Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 30.1.2003
Svátek má Robin
  Výběr z vydání
 >ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU: Příklad pro nás? (2)
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Blem blem, blem blem, aneb Humanitární a záchranná akce na zabezpečení lidských životů a zdraví
 >HISTORIE: Když povstali -Boxeři- (závěr)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Katastrofa se nekonala
 >PSÍ PŘÍHODY: Vzornost - a nebyla k ničemu
 >KULTURA: Náchodská prima sezóna má svého prezidenta
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >GLOSA: Exekuce - msta na dlužnících
 >VIDĚNO: Volby prezidenta trochu jinak
 >PRÁVO: Analýza zákona č. 449 ze dne 27.11.2001 o myslivosti
 >POSTŘEH: O hospodě
 >FEJETON: Všeho moc škodí
 >O KNIZE: Znásilňování a bulíkování
 >GLOSA: Návod jak zvolit prezidenta v Parlamentu bez větších problémů.
 >HUDBA: Co prodává Christina Aguilera?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Kanada  
 
30.1. FEJETON: Všeho moc škodí
Miroslav Oborník

Jistě jste už někdy jeli autobusem městské hromadné dopravy. Musím se přiznat, že jsem nikdy autobus jako dopravní prostředek neměl v lásce a v Čechách jsem se vždy raději přesouval autem. Jsem si vědom toho, že to není právě ekologický způsob dopravy a už několikrát jsem se chtěl polepšit, ale nemůžu si pomoci. Již samotná představa ranního autobusu nacpaného k prasknutí polospícími, mátoživými postavami s nepřítomnými pohledy upřenými kamsi do prostoru mě tak nějak automaticky přesměruje k parkovišti a nikoliv na zastávku MHD.
Od začátku jsem věděl, že ve Vancouveru se městskému autobusu nevyhnu. Byl jsem tedy na tuto změnu dostatečně připraven a žádný výrazný šok se nedostavil. Částečně tomu napomohla skutečnost, že autobusová zastávka je jen asi 100 m od mého bytu a hlavně, nemusím nikde přestupovat! Můj orientační smysl totiž nepatří, velmi jemně řečeno, k nejlepším a dost pochybuji, že by se mi v takovém případě podařilo dostat první den (možná i týden) do práce včas. Navíc jsem zjistil, že městské autobusy ve Vancouveru nezastavují automaticky na každé zastávce! Buď na ní musí čekat lidé dávající poměrně výrazně najevo úmysl použít právě přijíždějící vůz nebo je nutné pomocí zvláštního zařízení zevnitř upozornit řidiče, že hodláte na příští zastávce vystoupit. K tomu musíte samozřejmě vědět, že je to právě ta příští zastávka! Tato podmínka v mém případě nemohla být splněna. Naštěstí při cestě do práce vystupuji až na konečné, takže jsem si případné starosti mohl nechat až návrat domů. Zatímco vnitřní signalizační zařízení je velmi spolehlivé, jelikož svítící nápis "next stop" řidič přehlédne jen těžko, přesunu chtiví nebožáci na zastávkách se musí někdy dost snažit, aby řidiče přesvědčili, že právě oni jsou hodni toho cestovat jeho vozem. Ne vždy se to podaří. Jak už to tak bývá, záleží především na tom, kdo třímá v ruce volant.
Řidiči bývají různí. Jednou jsem narazil na řidiče super-slušňáka. Jen jsem nastoupil (nastupuje se výhradně předními dveřmi), přivítal mě jeho hlasitý zdvořilý pozdrav. Každému, kdo vystupoval, popřál stejně hlasitě pěkný den. Jeho "have a good day" znělo v několikaminutových intervalech celým autobusem, vystupující mu stejně zdvořile a hlasitě odpovídali. Všichni se usmívali, sluníčko prosvětlovalo vůz rozměrnými okny a hladilo svými paprsky spokojené tváře cestujících. Už jsem si skoro začínal myslet, že jsem mrtvý a v ráji, když se jako odpověď na asi třicáté "have a good day" kdesi za mnou ozvalo zřetelné "fuck you !". Zase doma na Zemi ! Úplně jsem toho rebela chápal. Jestli nastoupil více než deset zastávek přede mnou, míra částic slušnosti emitovaných řidičem do prostoru cestujících pro něj nutně musela přesáhnout toxickou hranici. Všeho moc škodí totiž zjevně i v Kanadě. Nebo snad nevděk světu vládne ? Vyberte si.


Autorův vědecko-populární článek - Co má malárie společného s jabloní?- (o mitochondriích) naleznete ve vědecké sekci NP-Universum


Další články tohoto autora:
Miroslav Oborník

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: