Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 31.1.2003
Svátek má Marika
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (5)
 >OHLAS: Ani Rada ČT mi nemůže dát oprávnění, abych vyhodil bezmála tři milióny oknem
 >FEJETON: Virtuální nezaměstnanost
 >FILM: S prezidentem v pracovně, v ložnici, v kostele
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Pásek ve stylu cesta bez návratu
 >PSÍ PŘÍHODY: Dnes jsem Bartovi přidal do Propeska trochu čerstvého
 >KANADA: Warning! Kuřáci, bojte se!
 >ŠKOLY: Z Havla bude pomůcka
 >GLOSA: Naši vojenští chemici v Kuvajtu chladně a bez emocí.
 >POSTŘEH: O pyžamokošili
 >MEJLEM: Ohlasy a názory na volbu prezidenta
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >ZE ŽIVOTA: Prima den s Oskarem
 >ZDRAVÍ: Pitný režim
 >GLOSA: Protimluvy ministra Sobotky

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Školství  
 
31.1. ŠKOLY: Z Havla bude pomůcka
Vladislava Tomanová

Od 2. února bude ve školách nad katedrou holá stěna tam, kde visel prezident.
Na místo stávajícího prezidenta zatím není koho "zavěsit". Školy s právní subjektivitou však budou muset po jeho další volbě zalovit v provozním rozpočtu. Tak jako dřív od zrušených školských úřadů už dnes od zřizovatele portrét nového prezidenta nedostanou.

Praha - Po druhém únoru bude na místě prezidentského portrétu ve všech veřejných institucích prázdno. Končící volební období hlavy státu poznají i školáci ve třídách, kde prezident podle tradice visívá nejčastěji.
"Podobiznu sundám, zatím však nevím, koho na stěnu do voleb dám a ani netuším, jestli mi zřizovatel, tak jako v minulosti zrušené školské úřady, obraz nového prezidenta dá," konstatuje ředitelka ZŠ Ohradní v Praze 4 Marie Zimová. Podle ní by děti měly mít základní povědomí o tom, kdo stojí v čele jejich státu.
Podobizny prezidenta Havla podle všech oslovených ředitelů pražských škol skončí vesměs alespoň v jednom exempláři mezi exponáty školního archivu. "Využije ji určitě každý učitel občanské výchovy. Ty ostatní uložíme k materiálům, shromažďovaným na skartaci, protože škola takový přístroj sama nevlastní," uvedla ředitelka ZŠ Na Dlouhém lánu v Praze 6 Anna Jelínková.
I ministerstvem doporučovaná skartace však nepřipadá všem ředitelům jako důstojný akt. "U nás bude prezident Havel ještě určitě týden "přesluhovat" a pak jeho portrét čeká role školní pomůcky. Bude to určitě víc vlastenecké a noblesnější, než jeho podobiznu nechat rozřezat na proužky," míní ředitel ZŠ Resslova v Praze 2 Jaroslav Procházka.

Obraz vymění rychle
Pro vedení Gymnázia Omská v Praze 10 je výměna hlavy státu rychlou technickou záležitostí. "Podobiznu máme v klipsovém rámu a zvolený prezident by jen během okamžiku nahradil odstupujícího. Už loni nás oslovilo agilní vydavatelství tiskopisů a zákonů SEVT a nabídlo dodání libovolného počtu portrétů v ceně 40 korun za kus," vysvětluje zástupce ředitele Jaroslav Buchta s tím, že se výměna v tomto případě zřejmě dotkne jen tzv. "kmenových" tříd, protože portrét prezidenta se mezi aparáty, technologická zařízení a výzdobu odborných učeben podle něj příliš nehodí.
"Školy, kterých máme v Praze 4 více než 50, by mohly zvolit jiný, finančně dostupnější způsob. Mám na mysli klipsový rám, který nahradí dosavadní paspartu. Zatím nás nikdo v této záležitosti neoslovil," uvádí Jana Ságlová, vedoucí odboru školství této největší městské části.
"I kdybychom uvažovali, že škola hodlá pořídit nový obraz do dvaceti tříd, při ceně sto korun za klipsový rám a čtyřiceti korun za podobiznu prezidenta, se vejdeme do tří tisíc korun. To by nás rozházet nemělo," míní i Jan Polecha, radní s odpovědností za školství v Praze 2.

Článek je publikován s povolením Večerníku Praha, pro který byl napsán.
http://www.vlp.cz/stred/vecernik_praha/
http://www.vecernik-praha.cz/


Další články tohoto autora:
Vladislava Tomanová

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: