Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 17.2.2003
Svátek má Miloslava
  Výběr z vydání
 >NEZAMĚSTNANOST: Ordinuje vláda ten správný lék?
 >POLITIKA: Užitečná krize - víme více o NATO
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Sokolovo smíření
 >POLITIKA: Komunisti nám zvolí prezidenta
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Sbohem iks-béčko
 >PSÍ PŘÍHODY: Pokus se šťastným koncem
 >OSOBNÍ ÚDAJE: Zrušte zbytečný úřad
 >POOHLÉDNUTÍ: Předávání žezla
 >LIDÉ: Kdo je Salem Fayad?
 >ŽIVOT: Psové a jiné animálie (1)
 >REAKCE: Nestalo se nic tak zvláštního.
 >MÉDIA: Dobrá Rada nad zlato
 >PRAHA: Hala patrně bude!
 >LITERATURA: Úchyl, vojákyně a pan nakladatel
 >CHTIP: Návrh na prezidentskou standartu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
17.2. Milióny lidí v ulicích a čekání na krev
(eff)

Deset miliónů lidí demonstrovalo v ulicích metropolí světa proti chystanému úderu na Irák. V malé míře se demonstrace konaly i v Praze, Brně a Ostravě - v Praze pod taktovkou komunistické strany.
Už tento sám fakt nabádá k obezřetnosti.Strážci odkazu nevynechají jedinou příležitost, aby někam vrazili klínek, klíneček a kladívkem, kladívečkem zaťukali.

Jenže, co naplat, deset miliónů lidí nelze bagatelizovat, a nelze všechno svést na "komunistickou agitaci". Svobodné společnosti měly vždycky tak trochu sebevražedné sklony - jen proto mohlo bídné, vnitřně prohnilé a neproduktivní sovětské impérium fungovat sedmdesát let! Saddám Husajn, podobně jako před ním Stalin a jistě i Brežněv, neoceňuje demonstrace jako akt velkomyslnosti a svobodomyslnosti. Nepochybně to pokládá za projev slabosti zaviněné mravním úpadkem, takové je uvažování lidí tohoto typu.

Další vražedné útoky se dají v takové atmosféře čekat. Těžko říci, zda se Bushova administrativa dá veřejným tlakem ovlivnit. Musela by bojovat na dvou frontách, na ohnivé v poušti a pak na domácí půdě. A právě tam už byla americká vláda jednou poražena, kdy předchozí generace demonstrantů prosadila vítězství komunistů v Indočíně, následované neslýchaně krvavou řeží v Laosu a Kambodži. Toto vše musí George Bush zvážit. Je to volba těžká, protože je to volba mezi dvěma riziky - demonstrace síly s následkem prudké radikalizace na vnitřní frontě, anebo pokořující kapitulace. Jedno i druhé řešení islamistické fanatiky povzbudí. A že nebudou demonstrovat, že budou vraždit, o tom není nejmenších pochyb.

Čekání na krev přinese své ovoce.
Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: