Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 11.2.2003
Svátek má Božena
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Co je evropský reflex
 >POLITIKA: Proč bych volil Václava Klause prezidentem
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Haléřová záležitost
 >MROŽOVINY: Sonda do myšlení funkcionáře EU
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Sebevražda v přímém přenosu
 >PSÍ PŘÍHODY: Forenzní očuchávání
 >ANKETA: Mimozemšťan roku 2002 :-)
 >SPORT: Ostuda s hokejovou arénou
 >ŠACHY: Kasparov - DJunior rovno 3:3
 >HUDBA A ZVUK: Background music = pomoc při učení ?
 >ARCHITEKTURA: Nová dominanta olomouckého náměstí: sedmá kašna Ivana Theimera
 >EKONOMIKA: Irák, Irák a zase Irák
 >FOTOGRAFIE: Bejvávalo aneb Než se zvedla opona
 >POSTŘEH: O roztržitosti
 >ZDRAVÍ: Co je to deprese?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
11.2. Mat s obětí vezíra
(nov)

Na doposud marné snahy parlamentu zvolit nástupce Václava Havla lze pohlížet různě - jako na povedenou taškařici i jako na mezinárodní ostudu, jako na rébus, který politici nedokáží vyluštit, či na nechutnou zákulisní tahanici. Podle vicepremiéra Rychetského ten politický subjekt, který bude mít prezidenta, má v příštích parlamentních volbách automaticky zajištěn bonus 10 až 15 % hlasů, což v našich podmínkách více méně vyrovnané pozice mezi ODS a ČSSD znamená jasné vítězství. Proto je boj, a jinak se to nazvat nedá, o prezidenta tak urputný.

Na prezidentskou volbu se dá ale i dívat jako na rozehranou šachovou partii, která buď 28. února skončí matem pro jeden ze dvou politických táborů, či bude "přerušena" až do přímé volby, kde bude pokračovat na jiné šachovnici. Poté, co ihned v zahájení provedla ODS "velkou rošádu" tím, že počala preferovat přímou volbu, zaujala kolem svého "krále" koncentrovanou obrannou pozici, o niž se roztříštil jak slabý Burešův gambit, tak "generální šturm" známého objímače stromů z Vysočiny, který se změnil v ostudnou blamáž, neboť jej podpořily pouze Škromachovy lehké figury.

Kandidatura Jana Sokola (pokud ji přijme) sice znamená silný tah, nicméně stále zůstává otázka, zda jej opravdu podpoří všechny figury vládní koalice, v prvé řadě ty na křídle ČSSD. Morální kvality pana profesora Sokola jsou mimo vší diskusi, avšak z politického pohledu je evidentně lehkou vahou. Tím chci říci, že poslanci či senátorovi ČSSD, který pro jakéhosi nestraníka Sokola nezvedne ruku, nic nehrozí, neriskuje svoje postavení, natož politickou smrt.

Principiální vadou předchozí koaliční taktiky byla skutečnost, že proti politicky skvěle obrněnému "černému králi" Klausovi nasazoval Špidla v zastoupení pěšce a osamocené figury, jejichž politický prestiž byl bezvýznamný, nebo do bezvýznamnosti upadl - což přimělo i mnohé koaliční poslance, aby hlasovali pro Klause. Nyní nezbývá, chce-li zabránit Klausově volbě či patu vedoucímu k volbě přímé a znovu ke Klausovi na Hradě (či k "včelce Máje" nebo jiné osobě ze šoubyznysu), aby osobně vytáhl do boje jako prezidentský kandidát a vsadil do hry svoji prestiž vítěze nad Klausem v parlamentních volbách. Tím by dal nůž na krk jak koaličním poslancům a senátorům, tak vlastnímu poslaneckému klubu, který v případě, že by pro něho nehlasoval en gros, by prostě ČSSD zničil. A to si i ten nejzarytější Zemanův stoupenec setsakra rozmyslí. A nepochybně by i získal hlasy komunistů - mnohem jistěji než disident Jan Sokol.

V určité fázi šachové partie je třeba do hry nasadit přímo královnu, tedy vezíra, jak se prý původně tato figura jmenovala. Podle mého soudu tento okamžik nastal, a chce-li ČSS spolehlivě sjednotit svůj poslanecký klub, aby koalice prorazila obranné postavení ODS, musí kandidovat Špidla a obětí postu vezíra - premiéra zahájit neodvratitelný "matový útok". Na rozdíl od kandidatury Jana Sokola toto je na současné volební šachovnici ten nejsilnější možný tah - tah vedoucí k vítězství. Pravda, je to risk, ale risk přiměřený zisku. Naštěstí pro stoupence pravice Špidla a ani ČSSD jako celek neoplývají odvahou, nutnou představivostí a nekonvenčním myšlením, aby se této šance na matový útok s obětí v třetí volbě chopili.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: