Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 6.2.2003
Svátek má Vanda
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Některé aspekty pilotovaných letů do vesmíru
 >KOSMONAUTIKA: Co s rizikovým a zbytečně pompézním raketoplánem? (1. díl)
 >VOLBA PREZIDENTA: Vládní koalice ignoruje veřejné mínění i přání vlastních voličů
 >POLITIKA: Prezidentská šaráda
 >POLITIKA: Reforma veřejných financí? Zapomeňte!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem bral benzín
 >PSÍ PŘÍHODY: Vždy ve střehu
 >ESEJ: Historie se opakuje?
 >MÉDIA: Literární tunel
 >SPOLEČNOST: Škromachova segregace
 >KOMENTÁŘ: Přímá volba
 >PODVOD: Trik s platební kartou
 >REAKCE: Mají tramvajáci proč stávkovat?
 >MAHÁBHÁRATA: Kterak princ spadl do bazénu
 >POSTŘEH: O plastech

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
6.2. SPOLEČNOST: Škromachova segregace
Aleš Müller

V událostech kolem prezidentských voleb trochu zanikla iniciativa ministra Škromacha na změnu nemocenského pojištění.

Navrhuje, aby nemocenskou platil zaměstnavatel, nikoliv stát, jak je tomu dnes. Slibuje sice jisté kompenzace, ukazuje nějaké propočty, ale to je jen vějička. Chování lidí se totiž po případném zavedení této změny podstatně změní a stávající propočty budou na hony vzdálené od reality.

Dnešní zaměstnavatel si nepřeje nemoci svých zaměstnanců a má své vnitřní ztráty při nemocích. Pro vyplácení nemocenských dávek je naštěstí v neutrální pozici - vše platí stát.

Pro omezení svých vlastních ztát se řada zaměstnavatelů snaží vytvářet podmínky pro snížení nemocnosti - prevence, náprava profesního zatížení apod. Ale také přímé finanční odměny nízké nemocnosti.

Pokud převedeme finanční zátěž nemocenské na zaměstnavatele, jejich chování se postupně a podstatně změní. Kromě větších podpor nízké nemocnosti, prevence a pod. se objeví tendence nezaměstnávat nemocné. Tendence se projeví již při přijímání, kdy se zaměstnavatel bude mnohem více zajímat o zdravotní stav, a bude končit až u vylučování zaměstnanců s vysokou nemocností. Zaměstnavatele povede úvaha "proč zaměstnávat tohoto velice nemocného člověka, když mohu mít stejného za menší peníz?".

A postupně se objeví armáda lidí s nadprůměrnou nemocností (někdo nadprůměrný musí být), která nebude schopna najít práci, leda sezónní, dočasnou, pomocnou.

Také bude existovat část zaměstnanců, která si bude brát dovolenou na chřipku, nebo ji přechodí. Negativní následky se přesto dostaví. Při vybírání dovolené nastane větší opotřebení zaměstnance, přecházení i těch primitivních nemocí se projeví ve velké nemocnosti v budoucnosti, což je nejlepší způsob jak v budoucnosti podstatně zvýšit finanční nároky zdravotnictví. Nehledě na to, že při chřipkách se nakazí značná část okolí nemocného.

Pokud se stát chce zbavit finanční náročnosti nemocenských dávek je nejlepší tento systém zrušit. Žádné dramatické následky se neobjeví.

Systém státní nemocenské byl zaveden jako jeden z mechanismů jak odstranit nepříznivou sociální situaci. I před necelými sto lety byla týdenní nemoc živitele dramatickou ránou pro sociální situaci rodiny - většina lidí vydělala na "z ruky o huby".

Dnešní situace je jiná - naprostá většina občanů nežije v bídě a sociální nouzi, naprostá většina rodin je schopna se ze svých úspor (byť nerada) udržet po dlouhou dobu. Navíc existuje systém sociální adresní podpory, který může být doplněn o podporu při dlouhodobé nemoci (rok a více). Také stačí prodat chatu, auto a jsou peníze k žití na několik měsíců či let.

Navíc při zrušení státního systému se objeví nabídky komerčních pojišťoven a spořitelen, které budou nabízet řadu pojistných produktů pro případ nemoci, těžkých životních podmínek apod.

Již dnes existuje řada těchto nabídek a je na zaměstnavateli, odborech a zaměstnancích zda najdou i společnou řeč v přispívání.

Nejlepší je ovšem vytvoření takové prostředí, aby úroky na bankovních vkladech byly vyšší než inflace. Lidé poté budou spořit s pocitem že tyto úspory se nesnižují a že je použijí i při nemoci, nikoliv jen pro nákup konzumních předmětů.

Řešení je tedy ve zrušení státního systému, vytváření podmínek pro vznik komerčních finančních produktů, jenž by nahradily státní systém a doplnění stávajícího systému sociálních dávek.

(Když máme podporu stavebního spoření, proč nevymyslet podporu pro "nemocenské spoření"? )

Škromachův návrh je, ve svých důsledcích, antilevicový - spíše prohloubí rozdíly mezi lidmi, než aby je vyrovnával. Navíc zvýší nároky na zdravotní systém v budoucnosti a sníží kvalitu života všech zaměstnanců.

Je antisociální, segregační a doufejme že nesvědčí o chabé intelektuální úrovni v sociální demokracii.

Aleš Müller , Jabloňová 2929 / 30 , 106 00 Praha 10

PS.

Levicový politik vymyslel sociální apartheid.
Další články tohoto autora:
Aleš Müller

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: