaje vidí jen on sám – přání otcem myšlenky a objevu.

 

Lascaux - obrázkový kalendář?


Rappenglueck o údajných  kresbách lunárních kalendářů v Lascaux řekl: “Toto je tajemství k porozumění této jeskyni k pochopení lidí, kteří malovali tyto kresby na stěny... Ovšem tyto malby oblohy nejsou všechny kalendář. Jenom jejich část má tento specifický význam”

lunarni kalendar.jpg (10183 bytes)

Na obrázku je kůň z jeskyně Lascaux – grošování koně a body táhnoucí se podél něj – to je podle Rappengluecka právě onen lunární kalendář. Podle něj skupiny bodů a čtverců nakreslených v Lascaux mezi skupinami býků, antilop a koní značí 29 denní lunární cyklus.

rappenglueck.jpg (8230 bytes)

Rappenglueck v Lascaux vysvětluje svoji myšlenku jeskyně - kalendáře.

 

kalendar.jpg (12480 bytes)

Když je měsíc na obloze tak to značili bodem, když měsíc zmizí nakreslili prázdný čtverec – tento symbol možná značí absenci měsíce na obloze čili nov.

 

Na tomto vysvětlení bodů a čtverců možná něco je – takže je jeskyně Lascaux obrovským obrázkovým kalendářem? Je to další možné vysvětlení. Jenže proč pravěký člověk kreslil hvězdy a měsíc jako černé skvrny? A počet 29 je vlastně jen na obr. 1 – u hnědáka a proč by obloha bez měsíce byla prázdny světlý obdélník? Ten by měl být spíš černý. A proč obdélník (či čtverec?)?

 

destickarub.jpg (18345 bytes)

Vraťme se ještě jednou k destičce s reliéfem muže - na jejím rubu a po stranách (jak sami vidíte) jsou ještě poměrně pravidelné vrypy. Vrypů je přesně 86. Co mohou znamenat? Rappenglueck má originální řešení i pro tyto vrýpky (a tím pro celý artefakt) – je to primitivní paleontologický těhotenský kalendář, který ženě určoval přibližný čas porodu. K číslu 86 se došlo nějakým blíže nespecifikovaným výpočtem z celkového počtu dní v roce. Přes moji bujnou fantazii, se mi toto vysvětlení zdá poněkud extra fantaskní spíše zajímavě a logicky vypadá druhá možnost a to , že přesně 86 dní v roce je viditelná jedna z hlavních hvězd Orionu Betelguese a vrypy značí tyto dny.

V minulosti lidé samozřejmě mohli spojovat těhotenství s projevy nebeských sil – hvězd – a třeba nad těhotnými měl patronát Orion-Lovec a hvězda Betelguese proto těch 86 vrypů? Nevím.

Přemýšlím, že tato malá destička ze slonoviny s reliéfem mohla být normální amulet. Ani nemusel být spojen s těhotenstvím (jak k tomuto názoru, že se jedná o těhotenský kalendář, vědec přišel jsem nikde nenašla). Kdyby se tento artefakt vztahoval k těhotné ženě, to by na klu řezbář vyřezal spíše ji než muže. Mohl to být ochranný amulet spojený se souhvězdím Lovce. Lovec ochraňuje zase lovce. Mohl sloužit i šamanovi – když vyšla Betelguese počítal vrypy a třeba se po 86 dní konal nějaký obřad? Vše toto mohla tato destička být, ale taky nemusela.

orionschema.gif (5482 bytes)

 

ORION

orionmap.jpg (31309 bytes)

Souhvězdí Orion je podle astronomů nejkrásnější, nejvelkolepější souhvězdí zimní oblohy, které prostě nemůžete přehlédnout Zde je asi také důvod, proč si ho všímaly už starověké národy a dostalo se do mnoha mytologií.

 


Již zmiňovaná hvězda - Betelgeuse, je nepravidelně pulzující červený veleobr. Mění jasnost od 0,3 do 0,6 magnitudy. Je to jedna z největších hvězd, její průměr se mění od 550 násobku do 900 násobku průměru Slunce.
Další hvězda Orionu - Rigel, má jasnost 0,1 magnitudy, jedná se o jednu z nejsvítivějších hvězd, její svítivost je jako 55 000 Sluncí. A ještě se nesmí zapomenout připomenout Velkou mlhovinu Orionu
M 42 (NGC 1976). Jedná se o difuzní mlhovinu, která je viditelná pouhým okem a která je od nás vzdálená 1600 světelných let.

 

Také mě napadá, že pokud už paleolitický člověk spojoval svůj osud s hvězdami, tak to tedy astrologie má hodně hluboko zapuštěné kořeny v mysli lidí. Zde můžeme hledat její houževnatost a imunnost proti všemu, co se marně lidem snaží vysvětlit, že hvězdy jsou na nebi a my lidi na zemi a hvězdám je to úplně fuk...

 

 hlavní zdroj: BBC
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: