Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 7.2.2003
Svátek má Veronika
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (6)
 >KOSMONAUTIKA: Co s rizikovým a zbytečně pompézním raketoplánem? (dokončení)
 >POLITIKA: Přímá volba prezidenta v tomto čase je nesmysl.
 >POLITIKA: Fauly Uhla a Bělohradského
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Společenské zmatení
 >PSÍ PŘÍHODY: Šikovné to psisko, ví si rady
 >POLITIKA: Se Špidlou a Škromachem vpřed argentinskou cestou!
 >GLOSA: Hádanka
 >REAKCE: Amnestie v bytové politice ?
 >FILMOVÁ RECENZE: Film Nebe - Tykwerova nespravedlivá spravedlnost
 >SPOLEČNOST: Naletěl jsem
 >SVĚT: Pumpa na vodě
 >GLOSA: Volba prezidenta - poučení z krizového vývoje
 >Etiopie balancuje nad propastí
 >CHTIP - ŽIVOT: Trampoty opravářovy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Kanada  
 
7.2. SVĚT: Pumpa na vodě
Miroslav Oborník
Za největší výdobytek kapitalismu považuji jednoznačně benzínové pumpy. Pamatujete se na ty socialistické budky obsluhované jednotným zelinářsko-řeznicko-pumpařským humanoidem ? Nabídka zboží vrcholila dvěma druhy oleje, jeden motorový, jeden převodový, v nejlepších lokalitách měli dva motorové. Potraviny žádné, natož pak chlast a cigára ! Dnešní benzínová pumpa to je jiná muzika ! Přiznám se bez mučení, že jsem jimi naprosto okouzlen a stále v nich nacházím věci nové a nečekané. Pumpa s non-stop provozem, to jest dar z nebes. Máte hlad ? Chuť na kafe ? Zapomněli jste koupit květinu manželce k výročí ? Potřebujete ve tři ráno konzervu pro psa ? Nemáte pro kamarádku dárek k narozeninám ? Zastavte u pumpy a je po starostech. Znám pumpu, kde prodávají gumové uši, uhlí a paruky. Výběr alkoholu a cigaret překoná i vaše představy. Nejúžasnější jsou však koutky pro marnotratné motoristy - prodejní prostor vyhrazený autodoplňkům. Koupím si vždycky kafe z automatu a zamířím v ta místa. Snažíme se s přáteli odhalit účel jednotlivých tajemných předmětů, případně odhadnout cenu. U naprosté většiny těchto výrobků se zdráhám uvěřit možné existenci kupce. Mám pocit, že některé kousky jsou zde od otevření provozovny a zdá se, že zde zůstanou až do jejího uzavření. Zcela zvláštní kapitolou jsou pak automaty na kafe. Téměř každá pumpa má jiný, kvalita "kapučína" však značně kolísá kupodivu i mezi automaty stejné značky.
Benzínové pumpy žijí svým vlastním životem. Jezdil jsem dva roky s kapelou po klubech a strašně jsem se vždycky těšil, až zastavíme po koncertě na pumpě na kafe a něco k snědku. Duch benzínky ve čtyři ráno je tajemný, lehce ospalý, tichý a vlídný. Červené oči pokladní sledují vpád hladových a mírně opilých už ne moc mladíků s lehkou nedůvěrou. Pan Kafe se rozvrčí a vydá něco ze svých nedefinovatelných produktů... Každá pumpa má svůj rytmus. Někde se po půlnoci hromadí podivné, téměř bezdomovní existence u lahváčů, jinde se zase sjíždějí policejní hlídky k raně rannímu občerstvení. Jedno je však jisté - osmdesát procent nočních návštěvníků určitě nejede pro benzín.
Hned v den příjezdu do Vancouveru jsem objevil úžasnou pumpu (viz. obrázek). Je to druh mořský, autem se k ní nedostanete, a jestli tam mají kafe a sendviče vážně netuším. Je suchozemci nedostupná a pro mne tedy o to tajemnější. Jednou se tam určitě podívám. Simpsonovi tam budou mít zrovna zlatou svatbu: "Homere, to není moc romantické !" "Marge, vidělas ten parník ?"

Odborné články tohoto autora naleznete ve vědecké sekci Neviditelného psa Universum

Další články tohoto autora:
Miroslav Oborník

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: