Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 30.1.2003
Svátek má Robin
  Výběr z vydání
 >ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU: Příklad pro nás? (2)
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Blem blem, blem blem, aneb Humanitární a záchranná akce na zabezpečení lidských životů a zdraví
 >HISTORIE: Když povstali -Boxeři- (závěr)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Katastrofa se nekonala
 >PSÍ PŘÍHODY: Vzornost - a nebyla k ničemu
 >KULTURA: Náchodská prima sezóna má svého prezidenta
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >GLOSA: Exekuce - msta na dlužnících
 >VIDĚNO: Volby prezidenta trochu jinak
 >PRÁVO: Analýza zákona č. 449 ze dne 27.11.2001 o myslivosti
 >POSTŘEH: O hospodě
 >FEJETON: Všeho moc škodí
 >O KNIZE: Znásilňování a bulíkování
 >GLOSA: Návod jak zvolit prezidenta v Parlamentu bez větších problémů.
 >HUDBA: Co prodává Christina Aguilera?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
30.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Blem blem, blem blem, aneb Humanitární a záchranná akce na zabezpečení lidských životů a zdraví
Jan Kovanic

Do Kuvajtu se přesunují další příslušníci elitní liberecké jednotky, aby posílili náš kontingent ze "zesílené roty" na "prapor". K asi 250 specialistům se připojuje dalších 110 lékařů a chemiků. Posílení naší přítomnosti v horoucí poušti bylo schváleno více než před týdnem parlamentem. Jenže Senátem to prošlo trochu jinak, než Poslaneckou sněmovnou. Senát ke schválení nepřidával žádná další podmiňující slovíčka. Sněmovna navíc vyjádřila očekávání, že k účasti naší jednotky na budoucí operaci je třeba nejdříve vyčkat na novou rezoluci OSN či prohlášení předsedy Rady bezpečnosti.

Toto slovíčkaření nemá až takový význam, jak by se snad zdálo z křiku, který se ve Sněmovně při projednávání vládního návrhu zvedl. Protože nakonec stejně bude rozhodovat vláda (a od pondělka nejspíš vrchní velitel naší branné moci Vladimír Špidla), která už při poslání své žádosti do Parlamentu zdůraznila, že k nasazení našich chemiků bude potřeba "mandát OSN". Přičemž ministr obrany Jaroslav Tvrdík k tomu řekl, že bez požehnání OSN čeští chemici neposkytnou pomoc prvosledovým jednotkám, které potáhnou na Bagdád.

Jeho velitel Špidla ale slíbil, že "pokud budou použity zbraně hromadného ničení, není možné, abychom neodstraňovali následky". Ještě před hlasováním v parlamentu Tvrdík v rozhovoru pro Hospodářské noviny (15.1.2003) prohlásil, že musíme "takto vzniklý prapor použít k záchranným a humanitárním aktivitám ve prospěch civilního obyvatelstva a spojeneckých vojáků". Vláda slíbila, že do bojů naše jednotka zasáhne pouze v případě, že irácká armáda "prokazatelně použije" chemické zbraně. Pak se charakter naší účasti mění na "záchrannou misi".

Tak to je ale opravdu dokonalé. V Kuvajtu jsou naši "specialisté", "chemici", "lékaři". Účastní se "humanitární a záchranné mise na zabezpečení lidských životů a zdraví", budou ochraňovat hlavně to "civilní obyvatelstvo", a když zlý, zlý Saddám pšoukne do vzduchu jedy, tak snad i to vojsko.

Jemináčku, a jak se to dovědí, že pšoukl?

Samozřejmě, že naše protichemická vétřieska musí jet v závěsu za prvním útočícím americkým tankem! Protože jenom přímo na bojišti, přímo u zdroje může zaregistrovat obsah jedů ve vzduchu ihned po použití a okamžitě vyhlásit poplach pro vojsko - i pro civilisty. Jestli má naše jednotka sedět na prdeli v Kuvajtu a jenom čekat, kdy k ní dorazí jedovatý mrak - tak to pak už bude hodně pozdě, páni čeští náčelníci, na vyhlašování protichemického poplachu! To skutečně dojde ke humanitární katastrofě a pak budou moci naši specialisté "odstraňovat následky", to jest spalovat mrtvoly!!! Některé naše jednotky musí být vepředu, aby mohly zajistit prevenci, ne jenom aby zmírňovaly důsledky a odstraňovaly následky! Nějaký český chemik by se měl účastnit dokonce i výzvědných operací v zázemí nepřítele.

Protože Saddám Husajn už dříve své chemické zbraně použil proti vlastnímu obyvatelstvu. Totéž může provést i v nastávajícím konfliktu, aby z toho mohl nařknout útočící jednotky - než je zahalí do "odvetného" plynu.

Toto zneužití vlastních zbraní může zjistit jedině prvosledová jednotka!

Až se Američani hnou, tak v poušti budou zejména vojáci a jen zanedbatelný počet velbloudů a civilního obyvatelstva. A pomoc budou potřebovat hlavně vojáci! Tak nám naši páni politici přestaňte mlnit něco o "humanitárním charakteru akce". Samozřejmě, že jde o humanitu - i vojáci jsou lidé. A v daleké poušti bojují, aby nás, civilisty, dělníky, rolníky, komentátory a politiky, ochránili před použitím ABC v Evropě.

A ti, kdo jim mají pomáhat, jsou specialisté, lékaři, chemici. Avšak to není Červený kříž, to nejsou záchranáři, ani lékaři bez hranic. Jsou to vojáci! Tam v horké poušti se připravuje válka. Snad k ní nedojde. Ale pokud k ní dojde, pak doufám, že naše vláda a vůbec celé politické načalstvo dovolí našim vojákům v této válce bojovat, a ne jen poslouchat počáteční tóny Smetanova Vyšehradu ve znělce pražského rozhlasu:

"Blem blem, blem blem..."

Psáno v Praze dne 29. ledna 2003


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: