Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 15.2.2003
Svátek má Jiřina
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Sokolovo smíření
 >INFO: Zemřela ovečka Dolly
 >LIDÉ: Ronald Reagan
 >FEJETON: Nemáte čas mailovat?
 >INFO: Sondy k Marsu
 >POSTŘEH: O něm
 >ESEJ: O kříži
 >ZDRAVÍ: Lékař, pacient, nemoc
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (7)
 >POLITIKA: Mír světu, klid Evropě.
 >POLITIKA: Co dali Havel a Klaus demokracii
 >NET A JEHO PIKANTNOSTI: Ty nejsi Dagmara!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: O potměšilé koblize
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes nejen hodný, ale také chytrý

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Internet  
 
15.2. FEJETON: Nemáte čas mailovat?
Jan Handl

Času je málo, všichni si stýskají, že si nemohou najít ani chviličku na to, aby poslali přátelům email s prostým dotazem "Jak se máš?". Přesto určitě i vám chodí denně i desítky nevyžádané pošty, hlavně vtipů a obrázků, o které nestojíte. Nepotěšilo by vás, kdyby se místo těchto nesmyslných emailů ve vaší schránce objevil dotaz na vaše zdraví?

Každý den mi chodí emailem několik zpráv, které jenom zdržují, stojí hlavně čas a peníze. Na vtipy a sprosté obrázky už prostě nejsem zvědavý, emaily s přílohou prostě rovnou mažu, aniž bych je přečetl.

Jeden můj známý mi dluží pro mě dost důležité materiály, které budu brzy potřebovat. Takže ho občas emailem vyzvu, jestli by mi je náhodou nechtěl vrátit. Není schopen odpovědět, asi nemá čas. Zajímavé ale je, že mi od něho chodí denně tři až pět emailů, nesmyslných. Vtipy, obrázky, animované gify, o které prostě nestojím. Na tohle opravdu nemám čas. Ale aby mi poslal dvě slova, jestli mu to, co po něm chci vrátit, opravdu vrátí, to ho bohužel ani nenapadne. Na otravování nevyžádanou poštou, která mě nezajímá, čas má, na to, aby se omluvil a napsal, že mi důležitou věc chce vrátit, to ne…

Potkáte na ulici bývalého spolužáka ze školy, prohodíte pár slov a řeknete si, co je zhruba nového. Slíbíte si, že si vyměníte emaily a budete v kontaktu. Za pár dnů vám emailem přijde hádejte co? Rozhodně ne dotaz, co je nového, spíš deset obrázků v příloze, které vás budou stát akorát čas a peníze za připojení.

Všichni si stěžují, že nemají na nic čas. Na to, napsat email, už vůbec ne. Ale rozesílání obrázků je nešvar, který se neskutečně rozmáhá. Bohužel, rozhodně nezabere méně času než napsání pár slov. Přesto dostává nepochopitelně přednost. Emailová komunikace je sice fajn, ale těžko se dá nazvat opravdovou komunikací. Myslím tím nahrazení pár slov obrázkem staženým z internetu. Dovedete si představit, že byste před dvaceti lety někomu místo dopisu poslali v obálce pár výstřižků z Dikobrazu? Směšné? Bohužel to samé v bleděmodrém nyní činíme rozesíláním nevyžádané emailové pošty svým přátelům.

Zkuste jednou, když vás napadne, že rozešlete přátelům pár vtipných obrázků, změnit plán a napsat pár slov jednomu jménu z vašeho adresáře. Třeba tomu, na které jste dlouho zapomínali…


Další články tohoto autora:
Jan Handl

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: