Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 10.2.2003
Svátek má Mojmír
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Potřebuje Česká televize služby poradenských firem?
 >ŽIVOT: Smíření?Chucpe!
 >POOHLÉDNUTÍ: Voda více či méně žádaná
 >IRÁK: Hodina dějepisu a morální filozofie
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Uklízecí víkend
 >PSÍ PŘÍHODY: Možná seladon, možná hulvát, kdo ví...
 >GLOSA: Staré dobré časy
 >POLEMIKA: Pravda o Fukuyamovi
 >FEJETON: Dopis začínajícímu kritikovi
 >KULTURA: Orfeus v podsklepí aneb zábava nemusí znamenat pitvoření
 >KULTURA: Smradlavá rutina
 >KNIHA: Války v souhvězdí Nova
 >NÁZOR: Přímá či nepřímá volba prezidenta
 >ILAN RAMON: Deník bombardování Bagdádu
 >POSTŘEH: O usínání

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Historie  
 
10.2. ŽIVOT: Smíření?Chucpe!
Václav Vlk

Chucpe je slovo v jidiš, v jazyce,kterým mluvili naši židovští spoluobčané, než byli vylikvidováni v "konečném řešení" .A znamená drzost . neuvěřitelnou drzost., Drzost přesahující všechny drzosti. Sami Židé ji popisují takto:Chucpe je, když obžalovaný , který zavraždil otce i matku , žádá soudce ,aby přihlédl k tomu, že je vlastně úplný sirotek.
Už víte co je to chucpe? Chucpe je ovšem také,když Sudetoněmecký Landsmanšaft vymyslí Cenu pro "bojovníky za porozumění," a pojmenuje ji jménem Hanse Werfla, známého židovského intelektuála který byl vyštván nacionalistickými Němci a hlavně sudetoněmeckými nacionalisty ze své vlasti , z Československa.
Chucpe je také , když za peníze, o jejichž původu není mnoho známo, postaví u nás , s mezinárodní spoluprací veliký pomník zavražděným sudetským Němcům .Prý je to pomník Smíření mezi Němci a Čechy .Ovšem jediným Čechem , tedy Češkou, na kterou tento pomník Smíření pamatuje, je Češka,kterou při poválečných událostech zavraždili češi, v domnění , že jde o Němku. Ostatní češi, zavraždění v kraji před a během světové války, se pod myšlenku pomníku Smíření nevešli . Jejich pomníček byl , ze soukromé iniciativy postaven o kus dál v lese,tam, kam delegace nejezdí a kde TV nenatáčí . Aby se ani na ně , když pomník Smíření iniciovaný sudetskými Němci s nimi nechtěl nic mít, nezapomnělo.
Celou dobu bylo mna té stavbě pomníku Smíření a celém duchu kolem cosi divného. Stačila jedna návštěva aby to člověk zjistil. Idealističtí mladí lidé ze zahraničí,kteří pomáhali pomník Smíření stavět, totiž na otázku, jestli bude také pro zavražděné Čechy, vyvaleně vykulovali oči a pak se hlasitě divili, jací zavraždění Češi, přeci se všude ví, že Češi tady po válce vraždili Němce ale o nějakých zavražděných Češích nikdo nikdy neslyšel. Svatá prostota a stále nepoučitelné mládí!
Dneska už víme, proč a jak byl postaven pomník Smíření a proč u něj řečnili představitelé Landsmanšaftu i někteří naši politici. Aby byla připravena scéna pro celoevropské chucpe. Protože cenu, pojmenovanou sudetskými Němci po Židovi Werflovi, což je něco, jako kdyby komunisté udělovali cenu generála Píky, dostali Češi. Jistě že Češi, to kteří tak ochotně a naivně pomáhali budovat pomník Smíření , do obsahu jeho smíření se však nevešli žádní zavraždění Češi. Jen ta jedna, co se politicky hodila. Chudák ženská. Nejdřív ji Češi zavraždili a pak ji sudetští Němci zamotali do jednoho z největších chucpe, jaké kdy Evropa viděla.
Václav Vlk st.


Další články tohoto autora:
Václav Vlk

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: