Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 12.2.2003
Svátek má Slavěna
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Fúze zahraničních vydavatelů
 >FEJETON: Zvolte si svého prezidenta!
 >EKONOMIKA: Deflace a úrokové sazby
 >MROŽOVINY: Spáry amerického orla II
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Já to napíšu do novin
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak je dobře,že nemám videotelefon
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Nekuřákem za trest
 >DEMOGRAFIE: Budou jako -více než 100letá voda- ?
 >POLITIKA: Český prezident ve stínu Iráku a Severní Koreje
 >POLITIKA: A humoristé gradují svá komická čísla
 >ZE ŽIVOTA: Jak jsem besedoval se zakládající členkou strany
 >POSTŘEH: O alergii
 >GLOSA: Spekulace o novém vedení ČD.
 >NÁZOR: V čem je problém našeho parlamentu?
 >ZDRAVÍ: Špinění stolicí u starších dětí

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
12.2. ZDRAVÍ: Špinění stolicí u starších dětí
Jiří Široký

Špinění prádla stolicí je u malých dětí běžnou záležitostí. U dětí školního věku se však jedná o závažný problém, ze kterého bývají stresované, úzkostné a je nutné jej řešit. Tyto školní děti, které "špiní" mají totiž menší sociální schopnosti a vyšší nezralost než jejich vrstevníci. Změny v IQ se zde nevyskytují.

Nejprve je nutné zjistit, čím je toto "špinění" dáno. Možností je zde sice několik, přesto však nejčastější příčinou bývá chronická zácpa doprovázená únikem řídké stolice. V tomto případě se jedná o relativně jednoduchou léčbu s pomocí projímadel. Pokud však lékař chronickou zácpu vyloučí, je nutné hledat další příčiny.

Jednou z nich může být například to, že se dítě nenaučí "kdy se správně vyměšovat a jak se správně utírat". V tomto případě je špinění vlastně nevyhnutelné. Jsou zde proto nutné rady rodičů a jejich psychická podpora. Rodiče zde však musí mít na paměti to, že je nutná pozitivní motivace, ne tresty! Dále je nutné, aby rodiče spíše odměňovali vyměšování stolice na toaletě či nočníku než čisté prádlo. Pokud by totiž preferovali odměňování čistého prádla, mohou dítě zcela nesprávně motivovat k zadržování stolice a zácpě.

Další příčinou špinění může být stres. Ten se projevuje například při příchodu nového sourozence či rozdělení rodiny. I zde je hlavní terapií psychická podpora rodičů a pozitivní motivace dítěte.

Vhodná defekace a utírání jsou procesy, které dítě získává vývojem. Proto se setkáváme špiněním také u dětí, které jsou zpožděné. V tomto případě je však nutné, aby se rodiče nevzdávali možnosti naučit dítě těmto návykům. Pokud se je dítě nebude učit, nikdy je nebude umět.

Dále může být špinění také způsobováno chronickým průjmem, Crohnovou chorobou či chronickou infekcí střev. V některých případech dokonce může být průvodním jevem sexuálního zneužívání dítěte.

V relativně vzácných případech se však také může jednat o záměrné chování dítěte. Záměrné vyměšování na místech, která se rodiče rozčilují, je vždy abnormální. Oproti dětem, které špiní nedobrovolně a snaží se stolici ukrýt, tyto děti tvoří stolici formovanou, která nikterak ukrytá není. V tomto případě se jedná o známku závažného psychického nebo emočního problému. Tyto děti by měly být poslány k psychologovi nebo dětskému psychiatrovi.Další články tohoto autora:
Jiří Široký

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: