Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 7.2.2003
Svátek má Veronika
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (6)
 >KOSMONAUTIKA: Co s rizikovým a zbytečně pompézním raketoplánem? (dokončení)
 >POLITIKA: Přímá volba prezidenta v tomto čase je nesmysl.
 >POLITIKA: Fauly Uhla a Bělohradského
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Společenské zmatení
 >PSÍ PŘÍHODY: Šikovné to psisko, ví si rady
 >POLITIKA: Se Špidlou a Škromachem vpřed argentinskou cestou!
 >GLOSA: Hádanka
 >REAKCE: Amnestie v bytové politice ?
 >FILMOVÁ RECENZE: Film Nebe - Tykwerova nespravedlivá spravedlnost
 >SPOLEČNOST: Naletěl jsem
 >SVĚT: Pumpa na vodě
 >GLOSA: Volba prezidenta - poučení z krizového vývoje
 >Etiopie balancuje nad propastí
 >CHTIP - ŽIVOT: Trampoty opravářovy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
7.2. POLITIKA: Se Špidlou a Škromachem vpřed argentinskou cestou!
Václav Vlk

Myslíte si, že poněkud přeslazený připitomělý film může mít něco společného s tím, že v nedávných dnech otevřela španělská vláda dveře k návratu všem Španělům a potomkům Španělů, kteří se kdy odstěhovali do zahraničí? Nebo si myslíte že to spojitost nemá? Bohužel má. Velkou. A pro nás varující. Ono totiž nejde ani tak o Španěly a jejich potomky odkudkoliv.Jde hlavně o prchající obyvatelstvo Argentiny, která skončila ,když doslova vše prosocializovala ,naprostým státním finančním krachem.
Ale zpět k tomu filmu. Také jste s dojetím sledovali úžasné osudy seňory Peronové, zvané Evita? Té krásné a dojímavé dámy, milující svůj chudý lid a pracující na všech frontách pro jeho pozvednutí? A to nejprve po boku a pak ve jménu svého muže, který dal své jméno celému hnutí-peronismu?
Pokud jste byli dojati, nic si z toho nedělejte. Tenhle film o jednom z největších populistů světa , tedy vlastně o jeho ženě, dojímal v době svého vzniku nejen všechny možné levicové intelektuály a "přátele všech utlačovaných" ale i velkou část Argentinců. Kdo by se hlasitě neobdivoval tomu lidumilovi Peronovi a jeho úžasné ženě? No,řekněte kdo by ho nemiloval? Nikdo!
Oni jej a jeho myšlenky obdivovali tak dlouho, až dneska stojí nekonečné fronty před španělským vyslanectvím v Argentině a snaží se uprchnout z rozvráceného státu, kterého k jeho kolapsu právě dovedl peronismus. Ze státu kde přišli o všechny svoje úspory , o domy a byty, jejichž auta stojí na ulici buď vybrakovaná bandami grázlů za neetčného přihlížení policie, která , bez peněz, se spíše snaží pro sebe jakoby pokutami od těch nemnoha zbývajících řidičů alespoň nějaké peníze. Bez naděja na jakékoli nové možné příjmy . Prchají ze státu, kde se prakticky zhroutil státní i policejní systém . Prchají ovšem jen ti, kteří na to mají. Bývalí příslušníci argentinských vyšších a středních vrstev jedou dnes do Španělska pracovat jako pomocní dělníci, uklízečky, nádeníci . Argentinští inženýři kopou v Madridu ulice, vysokoškolské profesorky dělají služky k dětem, doktoři hledají místa zřízenců v nemocnicích a kdokoli je šťastný za místo prodavače v kiosku.Chudí, ti kteří nemají na letenku a nebo lodní lístek , největší a nejvěrnější následovníci peronismu, ti zůstávají. Kde by vzali na cestu. Jejich budoucnost je chmurná.
V Argentině totiž skončil jeden sen o "sociálním státě" a bezpracné spravedlnosti pro všechny. V první třetině 20století patřila Argentina mezi nejbohatší a nejrozvinutější státy světa a její životní úroveň se rovnala životní úrovni Kanady. V zemi pracovaly statisíce emigrantů ze Španělska, Itálie a Německa a také z Československa . Stát kvetl a jeho hospodářství se rozvíjelo. Ovšem, jistě že nebylo vše ideální. Problémům ,které s sebou doba nesla využil za podpory socialisticky-populistických myšlenek chytrý politik. Tak nastoupil a zvítězil Peron. Jeho ideologií peronismu byla směsice levicových myšlenek a populismu, někdy v sobě nesla i rysy klasického marxismu , jindy zase italského "fascismo" tedy národně sociálního a korporativního státu Mussoliniho, toho obdivovatele Marxe .Pro masy byl heslem sociálně spravedlivý stát.
Na toto heslo lákali peronisté Argentince dlouhá desetiletí. Propojení levicových myšlenek, odborů a části průmyslníků a manažérů mělo od počátku devastující dopad na celou společnost. Argentina se začala ekonomicky propadat. Nejprve neznatelně ,ale pak čím dál tím rychleji. Z čela průmyslových států, přes obrovské nerostné a přírodní bohatství, přes to, že byla ochráněna jak od II světové války,tak komunistického celosvětového šílenství a jeho následného ekonomického krachu,se stala Argentina zaostalou zemí.
Nakonec, stále pod vlajkami"sociální spravedlnosti" ,( a to dokonce i když ji určitou dobu třímala vojenská , jakoby pravicová diktatura), skončila Argentina jako naprostý žebrák. Žebrák sedící sice na surovinách a kolem kterého se potulují milionová stáda skotu,ale žebrák.
A k tomuto pádu stačilo tak málo. Místo pochopení, že pokroku a blahobytu se nedosáhne rozdělováním toho co je ,ale vytvářením nových hodnot které jsou potřeba. Místo projídání bohatství, jeho investování do rozvoje a vzdělanosti. Místo podpory všech možných nemakačenků naopak nutnost podpory všech, kteří chtějí a umějí pracovat a podnikat.
Právě ten "sociální stát" ten život bez úsilí a na úkor dalších generací nám nabízí pánové Špidla a Škromach. A to přesto a nebo právě proto, že rozhodně nepatříme k světové ekonomické špičce a s životní úrovní kanady se nemůžeme srovnávat ani náhodou.V době,kdy bychom měli usilovně pracovat na cíli vybudovat prosperující a ekonomicky silnou společnost tak mnozí dodnes věří na "holuby lítající do huby ".
No, pokud se to těmhle "soudruho- bratrům" povede, to jsem zvědav, kam budeme již brzo utíkat. A nebo že bychom požádali, hezky poníženě, aby nás znovu připojili k Rakousku? A nebo že bychom odvolali to co jsme tvrdili v roce 1848 a nakonec vstoupili do Spolkové republiky? To myslím nehrozí ! To by museli být po zkušenostech s NDR Rakušáci a nebo Němci blázni. Takže, kam to bude, vážení, až se v plné míře projeví výsledky experimentu našich socialistických blouznivců?


Další články tohoto autora:
Václav Vlk

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: