Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 31.1.2003
Svátek má Marika
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (5)
 >OHLAS: Ani Rada ČT mi nemůže dát oprávnění, abych vyhodil bezmála tři milióny oknem
 >FEJETON: Virtuální nezaměstnanost
 >FILM: S prezidentem v pracovně, v ložnici, v kostele
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Pásek ve stylu cesta bez návratu
 >PSÍ PŘÍHODY: Dnes jsem Bartovi přidal do Propeska trochu čerstvého
 >KANADA: Warning! Kuřáci, bojte se!
 >ŠKOLY: Z Havla bude pomůcka
 >GLOSA: Naši vojenští chemici v Kuvajtu chladně a bez emocí.
 >POSTŘEH: O pyžamokošili
 >MEJLEM: Ohlasy a názory na volbu prezidenta
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >ZE ŽIVOTA: Prima den s Oskarem
 >ZDRAVÍ: Pitný režim
 >GLOSA: Protimluvy ministra Sobotky

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Kanada  
 
31.1. KANADA: Warning! Kuřáci, bojte se!
Jiří Wagner

Snaha ministerstva zdravotnictví a různých osvětových pořadů o škodlivosti kouření je v naší republice nezáživná a bez nápadu. Výrobci cigaret jsou sice nuceni uveřejňovat varování před vlastními výrobky na krabičkách, ale protože si (zatím) vymohli maximální velikost písmen do pěti milimetrů, kuřák si nápisu víceméně ani nevšimne.

Na obalech se střídají vyhrůžky jako "Nekuřte, chcete-li zůstat zdraví!" či "Kouření vážně poškozuje zdraví!", ale taková výstraha je zcela bez účinku a kuřáci ji minou bez povšimnutí. Ve vyspělých zemích na západ od nás vsak už varování pomalu vytlačuje i samotnou značku cigaret, která tak zabírá menší plochu než zdravotní výstraha.

Do Kanady jsem si mohl přivést jen dva kartóny cigaret a proto není divu, že jsem se po čase musel rozhlédnout po místních prodejnách a zakoupit další kuřivo z místní produkce. Tehdy jsem se poprvé setkal s doopravdy vážně míněnou anti-reklamou na cigarety. Již na obalu kartónu byly výrazné vyhrůžky o zdravotních problémech spojených s kouřením a samotné krabičky nezůstaly ve výraznosti pozadu. Kanadská anti-reklama byla ovšem mnohem nápaditější a někdy dokonce i vtipná - setkal jsem se kupříkladu s obrázkem ohnuté cigarety, která byla analogií s penisem neschopným erekce. Spolu s výmluvným nápisem "VAROVÁNÍ - KOUŘENÍ ZPŮSOBUJE IMPOTENCI" už nebylo co dodávat.

Ostatně všechny tyto výrazné nápisy byly doplněny obrázkem - děcko pozorující kouřící matku a k tomu připsáno "CHILDREN SEE, CHILDREN DO", muž na lůžku napojený na lékařský přístroj a nápis "CIGARETY ZPŮSOBUJÍ RAKOVINU PLIC" nebo téměř vykouřená cigareta s varováním, že "NEJSI JEDINÝ, KDO KOUŘÍ TUTO CIGARETU". Kanadští zdravotníci ovšem nezůstávají u tohoto jednoduchého warningu - pod ním je vždy dané téma rozvedeno do souvětí či několika vět a kromě toho je do každé krabičky vložena kartička s rozborem některého onemocnění či nápovědou, jak se zbavit škodlivého návyku. A protože to bylo v Kanadě, jsou výrobky pochopitelně opatřeny nápisy dvoujazyčnými - z jedné strany anglickými, z druhé francouzskými. Pokud tedy má někdo pochyby o svém návyku, před zapálením každé další cigarety se mu tak dostává dost výrazného ponaučení. Z toho by se naše ministerstvo zdravotnictví mělo poučit. Naše vláda však zatím zůstává u pouhého zdražování tabákových výrobků, to však nečiní z obavy o zdraví kuřáků a jejich okolí, ale kvůli snaze o záplatování děr v našem hospodářství.

Kanadská vláda se samozřejmě neuchyluje k pouhému písemnému varování, jakkoli vtipně, barevně a důrazně provedenému. Já jsem si například musel své dovezené cigarety šetřit, než dojedeme do Britské Kolumbie, abych za cigarety neplatil tak horentní sumu. Jeden kartón tu stál 80 kanadských dolarů, zatímco v Albertě 100 CAD a přestože nelze tyto ceny s našimi jednoduše porovnávat (při přepočtu na koruny to bylo 1600, resp. 2000,- Kč!), ani tamní kuřáci nejsou cenami nijak nadšeni a řada náruživých kuřáků se raději s cigaretami dávno rozloučila.

Kromě toho člověku jeho pokouřeníčko mnohde ani nechutná - v naprosté většině restaurací si nezakouří vůbec a na ulici se na něj kolemjdoucí dívají spíš s lítostí. Nedejbože kdyby odhodil nedopalek na chodník. To už by nebyl politováníhodný chudák, ale bezohledný vandal! K takovému přístupu se snad časem dopracujeme i my. Možná už za sto let.


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: