Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 1.2.2003
Svátek má Hynek
  Výběr z vydání
 >NÁZOR: Výzva osmi státníkům
 >ZDRAVÍ: 1. mezinárodní konference Sue Ryder
 >TÉMA: Volba prezidenta
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (5)
 >OHLAS: Ani Rada ČT mi nemůže dát oprávnění, abych vyhodil bezmála tři milióny oknem
 >FEJETON: Virtuální nezaměstnanost
 >FILM: S prezidentem v pracovně, v ložnici, v kostele
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Pásek ve stylu cesta bez návratu
 >PSÍ PŘÍHODY: Dnes jsem Bartovi přidal do Propeska trochu čerstvého
 >KANADA: Warning! Kuřáci, bojte se!
 >ŠKOLY: Z Havla bude pomůcka
 >GLOSA: Naši vojenští chemici v Kuvajtu chladně a bez emocí.
 >POSTŘEH: O pyžamokošili
 >MEJLEM: Ohlasy a názory na volbu prezidenta
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
1.2. ZDRAVÍ: 1. mezinárodní konference Sue Ryder
MUDr. Olga Wildová

Sue Ryder Care (SRC) v zahraničí je skupinou nezávislých charitativních organizací založených a provozovaných podle zákonů jednotlivých zemí. Pod společným jménem Sue Ryder poskytují péči potřebným. Péče je různorodá a vychází z potřeb té které země a konkrétní komunity. Také v České republice realizuje SRC svou činnost a je známá jako Domov Sue Ryder, který vznikl v Praze v roce 1993.

Ve dnech 17. – 18. září 2002 se v Praze uskutečnila 1. mezinárodní konference Sue Ryder Care. Po téměř padesáti letech se poprvé podařilo veřejně prezentovat mezinárodní aktivity SRC. Poprvé došlo také k setkání asi padesáti reprezentantů ze zahraničí i z České republiky.

Sue Ryder Care působí v současnosti v jedenácti zemích světa. Ve Velké Británii zaměřuje péči na nemocné trpící neurologickým onemocněním, poskytuje paliativní péči a stará se o seniory v osmnácti centrech. Aktivity jsou podporovány sítí 450 dobročinných obchodů na celém území Velké Británie. Působí také v zemích bývalé Jugoslávie, čtyři domovy pečují o seniory v Irsku. V Itálii se zaměřuje na onkologicky nemocné pacienty. Polsko bylo první zemí, kde se rozšířily aktivity SRC ihned po 2. světové válce. Dnes se zde nachází devatenáct domovů plně financovaných státem. Sue Ryder je také na africkém kontinentě – v Malawi a v Mozambiku. Zde působí od roku 1991 jako první organizace, která se stará o nemocné AIDS. Jedna mobilní jednotka má za úkol šířit zde základní preventivní opatření zabránění přenosu infekce HIV na dítě.

Domov Sue Ryder v Praze se stará především o seniory. Finance získává prostřednictvím dobročinných obchodů (v Praze 6, v Koulově ulici), pořádáním kulturních akcí (benefičních koncertů, výstav, přednášek), dobrovolnou činností pracovnic i dotací státu. V listopadu 2002 zahájil Domov Sue Ryder, o.p.s. v zadní části zahrady v Michelské ulici, kde domov sídlí, výstavbu pavilonu pro klienty trpící Alzheimerovou chorobou a jinými druhy demencí. Plánovaný počet lůžek je 20. Společnosti se podařilo zatím získat 18,25 milionů Kč. Předpokládaná částka je 32 milionů Kč. O finanční prostředky je požádáno, ale jako nezisková organizace je odkázaná také na finanční pomoc dobrovolných dárců. Proto uvádí ve svých informacích číslo bankovního účtu pro výstavbu pavilonu: KB-511469080217/0100.

Další informace naleznete zde
Další články tohoto autora:
MUDr. Olga Wildová

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: