Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 14.2.2003
Svátek má Valentýn
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (7)
 >POLITIKA: Mír světu, klid Evropě.
 >POLITIKA: Co dali Havel a Klaus demokracii
 >NET A JEHO PIKANTNOSTI: Ty nejsi Dagmara!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: O potměšilé koblize
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes nejen hodný, ale také chytrý
 >POEZIE: Láska na hřbitovní zdi
 >ŠKOLSTVÍ: Jak jsou na tom školy skutečně?
 >ZAMYŠLENÍ: Statistika a žvásty starýho zbrojnoše.
 >POSTŘEH: O potrefenosti
 >POOHLÉDNUTÍ: Život jako náhoda?
 >FEJETON: Jak jsem se (ne)díval na fotbal
 >GLOSA: Webové hrátky
 >ZE ŽIVOTA: Pokyny pro slovenskou filiálku
 >TÉMA: Pat COX a naše zhoubné nemoci.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
14.2. BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (7)
Jan Burian

Menšina podléhá většině!

Moje kamarádka Milena byla zrovna v lázních, když jsem ve svém televizním pořadu Posezení s JB zpovídal Josefa Jařaba. Tenkrát ještě nebyl ani senátorem a už vůbec se o něm nemluvilo jako jednom z možných kandidátů na funkci prezidenta. Byl prostým rektorem olomoucké univerzity. Milena k němu kdysi chodila na přednášky ze světové literatury a dodnes k němu vzhlíží s obdivem, a tak byla trochu nervózní, že v lázních televizní rozhovor se svým profesorem prošvihne. Zvlášť když vstoupila ve svém hotelovém domě do takzvané televizní místnosti a tam pod přijímačem našla výrazný nápis zhotovený neumělým leč zřetelným písmem: MENŠINA PODLÉHÁ VĚTŠINĚ!

Toto pojetí demokracie je u nás všeobecně (možná i většinově) rozšířené, a tak se i moje adaptabilní kamarádka smířila s tím, že v úterý večer bude několik desítek jejích spolubydlících nejspíš zvyšovat sledovanost jiných kanálů než ČT 2, kde se měl náš pořad vysílat. A šla na vycházku… Ještěže v neděli ráno ten pořad reprizují, v půl deváté u televize nikdo nebude, chlácholila se a nezahořkla.

V neděli po ránu se pak tiše vplížila do prázdné místnosti, pustila si Dvojku a zahleděla se do laskavé tváře svého profesora. Pro jistotu maličko ztlumila zvuk, aby ruch nepřilákal nějaké divačky s odlišnou kulturní orientací. Asi po deseti minutách se ovšem dvě z nich objevily a jaly se sápat po ovladači televizních kanálů. Milena tiše zaprosila:
"Prosím vás, dámy, buďte tak laskavé, nechte mne dodívat na tenhle pořad, pan rektor Josef Jařab mne kdysi učil a moc ráda bych ho viděla."
Ale jedna z příchozích si mou kamarádku změřila od hlavy k patě a pravila:
"Ňákej Jařaba? Jak může bejt rektor, když jsem o něm v životě neslyšela!" A přepnula na Pokemóny.
Inu, přátelé, co tak toužíte po přímé volbě čehokoli či dokonce prezidenta, nezapomeňte: MENŠINA PODLÉHÁ VĚTŠINĚ! Ta paní určitě neslyšela o spoustě jiných lidí, a mezi těmi, o kterých slyšela, by
Pokemóni zdaleka nemuseli být ti nejhorší…


Další články tohoto autora:
Jan Burian

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: