Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 18.2.2003
Svátek má Gizela
  Výběr z vydání
 >ŽIVOT: Pocta vzácnému člověku - Jiřímu Hanzelkovi
 >TÉMA: Jak žijí penzisté v Evropské unii?
 >POLITIKA: Kdo vítězí a kdo parazituje na irácké frontě?
 >NÁZOR: Zombie z brežněvovských časů.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Žena se zlatými zuby
 >PSÍ PŘÍHODY: Ptačí stopou
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Učit se, učit se - a platit, platit, platit!
 >PRÁVO: Európsky súdny dvor na Slovensku!
 >POLITIKA: Pacifisté všech zemí …
 >HUDBA A ZVUK: Má opera budoucnost?
 >Americke stanovisko
 >EKONOMIKA: Vyčkávání i v predikcích
 >ARCHITEKTURA: Bestia triumphans?
 >VOLBA: Změna ústavy a prezidentské kompetence
 >ŽIVOT: Lidé vyhazují vánoční psy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
18.2. ZDRAVÍ: Nahlédnutí dovnitř těla
www.medicina.cz

V roce 1895 zahájil Wilhelm Konrad Röntgen novou éru medicíny, když objevil způsob, jak proniknout kůží a měkkými tkáněmi a zobrazit tvrdé tkáně uvnitř těla.

Röntgen se začal zajímat o katodové paprsky – světlo, které vychází z jedné ze dvou elektrod, jež jsou uzavřeny ve vakuu ve skleněné Crookesově trubici, když jsou napojeny na vysoké napětí. Večer 8. listopadu 1895 pracoval sám ve své laboratoři. Místnost zatemnil a Crookesovu trubici zabalil do černého papíru, aby odstínil z ní vycházející světlo. Když zapnul proud, ke svému překvapení pozoroval, že na jeho pracovním stole září nějaký předmět – vypadalo to jako bledě zelený obláček. Zjistil, že svítícím předmětem je malé fluorescenční stínítko, které vyrobil z kusu lepenky, pokryté platinokyanidem barnatým. Bylo zřejmé, že z trubice kromě katodového záření vycházelo ještě něco jiného, neviditelné paprsky, které procházely černým papírem a dopadaly na stínítko.

Röntgen si řekl, že když paprsky procházejí vzduchem a papírem, musí procházet i jiným materiálem. Vyzkoušel dvojitý balíček karet, tisícistránkovou knihu, dřevo a plech. Zdálo se, že paprsky zastaví pouze olovo. Aby si to znovu ověřil, přidržel kousek olova před stínítkem. Byl na něm zřetelně viditelný nejen stín olova, ale také obrys jeho palce a ukazováčku a kostí v nich.

Röntgen věděl, že katodové paprsky působí černání fotografické desky, a požádal manželku, aby na ni položila ruku a 15 minut na ni pouštěl paprsky. Když desku vyvolali, byla ruka zřetelně viditelná a kosti i dva prsteny, které měla na ruce, se zobrazily jako jasné oblasti v temnějších stínech měkkých tkání. Paní Röntgenová se otřásla při pohledu na vlastní kostru.

Röntgenův objev se rázem uplatnil v medicíně. Zpočátku byly tímto novým diagnostickým nástrojem vyšetřovány jen kosti, ale byly vidět i další objekty: zlomená jehla v zápěstí švadleny, mince, kterou spolklo dítě, žlučové kameny, kulky. Byl využit i k zobrazování dutých vnitřních orgánů, než byl nahrazen endoskopií.

S rentgenovými paprsky byla spojena i nejdivočejší tvrzení. Když vznikly obavy, že by bylo možné pomocí rentgenu vidět skrz ženské šaty, jedna podnikavá londýnská firma nabízela spodní prádlo, které nepropouští rentgenové paprsky; stát New Yersey dokonce přijal zákon zakazující neexistující rentgenová divadelní kukátka. Jistý farmář ze státu Ohio tvrdil, že pomocí rentgenu dokáže přeměnit obyčejné kovy ve zlato a jedny noviny v New Yorku přinesly zprávu, že místní lékařská fakulta používá rentgenové paprsky k přenosu anatomických schémat do mozku svých studentů.

Nebezpečí rentgenových paprsků bylo poznáno již v roce 1902, kdy bylo upozorněno na vztah mezi ozářením a rakovinou kůže.

Rentgenové paprsky se však používají i k léčebným účelům, např. při ozařování zhoubných nádorů.

Další informace naleznete zde
Další články tohoto autora:

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: