Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 3.2.2003
Svátek má Blažej
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Přímá volba je nejlepším řešením
 >KOSMONAUTIKA: Co mohlo způsobit sobotní zkázu raketoplánu Columbia?
 >TÉMA: Kdo si více zaslouží? Řidič tramvaje nebo autobusu?
 >COLUMBIA: Další tragédie raketoplánu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Strýc Podger na cestách
 >PSÍ PŘÍHODY: Stýskání po Bartovi a 50 psů
 >POLITIKA: A potom jsme uslyšeli hřmění.
 >ZE ŽIVOTA: Manažeři bez manéže: Odborné znalosti.
 >FEJETON: Hřbitovní kvítí
 >NÁZOR: Přestávka pro ČSSD
 >FEJETON: Vysvědčení
 >TÉMA: Zneužívání SMS brány
 >VOLBA: Kdo má nahradit presidenta?
 >FILM: Božská Ema mezi panely
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
3.2. Václav Havel se loučil s funkcí
(eff)

Maratón v kladení věnců - tak nazýval rozhlas nedělní pracovní náplň Václava Havla. Nemyslím, že to bylo míněno zle - prostě to bylo konstatování holého faktu, že se Václav Havel rozloučil s místy, která mu připadala jako patřičná.

Končí jedna významná epocha v moderních dějinách naší země. A to, že se Václav Havel loučil s funkcí poněkud formálně, k té epoše patří - a nemyslím, že jde o nějaký stín, o nějaký závadný rys. Havlovi mohl kde kdo vyčítat kde co, ale rozhodně ne znevažování prezidentského úřadu. Jistě že ho vnímal poněkud monarchicky - přinejmenším to tak vypadalo zvenčí - jenže právě na tom není nic zásadně špatného. Lidé mají mít úctu k funkci, kterou zastávají. Havel rozhodně nebyl žádný "lidovka", který by chodil mezi lid mastit mariáš. Na Hradě se mu očividně líbilo. Osobně se zasadil o jeho zvelebení, Hradu i prezidentského zámku v Lánech. Budeme zvědavi, co s tím udělá jeho nástupce, ať to bude kdokoli, třebas i nějaký OPO.

Jakpak asi na Václava Havla - prezidenta budeme vzpomínat?
Jistě hodně záleží na tom, jaký kontrast k němu vytvoří nástupce. Jakou si vydobude pozici na domácí scéně a jak bude fungovat v zahraničí. Nesnadné to dědictví! Pokud to bude OPO, hodně bude záležet na ceně, která bude za onu "přijatelnost" zaplacena. Václav Havel, ať byl jakýkoli, si nenechal do polívky foukat a však taky postupně došlo k roztržce a odcizení mezi jím a většinou stranických reprezentantů. Jenže on skutečně nebyl žádný OPO.
V neděli večer se s námi coby prezident rozloučil, moudře a důstojně. Na sám závěr udělal znamení "V", snad aby naznačil, že nehodlá být žádným důchodcem a že je připraven jak se patří zlobit. Přeji mu k tomu hodně energie, dobré nálady a inspirace.
Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: