Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 7.2.2003
Svátek má Veronika
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (6)
 >KOSMONAUTIKA: Co s rizikovým a zbytečně pompézním raketoplánem? (dokončení)
 >POLITIKA: Přímá volba prezidenta v tomto čase je nesmysl.
 >POLITIKA: Fauly Uhla a Bělohradského
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Společenské zmatení
 >PSÍ PŘÍHODY: Šikovné to psisko, ví si rady
 >POLITIKA: Se Špidlou a Škromachem vpřed argentinskou cestou!
 >GLOSA: Hádanka
 >REAKCE: Amnestie v bytové politice ?
 >FILMOVÁ RECENZE: Film Nebe - Tykwerova nespravedlivá spravedlnost
 >SPOLEČNOST: Naletěl jsem
 >SVĚT: Pumpa na vodě
 >GLOSA: Volba prezidenta - poučení z krizového vývoje
 >Etiopie balancuje nad propastí
 >CHTIP - ŽIVOT: Trampoty opravářovy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
7.2. POLITIKA: Fauly Uhla a Bělohradského
Jiří Pehe

V článku sugestivně nazvaném "Poslední prezidentovy fauly" (Právo, 1.2. 2003), Petr Uhl tvrdí, že se Václav Havel dopustil těsně před odchodem z funkce hned několika faulů tím, že podepsal dopis osmi evropských státníků, v němž žádají Radu bezpečnosti, aby nedovolila Iráku nadále porušovat její rezoluce. V tomtéž vydání Práva Václav Bělohradský tvrdí, že se v otázce války proti Iráku rozhoduje o přežití demokracie v novém tisíciletí. Je tomu tak prý proto, že doktrína preventivní války je v nejhlubším možném rozporu s evropským pojetím práva.

Faulů se ve skutečnosti dopouštějí oba komentátoři, každý po svém. Oběma je společný silný anti-amerikanismus. Pokud nechtějí páchat na čtenářích fauly, měli by jim to dopředu říci a ušetřit je tak zdlouhavých výkladů, jejichž cílem je v podstatě nám sdělit, že Američané jsou neodpovědní kovbojové.

Uhl se pak dopouští konkrétních faulů vůči Havlovi. Ví velmi dobře, že článek osmi evropských státníků, je opravdu jen článkem, nebo otevřeným dopisem, v němž tyto osobnosti vyslovují svůj názor. Ví velmi dobře, že článek nezakládá žádné zahraničně-politické rozhodnutí. O čem tedy mluví, když obviňuje Havla z porušování ústavního pořádku země? Vždyť sám vzápětí správně zdůrazňuje, že ústava vyžaduje souhlas vlády s prezidentovými zahraničně-politických aktivitami, jen když jsou spojeny s rozhodnutím.

Havel se prý také dopustil faulu vůči Evropské unii. Ve skutečnosti se faulu dopouští opět Uhl, neboť ví, že EU nesestává jen z Německa nebo Francie. Mezi politiky, kteří též podepsali zmíněný článek, jsou například premiéři Španělska, Itálie, Velké Británie, nebo Dánska, což jsou členské země EU. Možná by si měl Uhl stěžovat na faulování u nich. Navíc bychom mohli jeho argument zcela obrátit a zeptat se, zda svými postoji nefaulují EU v současnosti Němci a Francouzi.

Třetí údajný faul prezidenta je prý namířen vůči českým občanům, protože 67 procent z nich nesouhlasí s případnou válkou proti Iráku. Je vůbec možné, že tento argument činí úctyhodný obránce lidských práv Petr Uhl? Většina občanů si například přeje trest smrti. A proč Petr Uhl chválil v minulosti Havla za názor, že by se Češi měli chovat vstřícněji k sudetským Němcům? Vždyť naprostá většina obyvatel si myslí přeci opak!

Podle Uhla se prý Havel dopustil vůbec nejhoršího faulu vůči sobě, své integritě. Ve skutečnosti je Havel naprosto konsistentní. Vždy říkal, že se zlu musí čelit ještě před tím, než má možnost udeřit.

A to nás přivádí k Bělohradskému. Jak může tento přemýšlivý filozof s takovou jistotou tvrdit, že preventivní válka ohrožuje demokracii? Co když je to v některých případech přesně naopak? Posílily snad demokracii ústupky Francie a Británie Hitlerovi v Mnichově v roce 1938? Nebyl by tehdy jasný postoj, včetně preventivní války, řešením, které mohlo zabránit nejen zničení československé demokracie ale také zachránit desítky miliónů životů?

Válka v Iráku už dávno zuří. Je to válka iráckého režimu proti vlastním obyvatelům, včetně používání zbraní hromadného ničení. Ti, kdo nyní vymýšlejí důvody, proč Iráku ustupovat a volají po zachování "míru", jsou rasisté svého druhu. Říkají nám, že oběti Saddámova režimu nejsou jako my, válka režimu proti nim není naší válkou, nestojí nám za to, abychom zasáhli. Intervenovat nemáme, dokud nejsme přímo ohroženi my sami.

Jenomže žijeme ve stále více propojeném světě, a jak ukázalo 11. září 2001, ohroženi už dávno jsme! To jenom ti, kteří si "mír" pletou se svou okamžitou bezpečností, si neuvědomují, že režimy, které nemají problém použít zbraní hromadného ničení proti vlastním obyvatelům, je s velkou pravděpodobností použijí i proti nám, nebo je poskytnou teroristům. A ti je pak použijí zcela jistě.


Webová stránka Jiřího Pehe
Další články tohoto autora:
Jiří Pehe

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: