Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 10.2.2003
Svátek má Mojmír
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Potřebuje Česká televize služby poradenských firem?
 >ŽIVOT: Smíření?Chucpe!
 >POOHLÉDNUTÍ: Voda více či méně žádaná
 >IRÁK: Hodina dějepisu a morální filozofie
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Uklízecí víkend
 >PSÍ PŘÍHODY: Možná seladon, možná hulvát, kdo ví...
 >GLOSA: Staré dobré časy
 >POLEMIKA: Pravda o Fukuyamovi
 >FEJETON: Dopis začínajícímu kritikovi
 >KULTURA: Orfeus v podsklepí aneb zábava nemusí znamenat pitvoření
 >KULTURA: Smradlavá rutina
 >KNIHA: Války v souhvězdí Nova
 >NÁZOR: Přímá či nepřímá volba prezidenta
 >ILAN RAMON: Deník bombardování Bagdádu
 >POSTŘEH: O usínání

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
10.2. Léčba Gottem
(eff)

Fanánek Hagen a jeho přátelé podnikli největší recesistický tah od doby, kdy Klub recesistů za války podnikl tažení těžkooděnců na Okoř a vyjednal si pro to - jak vyprávějí bájní starci u ohňů - transport vojenským vlakem. Navrhují Karla Gotta na prezidentský úřad, neboť, jak říkají, "Mistr si to zaslouží". Zasloužíme si my Mistra na Hradě?
Možná, že ano.
Patové situace kolem prezidentských voleb se toho napovídalo už dost. Teď se diskutuje o tom, kdo to zavinil. Karel Kühnl v pátek říkal, že to zavinila ODS tím, že navrhuje "blokačního kandidáta". Senátor Martin Mejstřík obvinění rozšířil - viníci jsou dva, Václav Klaus a Miloš Zeman.
Je to příznačná ilustrace politického myšlení těchto pánů - a mnoha jiných, citoval jsem dva výroky s mnoha. Je přirozené, že politické strany navrhují kandidáta, který má pro ně největší váhu, to je logika ODS. To že Václav Klaus dostal 37 hlasů i mimo svoji stranu svědčí o tom, že má váhu i mimo vlastní stranu a to je mimořádně důležité.
Sociální demokracie je v rozkladu, jestli ji rozložil Zeman svým chalupnickým machiavelismem anebo Špidla svou slabostí je diskutabilní, pravda je asi uprostřed, a výsledek dopadl jak dopadl. Jinak dopadnout nemohl - jediné rozumné řešení na samém začátku této taškařice byla volba Petra Pitharta. Jeho kandidatura byla zkouškou inteligence a politické zralosti: tato osobnost mohla být přijatelná pro sociální demokracii, pro unii a lidovce, a ostatně i pro komunisty, pokud by byli skutečně, jak se nám snaží namluvit, demokratickou a státotvornou stranou a nikoli politickým mrazákem, v němž je leninský terorismus uchovávám v neporušeném stavu pro pozdější použití. Víme, jak to dopadlo.

Takže po dvou pokusech o volbu zůstává Václav Klaus jako jediná osobnost s významnou váhou.
Argument Pavla Rychetského proti Klausově volbě stojí za zmínku. Rychetský opakovaně, v mnoha rozhovorech jež v uplynulém týdnu udělil - namítá, že Klaus je stranicky vyhraněný a v příštích parlamentních volbách by nadržoval coby prezident své straně a tím by dle Rychetského získala 10 - 12 procent navíc. Tento argument by se dal použít na jakéhokoli stranického prezidenta. A navíc, Václav Havel coby nominálně nadstranický prezident očividně nadržoval "stranám čtyřkloalice" a před tím Občanskému hnusí, a jak dopadlo OH (pokud si na ně ještě někdo pamatuje) a 4K víme všichni. Takže tento argument je přinejmenším velmi pochybný.

Osobností, jak vidno, nemáme nazbyt. Vždyť i Miloš Zeman by se na scénu nejen mohl, ale měl vrátit, až by si odpočinul v exilu na Vysočině, "polepšil se", řečeno Klausovými slovy, zbavil se závislosti na alkoholu a Miroslavovi Šloufovi, těžko říct, co mu víc škodí, zkrátka - zcivilizoval se.

Volitelé by měli přestat uvažovat podle krátkodobé potřeby a okamžité sympatie a měli by nabýt státnického rozhledu. V klidu a důstojně by mohli 28. února zvolit Václava Klause a pak, opět v klidu a důstojně, mohli uvažovat o eventuální změně ústavy, důkladné, včetně úpravy volebního systému, pokud by uznali, že je ho třeba.

A ta léčba Gottem? Groteskní návrh Fanánka Hagena má mnoho významů. Jednak je to projev lidu, projev smějící se bestie", která reaguje na podlézavé vyvěšení srdce na Hradě vyvěšením neónu "kára, piky, trefy" v podhradí, a na politické patláctví volitelů reaguje návrhem karikatury státníka. To je jedna rovina. Ta druhá, důležitější: je to "mene tekel", je to varování, že si volitelé hrají s čertem, že bubnují a volají z lesa duchy populismu. Tím, že zahodili příležitost zvolit Petra Pitharta, zahodila koaliční a komunistická část volitelů rozumnou variantu. Pokud ale nedojdou skutečné shody na reálném řešení, a utečou se k přímé volbě jako východisko z nouze, prokáží cosi podobného demenci - protože na výsledky přímé volby už vůbec nebudou mít žádný vliv poté, co se ho dobrovolně vzdají.

Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: