Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 11.2.2003
Svátek má Božena
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Co je evropský reflex
 >POLITIKA: Proč bych volil Václava Klause prezidentem
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Haléřová záležitost
 >MROŽOVINY: Sonda do myšlení funkcionáře EU
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Sebevražda v přímém přenosu
 >PSÍ PŘÍHODY: Forenzní očuchávání
 >ANKETA: Mimozemšťan roku 2002 :-)
 >SPORT: Ostuda s hokejovou arénou
 >ŠACHY: Kasparov - DJunior rovno 3:3
 >HUDBA A ZVUK: Background music = pomoc při učení ?
 >ARCHITEKTURA: Nová dominanta olomouckého náměstí: sedmá kašna Ivana Theimera
 >EKONOMIKA: Irák, Irák a zase Irák
 >FOTOGRAFIE: Bejvávalo aneb Než se zvedla opona
 >POSTŘEH: O roztržitosti
 >ZDRAVÍ: Co je to deprese?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
11.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Haléřová záležitost
Jan Kovanic

Česká republika a Černá Hora jsou i po druhém volebním aktu bez prezidenta. Spojené státy se chystají zaútočit na Irák v koalici až devadesáti států - možná i bez požehnání OSN a NATO. Jablonecká mincovna přestala razit desetihaléře a dvacetihaléře. Pro dnešek vynechám světodějné události a zmíním tento zanedbatelný problém.

Žádný problém vlastně ani neexistuje. Česká národní banka navrhla zrušení dvaceťáků a deseťáků, ministerstvo financí to přijalo a jediný, kdo z toho zatím má škodu, je soukromá jablonecká firma. Jenže už několik měsíců zní mrmlání obchodníků: A co my, jak se k tomu máme postavit? Dej nám, státe, předpis, jakž zaokrouhlovati máme, aby nás nespokojení zákazníci neutloukli neplatnými mincemi!

Jenže stát jsou dva: ČŇB a Miniserstvo financí*. Když se jich zeptáte na předpis, odpoví vzácně jednotně: Předpis má vypracovat - ten druhý úřad. Přičemž obchodníci mohou postupovat podle tuplované logiky zákona o DPH i čisté matematiky: ceny z koncových deseti a dvaceti haléřů zaokrouhovat dolů na celé koruny; 30, 40 haléřů nahoru a 60, 70 haléřů dolů na padesátník; a 80, 90 nahoru na celé koruny. Už dříve jsme se zbavili lichých a sudých pěťáků, takže z matematického a současně nečekaně i zákonného výkladu tu skutečně není problém.

U takového velkoobchodu pro malé, jako je Makro, to přitom vyřešili dávno: Ceny zde u zboží udávají velkými číslicemi bez DPH, pak s malinkými číslíčky bez DPH - a to včetně už neexistujících haléřů - a na pokladně pak zaokrouhlují už teď celý nákup na celé koruny. Dokonce ani deseťáky nemají přijímat. (Inu jednou museli, když nám scházela korunka ku zapravení účtu a v prasátku zůstaly jen drobné:) Všechny ty velké řetězce to nejspíš udělají stejně. Mají lidi i na další nečekaný problém - problém s daněmi.

Pokud se nebudou zaokrouhlovat na koruny a padesátníky rovnou jednotlivé rohlíky, pak se bude muset sledovat rozdíl mezi deklarovanou cenou a cenou technicky provedenou. Rohlík v ceně 1,20, za který dáte pouhou kačku (to chci vidět!), se stane pro obchodníka zdrojem dvacetihaléřového odčitatelného daňového nákladu, ale DPH bude muset platit z té koruny dvacet. Pokud stojí rohlík 1,30 a zaplatíte 1,50, pak váš dvacetník zaplacený navíc se stane zdanitelným příjmem obchodníka. Avšak DPH se také nemění - neboť žádnou přidanou hodnotu jste neobdrželi, jde jen o technické zaokrouhlení, platíte DPH z té "reálné" koruny třicet. A toto může být problém hlavně pro malé obchodníčky: Když jsem držel kasu svého stánku s barevnýma knihama, pak při večerním vyúčtování nebyl problém dopočítat se stovek či tisícovek - jedinou potíž činily vždy neposlušné haléře! Načež jsem je zrušil a potýkal se s nimi jen jednou ročně při daňovém přiznání...

Takže bude omluvitelné mírné zdražení, hlavně u malých prodejen v kočárkárnách. Jenže - stejně raději kupuji krásně vypečené rohlíky s mákem či solí a kmínem u našeho kočárenského řezníka a uzenáře za 1,50, než úsporné hypersupermarketové akční houbovité bledule za pouhých devadesát haléřů.

Avšak, jak je znám, zdraží všichni obchodníci, i ti velcí - s poukazem na zlotřilé miniserstvo o ČŇB. Není k tomu vůbec žádný ekonomický důvod, jak pravila jedna ekonomická odbornice v TV. No, on taky nebyl "ekonomický důvod" při přechodu z marek neb šilinků na Euro, aby se zdražilo - přesto se zdražilo. Ale co, ČŇB to vidí nanejvýš na 0,5 procenta. Jen si musíte kupovat i něco jiného, než samé rohlíky! Aspoň se smaže ta děsná lednová deflace.

Nejpřipravenější jsou asi naši mariášníci. Už si schraňují deseťáky a dvaceťáky do zásoby. Při nejhorším jsou ochotni předčasně přejít na jednotný evropský cent... (Na ten by mohla při troše šikovnosti přejít i jablonecká mincovna:)

Takže, žádná vážná škoda se nikde nerýsuje, jen byste si měli včas vyprázdnit prasátka. Ale, kdoví, třeba ty deseťáčky budou mít jednou nedozírnou numismatickou hodnotu! Platily jen 10 let.

Jediná škoda je, že vláda nevyužila haléřové šance k tomu, aby v červnu současně se zdražením rohlíků mírně zvedla i nižší sazbu DPH (ve které jsou i ty rohlíky) dejme tomu na 7 % a tím získala peníze do svých povodňových fondů. Ono by se to vsáklo. Ostatně, už kdysi měli v plzeňské Škodovce haléřový fond - a kolika škodovákům dovedl v tísni vypomoci.

Stejně bude nižší sazba DPH o necelý rok později při našem vstupu do EU (z)rušena!

Psáno v Praze dne 10. února 2003

* Zde jsem v textu původně učinil dva překlepy. Ale ponechávám je a označuji za svůj obyčej. ČŇB jest zkratka České Ňárodní Baňky, a miniserstvo? Snad všechna naše ministerstva mne často aspoň minimálně na...štvou.


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: