Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 12.2.2003
Svátek má Slavěna
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Fúze zahraničních vydavatelů
 >FEJETON: Zvolte si svého prezidenta!
 >EKONOMIKA: Deflace a úrokové sazby
 >MROŽOVINY: Spáry amerického orla II
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Já to napíšu do novin
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak je dobře,že nemám videotelefon
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Nekuřákem za trest
 >DEMOGRAFIE: Budou jako -více než 100letá voda- ?
 >POLITIKA: Český prezident ve stínu Iráku a Severní Koreje
 >POLITIKA: A humoristé gradují svá komická čísla
 >ZE ŽIVOTA: Jak jsem besedoval se zakládající členkou strany
 >POSTŘEH: O alergii
 >GLOSA: Spekulace o novém vedení ČD.
 >NÁZOR: V čem je problém našeho parlamentu?
 >ZDRAVÍ: Špinění stolicí u starších dětí

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
12.2. ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Nekuřákem za trest
Mirek Pesat

Serie clanku z posledni doby, mi dala duvod k pozorovani kuraku a nekuraku ve svem okoli a na pracovisti. Pokud pominu obecnou bezohlednost kuraku, z nich mnozi stavi pravo kourit na roven svobody slova a podobnych prav, zaujal mne problem ekonomicky. Konkretne vyuzivani pracovni doby obou stran konfliktu.
Postupny tlak legislativy a ruznych ekologickych hnuti vnutil kurakum v USA postaveni "pronasledovane" komunity, jez je donucena se uchylovat k provozovani sveho poteseni /zlozyku/ jen na vymezena mista v ramci pracoviste.
Nekuraci tak dosahli sveho, nemusi sdilet spolecne pracoviste s "coudicim" kolegou, tedy pracuji stale spolu, jen "coudic" se musi uklidit stranou "kdyz ma sve chvile".
Tak se stavam svedkem diskusnich hloucku "pratel kouzelne tycinky" , mnohe z nich vidam pet i vicekrat za smenu vyrazit na vymezene misto. Pokud se sef shani po nekterem z kuraku a ja odpovim, ze si sel zakourit s pochopenim mavne rukou a rekne at mu vyridim bla bla bla. Ovsem stejny sef prestava mit pochopeni, kdyz mne vidi mluvit s kolegini, jez je take z Cech a navic pochazime z jednoho mesta.
Zavolal si mne na "koberecek" a sdelil mi, ze se casto bavime a ostatni to vidi. Na muj argument, zda by mi neco rekl kdybychom se bavili v "kurarne" a drzeli v prstech cigaretu, prekvapene odpovedel "ale ty prece nekouris".
V rychlosti jsem mu vypocital naklady na jednoho kuraka s peti cigaretami za smenu a vynasobil to poctem kuraku a triceti dny v mesici.
Jen v kratkosti jedna cigareta s cestou do kurarny a zpet cca 6 minut krat 5 cigaret = 30 minut, krat 7 osob = 3.5 hodiny/ x USD smena krat 30 dni = vysledna castka.
Nerekl ani slovo jen naznacil , ze muzu jit.
Druhy den visely na nastence informace upravujici koureni v pracovni dobe, kazdy kurak musel listinu podepsat.
Jako "praskace" mne kuraci ignoruji, je prece potreba potrestat nekuraka co by si chtel klabosit v praci a jeste to mit placene.

Muj clanek si neklade za cil utocit na schopne pracanty, jez shodou okolnosti kouri ani nemini obhajovat nekuracke flakace.
Problem je slozitejsi , muj rozhovor s kolegini firmu neposkozuje, pri diskusi dale pracuju, nijak se to navzajem nevylucuje, stejne tak nekteri kuraci, delaji svou praci /a dobre / jen pri tom kouri, pokud to okolnosti dovoli.
Stale ale plati kolektivni trest za nekoureni, v praci vetsinou musite casto za kuraka neco udelat jen proto, ze si momentalne sel zakourit.
Zatim nad tim vsichni mavaji rukou.
Jak dlouho jeste ?


Další články tohoto autora:
Mirek Pesat

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: