Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 7.2.2003
Svátek má Veronika
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (6)
 >KOSMONAUTIKA: Co s rizikovým a zbytečně pompézním raketoplánem? (dokončení)
 >POLITIKA: Přímá volba prezidenta v tomto čase je nesmysl.
 >POLITIKA: Fauly Uhla a Bělohradského
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Společenské zmatení
 >PSÍ PŘÍHODY: Šikovné to psisko, ví si rady
 >POLITIKA: Se Špidlou a Škromachem vpřed argentinskou cestou!
 >GLOSA: Hádanka
 >REAKCE: Amnestie v bytové politice ?
 >FILMOVÁ RECENZE: Film Nebe - Tykwerova nespravedlivá spravedlnost
 >SPOLEČNOST: Naletěl jsem
 >SVĚT: Pumpa na vodě
 >GLOSA: Volba prezidenta - poučení z krizového vývoje
 >Etiopie balancuje nad propastí
 >CHTIP - ŽIVOT: Trampoty opravářovy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
7.2. ZDRAVÍ: Pes
Jindra Bláhová

V současnosti je již běžným jevem, vidíme-li psa doprovázejícího slepce – se samozřejmou jistotou jej převádí přes ulici, doprovází při cestování metrem apod. Tito psi však nacházejí i u nás stále širší uplatnění jako neocenitelný pomocník také pro další skupiny zdravotně postižených lidí – pro tělesně či mentálně postižené i pro osoby neslyšící.

Jako tak zvaní asistenční psi pro lidi upoutané na vozík jsou pro své mimořádné schopnosti cvičeni labradorští retrievři a golden retrievři. Kromě nesporného psychického přínosu, pocitu bezpečí, který tento poměrně velký pes poskytuje, a kromě úlohy prostředníka při navazování sociálních kontaktů může speciálně vycvičený pes usnadnit každodenní život: podá předměty spadlé na zem, přinese jídlo z lednice, rozsvítí, přivolá výtah, otevře šuplík, pomůže svléknout svému pánovi svetr, ponožky apod., přinese telefon, při nakupování nese tašku, podá prodavači peníze a převezme zpět drobné, umí přivolat pomoc v nestandardní situaci aj.

Terapeutický pes je určen osobám, které ze zdravotních důvodů jsou nuceny pobývat dlouhodobě na lůžku, ať v domácím prostředí, či v ústavu. Zde hraje velkou roli již pouhý osobní kontakt se psem (tzv. canisterapie). Přítomnost psa může příznivě ovlivňovat psychický stav – akutní deprese, vyrovnání se s bolestí po operaci apod. U vycvičeného psa se předpokládá kromě plnění povelů poslušnosti také aportování předmětů a jiné hry, trpělivost při dotyku pacienta při setrvání v pozici, upozornění člena rodiny či personálu na nestandardní situaci.

Signální pes je vycvičen pro osoby neslyšící, pro lidi trpící akutní alergií na chemikálie a pro lidi, kteří v případě svého záchvatu využijí psa, který umí přivolat pomoc.
Neslyšící osoby pes fyzickým kontaktem upozorní na zvonek u dveří, na signály kuchyňských přístrojů, požární alarm, pláč dítěte, osobu volající jméno neslyšícího, blížící se automobil aj.

Speciálně vycvičený pes je pro zdravotně postiženého člověka nejen neocenitelným pomocníkem, ale i jedinečným přítelem. Je proto dobré, že díky státním grantům a štědrosti sponzorů lze tohoto psa získat zdarma.
Další články tohoto autora:
Jindra Bláhová

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: