Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 6.2.2003
Svátek má Vanda
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Některé aspekty pilotovaných letů do vesmíru
 >KOSMONAUTIKA: Co s rizikovým a zbytečně pompézním raketoplánem? (1. díl)
 >VOLBA PREZIDENTA: Vládní koalice ignoruje veřejné mínění i přání vlastních voličů
 >POLITIKA: Prezidentská šaráda
 >POLITIKA: Reforma veřejných financí? Zapomeňte!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem bral benzín
 >PSÍ PŘÍHODY: Vždy ve střehu
 >ESEJ: Historie se opakuje?
 >MÉDIA: Literární tunel
 >SPOLEČNOST: Škromachova segregace
 >KOMENTÁŘ: Přímá volba
 >PODVOD: Trik s platební kartou
 >REAKCE: Mají tramvajáci proč stávkovat?
 >MAHÁBHÁRATA: Kterak princ spadl do bazénu
 >POSTŘEH: O plastech

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
6.2. POLITIKA: Reforma veřejných financí? Zapomeňte!
Jiří Sezemský

Ve víru událostí kolem volby prezidenta poněkud ustoupila do pozadí jiná významná témata. Ministr financí Bohuslav Sobotka připravil návrh reformy veřejných financí, který v současné době posuzuje premiérův expertní tým. Dosavadní signály naznačují, že nejsilnější vládní strana je nejednotná a nepředvídatelná nejen v otázce prezidentské volby, ale i v přípravě zásadních programových kroků.
V ČSSD panují rozdílné názory na řešení hrozivě narůstajícího dluhu veřejných financí, podtrženého schválením rekordně vysokého schodku státního rozpočtu na letošní rok. Ministr financí prosazuje mimo jiné částečné škrty vládních výdajů, podporované i zbývajícími koaličními partnery. Ve vlastní straně však naráží na výrazné oponenty v čele s premiérem Špidlou a ministrem sociálních věcí Škromachem. "Umírněnému" Sobotkovi však zároveň není proti srsti návrh na zvýšení přímých daní pro vyšší příjmové skupiny obyvatel, tedy zavedení zvláštní sazby tzv. "milionářské" daně. Co navrhují ti "neumírnění"?
Tým ministra Škromacha, odborářů a poradců premiéra Špidly má v úmyslu ubírat se zcela jinou cestou. Za každou cenu chtějí obhájit svoji koncepci silného "sociálního" státu. Nehodlají příliš snižovat vládní výdaje především v sociální oblasti, ale naopak chtějí výrazně zvyšovat celkovou daňovou zátěž obyvatelstva. V plánu mají mimo jiné zvýšení daní z příjmu a sociálního pojištění, což může paradoxně prohloubit nezaměstnanost. Na zvýšení spotřebních daní, které zatíží naše občany přímo, se již shodli i se svými partnery z KDU-ČSL a US-DEU. Přitom spotřební daň z alkoholu již přesahuje průměrnou úroveň EU, čímž padá argument nutnosti evropské "harmonizace". Odbory, z jejichž lůna ostatně ministr Škromach vzešel, dokonce navrhují trojnásobné zvýšení majetkových daní. Sám ministr Sobotka přiznává, že se jedná o drastický krok, který neodpovídá příjmům majitelů nemovitostí. Z této dílny pocházejí i další kuriózní nápady typu omezení pracovní doby v obchodních centrech večer a o víkendech, zavánějící komunistickou reminiscencí.
V současné situaci si lze snadno představit, že Špidlovi a Škromachovi lidé se mohou snažit prosazovat svoje záměry s komunisty, kteří na ně pochopitelně rádi slyší. Není třeba dodávat, co by to znamenalo především pro náš podnikatelský sektor. Co by to znamenalo pro vládu? Těžko říci. Připomeňme, že nedávné republikové shromáždění US-DEU uložilo mimo jiné svým poslancům, senátorům a ministrům, aby nepodporovali zvyšování daňového zatížení, nadále důrazně prosazovali snížení daní pro občany a firmy a razantní reformu veřejných financí. V tomto úsilí by ji ODS, přestože je v opozici, zcela jistě podpořila.
Existuje však pravděpodobnější scénář. Část ČSSD a zbývající koaliční partneři budou extrémně socializující návrhy rozporovat a výsledkem může být kompromis - tedy rozhodnutí o tom, že se reforma veřejných financí po velkém mediálním humbuku de facto neuskuteční, respektive se scvrkne v zanedbatelné kosmetické úpravy. Chyba Českého statistického úřadu, na jejímž základě byla podhodnocena výše růstu HDP, může těmto náladám jenom nahrávat. Přitom každý racionální ekonom potvrdí, že trend zadlužování státu je natolik nebezpečný, že komplikuje i naše přistoupení k EU a jeho řešení je nevyhnutelné. Takový přístup by byl alarmující především u této vlády, která se deklaruje jako "proevropská".

Jiří Sezemský
tisková sekce ODS


Další články tohoto autora:
Jiří Sezemský

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: