Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 13.2.2003
Svátek má Věnceslav
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Pat COX a naše zhoubné nemoci.
 >TÉMA: Zvolme si - Irák, nebo USA
 >POLITIKA: Kdo bude prezidentem?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jsi vegetarián, dostaneš mrkev!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Efekt červených očí
 >PSÍ PŘÍHODY: Je to tak, psi se občas poblijou
 >LIDŠTINY: Kniha pro začínající koprofily a koprofágy?
 >SVĚTY: Amerika a Evropa - víry proti filosofiím
 >VOLBA: Přímá volba prezidenta může znamenat zneužití institutu amnestie
 >ZE ŽIVOTA: Tak volám Dášo nashledanou...
 >VOLBA: Jak to bude s volbou presidenta?
 >NÁZOR: Český intelektuál a moc
 >MÉDIA: Vražedný Internet
 >FEJETON Mobil místo bandasky
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
13.2. LIDŠTINY: Kniha pro začínající koprofily a koprofágy?
JITA Splítková

Ač to tak na první pohled nevypadá, tato je povídání o jedné dětské obrázkové knize - malé encyklopedii stolice. Nemáte-li dárek pro svoji tchýni, či šéfa nebo malé děcko - vřele doporučuji tuto knihu (jen potom si nestěžujte, když vás obdarovaní přestanou zdravit, děti před vámi budou utíkat a budete pokládáni za úchyláky).

Před časem jsem hlídala kamarádce tříletého klučinu. Kamarádka bydlí za Prahou, a tak jsem jako hru pro zabavení malého zvolila, jít do lesa na houby.
Les není jen plný hub, ale i harampádí a ... co si budeme povídat, v lese žijí zvířátka a uchýlí se sem i člověk za účelem vyprázdnění. Nad jedním takovým produktem se můj malý svěřenec zastavil.
"To je eee, fuj, pojď." Mentorsky jsem pronesla.
"Jíto, to není žádný eee, to je hovno, to to nepoznáš?" sdělil mi klučina s vážnou tváří a moje autorita se ztratila někam do nenávratna.
Holt ani dětem se nemá lhát a věci se mají zvát svým jménem a životní realita se nemá zkreslovat.

Na tuto svoji ztrátu autority kvůli trusu, jsem si vzpomněla v jednom knihkupectví. Procházím regály, dívám se, co knižně nového.
V obchodě, byl klid. Není zvykem v knihkupectví po sobě halekat anebo zvučným hlasem se tázat prodavačky "Máte nějakého čerstvého básníka?"
Najednou do tohoto, nebojím se napsat až posvátného pokoje a míru mezi knihami, ozval radostný dětský hlásek, "mamí, podívej, on sere." Jak se v těchto případech říká, čas se zastavil a nepatřičné slovo zůstalo viset někde v prostoru a vznášelo se tam.
Neohlédněte se, proč dítě použilo tento výraz v knihkupectví. Ohlédla jsem se i já. Chudák maminka, celá rudá, vytrhávala dítěti z rukou nějakou knihu a táhla provinilce honem ven. Nedalo mi to a šla jsem se podívat, co to vlastně to dítě vidělo a nač tak radostně zvolalo, že "...on sere."
Zdá se to neuvěřitelné, také jsem si protírala oči, jako jestli už z přemíry práce nějak nehalucinuji. Ne, neměla jsem vidiny, přede mnou na pultíku ležela knížka o kakání.
Její přesný název zní: O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu - autor Werner Holzwart a Wolf Erlbruch.


Měla jsem co dělat, abych nenarušila klid, tentokrát já svým bouřlivým smíchem.
Jedná se o obrázkovou knihu a děj je následující (skutečně), krtek vylezl z krtiny a někdo se mu vykálel na hlavu. Krtek se nakrknul a šel hledat původce výkalu. Chodí za různými zvířátky od holuba, kozy, krávy, králíka, pašíka až po masařky. Pták a savci, po jeho otázce "To je tvoje hovínko?" se dušují, že to není jejich hovínko a na důkaz vykakají před krtkem svá hovínka (obrázky v knize zobrazují kálející zvířátka a krtka kontrolujícího jejich výtvor, fuj.) Pak krtek uvidí mouchy - jak je v knize psáno : "...pochutnávající si" a na obrázku jsou masařky na trusu." Těch se zeptá, jestli nevědí, čí je to hovínko, co má na hlavě (on totiž celou knihu nosí ten produkt na hlavě). Masařky zjistí, že je to psa Baryka - krtek vyleze na Barykovu boudu a ... a vážení Barykovi, slovy autora:
"...-pim- přímo na čele přistála mrňavá černá klobáska."
Tuto perlu u nás vydalo v minulém roce 2002 Scientia s.r.o. pedagogické nakladatelství.
Jasně "sranda muší bejt", ale "vocamcaď až pocamcaď".

Po prohlédnutí tohoto díla jsem se v duchu řekla: kniha o hovnu a na hovno a dopustila se opravdu těžké a žalovatelné urážky na adresu autora, nakladatelů, překladatele... a velice pochybuji o jejich normalitě a sexualitě. Kdyby autoři zavítali na psychiatrii a jako řadoví pacienti tam toto v rámci arte-terapie nakreslili, tak by jejich zařazení bylo jasné. Krtek s trusem na hlavě, kadící zvířátka, obrázky trusu a tyto textíky - připodobňování trusu jídlu :

    
Vlasy se mi ježí na hlavě. Jasný koprofil a koprofág.

Nu, někdo říká: "...svět zbláznil," jiný říká - "...svět se posral," v tom případě, ale bude třeba vydat celou encyklopedii kakání, abychom nemuseli chodit od jednoho ke druhému, jako ten naštvaný krtek a hned věděli, kdože to na nás kálel. A tam si najdete kolonku politici, ředitelé, umělci...
Víc slov se mi raději už nedostává.


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: