Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 1.2.2003
Svátek má Hynek




  Výběr z vydání
 >NÁZOR: Výzva osmi státníkům
 >ZDRAVÍ: 1. mezinárodní konference Sue Ryder
 >TÉMA: Volba prezidenta
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (5)
 >OHLAS: Ani Rada ČT mi nemůže dát oprávnění, abych vyhodil bezmála tři milióny oknem
 >FEJETON: Virtuální nezaměstnanost
 >FILM: S prezidentem v pracovně, v ložnici, v kostele
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Pásek ve stylu cesta bez návratu
 >PSÍ PŘÍHODY: Dnes jsem Bartovi přidal do Propeska trochu čerstvého
 >KANADA: Warning! Kuřáci, bojte se!
 >ŠKOLY: Z Havla bude pomůcka
 >GLOSA: Naši vojenští chemici v Kuvajtu chladně a bez emocí.
 >POSTŘEH: O pyžamokošili
 >MEJLEM: Ohlasy a názory na volbu prezidenta
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
1.2. TÝDEN V TRAPU: Ach ta láska aneb o vztazích...
JITA Splítková

Žádný ismus, či víra nebyly uvedeny do lidské společnosti s cílem pomoci. Všechny ismy a víry slouží ke kolektivnímu přežití určité části společnosti, society čili k potlačení individuality jedince a jeho směřování do stáda.
Marxismus neosvobodil dělníky, ač se tak tvářil, zdaleka to nebyl jeho cíl a chudáci ti, kteří si to neuvědomili. Křesťanství slibovalo a slibuje království boží na zemi, ale velice soudně až někdy po smrti - za života se kaj a makej.
Feminismus se zrovna tak jen tváří, že chce osvobodit a zrovnoprávnit ženu. Je to jeden z kavárenských ismů, který chce existovat sám o sobě a pro sebe. Na verbální a psané intelektuální úrovni, uvedení do opravdové potřebné praxe, jako u všech ismů, pokulhává.
Samozřejmě, že určité plusy se najdou všude, tak i soudobá ženská feministická hnutí dělají na dané informační úrovni dobrou práci - jedná se například o problematiku domácího násilí. Pak jsou tady problémy v zaměstnání s nižším platem žen, s neochotou přijímat do zaměstnání maminky malých dětí, problém žen nazývaných "bílé maso."
Opravdu se je ale snaží feminismus řešit? Částečně ano, ale bohužel se dal na cestu sexismu a tím znevažuje opravdovou nerovnoprávnost, nespravedlnost, útisk a předchozí smysluplný zápas žen za svá lidská práva …
Sexismem - bojem proti mužskému sexuálnímu harašení, dovedeném ad absurdum se feminismus dokonale zesměšnil. Zajisté není nic pěkného a příjemného na "chlíváctví", jenže takových jedinců je menšina a o ně vlastně tady nejde.
Minulý týden jsme se docela pobavili nad soudním sporem tramvajačky s Dopravním podnikem hl.m Prahy, za to, že ji šéfik prý harašil. Tento týden nám byl médii předložen těžší kalibr vzájemných mezipohlavních vztahů a to přímo v rodině politika ODS (hejtman Středočeského kraje). Veřejně v TV manželé Bendlovi přetřásali, kdo koho napadl. Oba dva vypadali dobře a zdá se, že si takto mediálně mezi sebou vyřizovali účty neb se rozvádí, i když jak to bylo, když jsme u nich nebyli, nevíme, ale politik by z toho měl v každém případě vyvodit závěry, nepřispívá to k jeho důvěryhodnosti.
Mnohem horší domácí násilí představuje následující případ:
JESENÍK 26. ledna (ČTK) - Z trestného činu ublížení na zdraví obvinili policisté třiatřicetiletého muže z Jeseníku, který loni na podzim surově zbil svou manželku. Ženino léčení trvalo takřka tři měsíce.
"Muži je kladeno za vinu, že loni v říjnu po předchozí slovní rozepři napadl svou manželku. Bil ji pěstmi do hlavy a do zad. Obviněný v jednání nepřestal ani poté, co žena upadla na zem. Udeřil ji několikrát kovovou židlí do celého těla," řekla severomoravská policejní mluvčí Soňa Bradáčová.

Domácí násilí je závažný problém a rada bývá drahá, protože zde se nejedná o nic racionálního, ale o vášně. :-(
Naso napsal:
Zatímco zíráš, věci sílí,
hrozny už zrají pro sklizeň;
zatímco zíráš, vzchází z čilých
stébélek mohutná žeň
I ten strom, který lenošícím
skýtá dalekosáhlý stín,
byl ohebnou sazenicí,
když ho přijala půda v klín;
tehdy měl kořínky mělko
a rukou šel vyrvat ze země
teď je z něj sloup, jenž postavou velkou,
urostlou, strmí velebně.
- Přezkoumej předmět své touhy,
bystře a zevrubně, co je zač,
hrozí-li chomout či karabáč!
Publius Ovidius Naso: Léky na mor Amora (REMEDIA AMORIS) Praha, Karolinum 2001

A na závěr něco radostnějšího: PRAHA 28. ledna (ČTK) - Čtyřčata přišla na svět v úterý ráno v pražském Ústavu pro péči o matku a dítě. Dva kluci a dvě holčičky vážící od 1,31 do 1,46 kilogramu, se narodili císařským řezem v 31. týdnu těhotenství, řekla Zuzana Nováková z porodního sálu.

EDDA-JITA Splítková


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: